Poslovanje vlade je bilo lani v pomembnem neskladju s predpisi, saj v zaključnem računu med drugim manjkajo izplačane dividende Telekoma Slovenije, prihodki v zvezi z opravljanjem zavarovalnih poslov iz mednarodnih gospodarskih poslov, izplačila sredstev upravičencem za vlaganja v javno telekomunikacijsko omrežje in izplačila žrtvam vojnega in povojnega nasilja, v revizijskem poročilu navaj Računsko sodišče.
Kaj so pozabili vpisati in kje so 'grešili'?
Poleg tega so v vladi v neskladju s predpisi ravnali pri zaposlovanju, plačah in drugih osebnih prejemkih, prevzemanju obveznosti iz proračuna, oddaji javnih naročil in dodeljevanju transferjev.
Primanjkljaj višji od prikazanega
Tako po ugotovitvah Računskega sodišča prejemki in izdatki lanskega proračuna niso popolno izkazani, hkrati pa tudi niso pravilno razvrščeni, s čimer je bil proračunski primanjkljaj višji od prikazanega in je znašal 1,8 milijarde evrov
Poleg nevpisanih izdatkov je iz revizijskega poročila Računskega sodišča mogoče izbrati tudi ugotovitve o nepravilnem razvrščanju prihodkov in odhodkov, zaradi česar so davčni prihodki in tekoči odhodki prikazani previsoko, medtem ko so nedavčni prihodki in investicijski prihodki prikazani prenizko. Previsoko izkazani so tudi izdatki za dokapitalizacijo, medtem ko so izdatki za dana posojila izkazani prenizko.
Ministrstvo za finance:
"Iz poročila je razvidno, da glede sredstev iz enotnega zakladniškega računa države, ki so naložena kot depoziti v bankah, obstajajo različna tolmačenja zakonske ureditve, zato bo ministrstvo pripravilo ustrezno spremembo zakonodaje in jo poslalo v obravnavo Državnemu zboru Republike Slovenije. Pri tem je potrebno poudariti, da poročilo Računskega sodišča ne vpliva na končno podobo javnofinančnih kazalcev, saj gre zgolj za različno razlaganje vrste poslov po ekonomski vsebini in njihovega izkazovanja v poslovnih knjigah," so se na poročilo Računskega sodišča odzvali na ministrstvu za finance. Dodali so, da bodo ugotovitve sodišča proučili in na podlagi ugotovitev in priporočil za ukrepanje začeli pripravljati omenjene spremembe predpisov in postopkov. Ministrstvo je tudi zavrnilo očitek o nezadostni varovanosti poroštev. Minister France Križanič je dejal, da so "zavarovana tako kot so zavarovane banke na slovenskem trgu."
Koliko je 'prišlo' v proračun in koliko je 'odšlo' iz njega?
Revizija je tako pokazala, da se je v slovenski proračun lani steklo 7,5 milijarde evrov, kar je 12,4 milijona evrov več, kot je prikazala vlada, odhodki pa so bili višji za kar 79 milijonov in so znašali 9,3 milijarde evrov.
Hkrati je Računsko sodišče, sicer neodvisno od revizijskega poročila, vlado opozorilo, da poroštva bankam za omejitev učinkov finančne krize niso ustrezno zavarovana, saj država, če bi prišlo do unovčitve dveh milijard evrov poroštev, ki sta jih dobili A banka in NLB za izdajo obveznic, ne bi imela zagotovila glede višine poplačila, čeprav bi terjatev sicer lahko vzpostavila.
90 dni za popravni izpit
Vlada se mora na revizijsko poročilo odzvati v 90 dneh od prejema in v odzivu navesti popravljalne ukrepe.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje