Vlada mora v mesecu dni članom Sviza izplačati razliko do polnega regresa plus zamudne obresti. Na sliki Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sviza. Foto: BoBo
Vlada mora v mesecu dni članom Sviza izplačati razliko do polnega regresa plus zamudne obresti. Na sliki Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sviza. Foto: BoBo

Vlada, ki jo je Sviz tožil, mora tako članom Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije v 30 dneh izplačati razliko do polnega regresa skupaj s pripadajočimi obrestmi.

Kot je v sodbi ugotovilo višje delovno in socialno sodišče, je "nasprotna udeleženka z izplačilom znižanih zneskov regresa za letni dopust za leto 2012 kršila določbo 9. točke dogovora o ukrepih na področju plač in drugih prejemkov v javnem sektorju za leti 2011 in 2012".

Članom šolskega sindikata, ki so 4. maja lani imeli pravico do celotnega regresa za letni dopust, mora vlada tako obračunati razliko med dejansko obračunanim in bruto zneskom regresa v višini 692 evrov, odvesti davek, izplačati neto razliko z zakonskimi obrestmi od 5. maja 2012 do plačila ter zakonske zamudne obresti od že izplačanega neto regresa za leto 2012 za čas od 5. maja do 14. junija 2012.

Sodba je enaka tudi v delu, ki določa izplačilo regresa članom sindikata, ki jim je maja lani zapadla v izplačilo tudi pravica do sorazmernega dela regresa, so še sporočili v Svizu.

Za zaposlene v javnem sektorju je bila za lani sprejeta specialna zakonska ureditev v zakonu o dodatnih intervencijskih ukrepih, ki regres določa v višini 692 evrov, konec maja lani pa je začel veljati zakon za uravnoteženje javnih financ, ki določa spremenjeno višino regresa za lani.

Tožbe zaradi neizplačanega regresa za leto 2012 je vložilo več sindikatov. Medtem so sicer na prvi stopnji, na delovnem in socialnem sodišču, tožbo zoper državo zaradi neizplačila regresa za lani med drugim že dobili Sindikat vojakov Slovenije ter oba policijska sindikata.