Sindikati opozarjajo, da bi to lahko močno obremenilo nadaljevanje pogajanj. Jakob Počivavšek iz Koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja je o tej temi dejal: "Da bi bil to predmet pogajanj, ne izhaja niti iz oktobrskega dogovora niti iz tega, da bi bila to sprememba plačnega sistema ali odprava plačnih nesorazmerij, tako da je to odločitev, ki jo bomo morali sindikati sprejeti. V nekaterih dejavnostih bi bili zaposleni po posameznih merilih na slabšem."
Tadeja Anžlovar je v TV Dnevniku predstavila podrobnosti vladnega predloga, kako bi se dopust odmerjal po novem. Glede na delovno dobo bi imel javni uslužbenec najmanj 18 dni dopusta – za največ tri leta delovne dobe – in 25 dni dopusta za 25 let delovne dobe ali več.
Glede na zahtevnost dela bi delavec pridobil največ 5 in najmanj 2 dni dopusta.
Kdo bi bil na slabšem, je težko reči, saj je vlada oblikovala le splošna merila, torej tista, za katera pravi, da so enotna za javni sektor, je dodala Anžlovar.
Pogačar: Ne gre za "drezanje" v dopuste
Zakaj je vlada dregnila v dopuste? "Ne gre za to, da bi vlada dregnila v dopuste. Vlada je v izhodiščih za prenovo plačnega sistema jasno povedala, da si želi učinkovit in kakovosten javni sektor. In da bo ob višanju plač, kar je marsikje upravičeno, pregledala tudi druge pravice javnih uslužbencev, ali so ustrezne ali ne," je na vprašanje voditeljice Odmevov Rosvite Pesek odgovoril namestnik vodje ožje vladne pogajalske skupine s sindikati Peter Pogačar.
"Ne gre za to, da bi želeli nižati dopuste, dejstvo je, da je dopust po različnih delih javnega sektorja zelo različno urejen. Ugotavljamo, da imajo začetniki odmerjen nižji dopust, kot ga določa zakon o delovnih razmerjih, to ni ustrezno," je nadaljeval Pogačar in navedel primer, da v različnih delih javnega sektorja za npr. skrb za otroka delavcu pripada različno število dni dopusta, kar tudi ni ustrezno.
"Ko smo delali simulacije, se bo predvsem kakšnemu mlademu dopust povišal, npr. nekaterim starejšim, ki hkrati opravljamo vodstvene funkcije, pa se bo nekoliko znižal. Verjetno ni ustrezno, da imata dva kolega, ki opravljata isto delo, 20 in 40 dni dopusta. O tem želimo razpravo," je sklenil Pogačar.
Na ministrstvu za javno upravo zagotavljajo, da javnim uslužbencem ne bodo jemali dopusta.
Pogačar, generalni direktor direktorata za javni sektor, je zatrdil: "Nikakor ne gre za zmanjševanje letnega dopusta v javnem sektorju, ampak za prenovo meril, predvsem pa za poenotenje skozi celotni javni sektor. Če bo doseženo soglasje, se bo to implementiralo skozi posamezne kolektivne pogodbe."
Dodatnih pet dni dopusta pri 55 letih
Naslednji merili za odmero letnega dopusta sta delovna uspešnost oziroma vodenje kolektiva vsaj štiri mesece v letu. Za to bi javni uslužbenec prejel po en dan dopusta.
Enotno merilo za ves javni sektor bi bile po novem socialne in zdravstvene razmere. To pomeni, da bi okoliščine, v katerih živi javni uslužbenec, na primer kronična bolezen ali težke socialne razmere, prinesle en dan dopusta. Prav tako en dan bi dobil, če bi imel otroka, starega največ 15 let.
Javnemu uslužbencu s telesno okvaro, invalidu in takemu, ki skrbi za otroka, ki potrebuje posebno nego ali je oskrbovalec, bi po novem pripadlo 5 dni dopusta, zdaj je v zakonu o delovnih razmerjih določeno najmanj 3 dni.
Javnemu uslužbencu, mlajšemu od 18 let, bi pripadlo 7 dni dopusta, dodatnih 5 dni pa bi javni uslužbenec dobil pri 55 letih, ne pri 50 kot zdaj.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje