Potem ko je nekdanji direktor Sove Iztok Podbregar dejal, da na v sredo razkritih dokumentih ne prepozna svojega podpisa, je tiskovni predstavnik vlade Valentin Hajdinjak sporočil, da je dokumentacijo vladni skupini odstopila agencija sama. "Težko si predstavljam, da bi se agencija ukvarjala s ponarejanjem listin," navaja Hajdinjak. Generalno državno tožilstvo je medtem poročilo vladne delovne skupine za nadzor nad delom Sove že predalo p
oliciji, ki bo preiskala sume storitve kaznivih dejanj.
Tiskovno predstavništvo vlade dvomi, da bi Sova vladni delovni skupini predložila ponarejene dokumente. Vlada zatrjuje le, da so podatki iz dokumentov podlaga za nakup letalske karte in da dokazujejo, da jih je posredovala vodja Drnovškovega kabineta Valentina Flander. Hajdinjak ni želel špekulirati o razlogih za prihod indijskega zdravilca Sardeshmukha Sadananda v Ljubljano. "Navedli smo le ugotovitev glede poslovanja z neproračunskimi sredstvi tajnega sklada Sove," je pojasnil.
Vladno poročilo že v rokah policije
Drugo poročilo vladne delovne skupine, ki opravlja nadzor nad delom Sove, je že v rokah policije, ki bo preiskala sume storitve kaznivih dejanj. Prejem poročila je že potrdil tiskovni predstavnik kriminalistov pri generalni policijski upravi Drago Menegalija, poroča Radio Slovenija.
Nekdanji direktor Sove, ki je zdaj zaposlen kot svetovalec predsednika države Janeza Drnovška, je sicer opozoril, da iz objave dokumentov na spletnih straneh vlade ni jasno razvidno, da je z dokumentov umaknjena stopnja tajnosti. Kot pojasnjuje Podbregar, objavljenim dokumentom ni priložen sklep sedanjega direktorja Sove Matjaža Šinkovca, s katerim bi umaknil stopnjo tajnosti.
Podbregarjev podpis pri notarju
Grafolog potrdil, da podpis ni Podbregarjev
Grafološki izvedenec je s strokovno analizo potrdil Podbregarjeve izjave in ugotovil, da pri spornem dokumentu ne gre za istega pisca. Povedal je še, da bi bili s tem podpisom na sodišču neuspešni.
Predsednik republike je pomemben subjekt sistema nacionalne varnosti in kot tak je tudi po zakonu o Sovi porabnik informacij agencije, je povedal Podbregar. Sova ima obveznosti tudi pri varovanju predsednika države tako doma kot na njegovih potovanjih v tujini, tudi na tiste najbolj oddaljene lokacije, kamor se je predsednik napotil. Sova je v njegovem obdobju zelo odgovorno in korektno opravljala svoje naloge, je še poudaril.
Ne bežim pred odgovornostjo
Nekdanji direktor Sove je zagotovil, da ne beži od odgovornosti. Za vse, kar je storil v Sovi od leta 2002 do odhoda 1. oktobra 2006, pa želi pojasnjevati le to, kar vidi, ter bo prevzel vso odgovornost.
Ob tem je Podbregar povedal še, da je po preverjanju ugotovil, da je bil takrat, ko naj bi se kupila sporna letalska vozovnica, dvakrat službeno odsoten in ga je nadomeščal njegov namestnik. Kdo naj bi bil ta namestnik, pa ni navedel.
Povedal pa je, da so objavljeni dokumenti zelo podobni tistim protokolom, ki so jih na Sovi v obdobju njegovega vodenja vodili v zvezi s posebnim skladom. Prav iz teh dokumentov pa je razvidno, da je obstajal sistem notranjih kontrol in sledljivosti porabe denarja posebnega sklada. Meni tudi, da se je z objavo teh dokumenotv potrdil njegov dvom, da se pri kakršnem koli nadzoru vladne skupine nad posebnim skladom Sove poseže v operativno delovanje agencije.
Drnovšek bo odgovoril na svoj način
Na objavljene dokumente se je odzval tudi svetovalec predsednika Drnovška Ivo Vajgl, ki je povedal, "da predsednik vedno najde svoj način, da odgovori na tovrstne zadeve in tudi ljudje dobro razumejo jezik, ki ga predsednik govori". Vajgl še ocenjuje, da si ni težko izmisliti popolnih izmišljotin in jih zaviti v celofan, ki prikrije dejanske namene tistega, ki to počne.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje