V podjetjih, kjer se bo delavnik skrajšal z 40 na 36 ur, bo država namenila 60 evrov mesečno na delavca, dodatnih 60 pa, če bo podjetje delavnik skrajšalo na 32 ur. Foto: MMC RTV SLO
V podjetjih, kjer se bo delavnik skrajšal z 40 na 36 ur, bo država namenila 60 evrov mesečno na delavca, dodatnih 60 pa, če bo podjetje delavnik skrajšalo na 32 ur. Foto: MMC RTV SLO
Stari nadzorni svet Slovenskih železnic ostaja na svojem položaju tudi po današnji seji vlade. Foto: MMC RTV SLO
Varčevalni ukrepi vlade

Zaradi svetovne gospodarske krize in torej zmanjšanega obsega dela, se vedno več podjetij odloča za krajšanje delovnega časa, kar pa za delavce pomeni tudi nižjo plačo. Za izvajanje zakona vlada predvideva, da bo potrebovala 230 milijonov evrov, kar bi zadostovalo za subvencioniranje 250.000 delavcev.

Subvencije največ za šest mesecev
Če bo zakon sprejet, bodo za pomoč lahko zaprosile gospodarske družbe in fizične osebe, ki zaposlujejo ljudi, do subvencije pa bodo upravičeni največ šest mesecev, v tem času pa ne bodo smeli odpuščati. Prav tako pa podjetje, ki bo prejemalo subvencije, ne bo smelo izplačevati nagrad članom vodstva in nadzornega sveta.

Podjetje, ki bo delovni čas skrajšalo za štiri ure tedensko, torej z veljavnih 40 na 36, bi po predvidevanjih vlade prejelo 60 evrov mesečno na delavca, dodatnih 60 evrov na delavca pa bo šlo podjetjem, ki bodo morala delovi čas skrajšati za osem ur na teden. Vloge za subvencije bo potrebno vložiti do konca septembra 2009.

Nižje plače ministrom in sekretarjem
Med ukrepi za blažitev gospodarske krize se je uvrstilo tudi znižanje plač ministrom in državnim sekretarjem. Ministri so tako namesto v 64. zdaj v 63. plačnem razredu, državni sekretarji pa so iz 61. prešli v 60. razred. Natančneje to pomeni, da se jim bodo plače znižale za okoli 200 evrov bruto.

Jelušičeva in Pahor v Prištino in Peč
Z vlade so danes še sporočili, da premier Borut Pahor in ministrica za obrambo Ljubica Jelušič v petek odhajata na obisk k 18. kontingentu Slovenske vojske in slovenskim policistom, ki v okviru operacij Kfor, Eulex in Unmik delujejo na Kosovu. Pahor bo v Peči obiskal tudi proslavo ob slovenskem dnevu samostojnsoti in enotnosti.

Obisk načrtujejo tako v Peči kot v Prištini, sicer pa sestanek s kosovskim političnim vrhom ni predviden. Ob prihodu ju bo pričakal načelnik generalštaba SV-ja Albin Gutman, nato pa se bosta sešla s poveljnikom Kforja Emiliom Gayem ter poveljnikom večnacionalnih sil Zahod Giovannijem Armentanijem.

O Slovenskih železnicah še ni odločitve
Na današnji seji je vlada imenovala tudi člane kadrovsko-akreditacijskega sveta, odločanje o odpoklicu starih članov članov nadzronega sveta in imenovanju novih v Slovenskih železnicah ter rudniku Trbovlje-Hrasntik pa je preložila.

Kadrovsko-akreditacijski svet bo posvetovalno telo pri predlogih ministrov za člane nadzornih svetov in uprav podjetij v večinski državni lasti, sestavljajo pa ga Borut Bratina, Jože Glazer, Samo Hribar Milič, Franc Jamšek, Bogomir Kovač, Milena Pervanje in Danica Purg. Člane je predlagal premier Pahor, vlada jih je potrdila.

Plačilni rok države kmalu 30 dni
Še eden od današnjih sklepov vlade je to, da finančno ministrstvo novelira pravilnik, s katerim se določajo plačilni roki države. Po novem bo ta rok znašal 30 dni. K sprejetju take odločitve je vlado pozvalo tudi pet delodajalskih organizacij. Pahor je ob tem napovedal, da bo vlada v kratkem sprejela tudi sveženj dodatnih varčevalnih ukrepov.

S. Z.

Varčevalni ukrepi vlade