Skrivaj narejene posnetke Društva AETP z ene izmed slovenskih farm kokoši nesnic, katere lastnik je pomemben dobavitelj javnim zavodom, so razkrili v oddaji Tarča. Posnetki naj bi nastali na kmetiji Kaučič iz Gornjih Ivanjcev v občini Gornja Radgona, kjer vse očitke zavračajo.
V dopisu javnim zavodom, ki ga je objavil časopis Dnevnik, so zapisali, da inšpektorji večjih neskladij pri njih niso ugotovili, da so posnetki društva AETP zmontirani, da se nekatere podrobnosti ne skladajo z notranjostjo njihovega hleva, da iščejo osebo, "ki je bila pripravljena uničiti še enega kmeta, ki dela pridno in pošteno".
Postopek uradnega nadzora še poteka
Društvo AETP, ki je lani zagnalo kampanjo Slovenija proti kletkam za opustitev reje kokoši nesnic in svinj v kletkah, medtem zagotavlja, da so objavljeni posnetki avtentični.
Na kmetiji Kaučič je uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin že začela izredni nadzor, a kot so pojasnili na upravi, postopek uradnega nadzora še poteka, zato dodatnih informacij ne dajejo.
V Društvu AETP menijo, da epilogi inšpekcije, ne samo veterinarske, niso zadostni, ker je večina problemov, prikazanih na posnetkih, vtkanih v sistem. "Inšpekcija je omejena na strogo sledenje zakonom in togi inšpekcijski postopek. Ne teži pa k naprednim družbenim spremembam. Posledično ji marsikaj pomembnega uide," so opozorili v sporočilu za javnost.
"Rejne živali so končno dobile pozornost, ki jo zaslužijo"
Društvo je pozdravilo odziv javnosti po objavi novih skritih posnetkov grozljivih razmer v baterijski reji kokoši. Prepričani so, da so rejne živali končno dobile pozornost, ki si jo zaslužijo. Zadovoljni so tudi, da je ministrstvo prepoznalo dobrobit živali kot prednostno nalogo in je pripravljeno na proaktivno delovanje.
Pri tem opozarjajo, da mora biti prehod narejen kakovostno in preudarno, kar je pomembno tako za dobrobit kokoši kot tudi rejcev. "Če je cilj ministrstva, da se opustitev kletk izvede do leta 2028, je nujno, da se opustitev baterijske reje vključi v novelo zakona. Ministrstvo bomo držali za besedo in jim še naprej gledali pod prste," pravi predsednik Društva AETP Samo Curk.
V društvu so poudarili še, da je baterijska reja z vidika higiene najslabša izbira. "Raziskava Evropske agencije za varnost hrane (EFSA) je pokazala, da so kokoši v kletkah bolj izpostavljene tveganju za okužbo s salmonelo kot kokoši v drugih vrstah reje. K temu prispevata tako reja v kletkah kot večje število kokoši v takšnih rejah," pravi veterinarka Sara Jerele.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje