Na dnu lestvice zaupanja ostajajo politiki. Foto: Pixabay
Na dnu lestvice zaupanja ostajajo politiki. Foto: Pixabay

Glede na odgovore vprašanih je raziskava Ogledalo Slovenije izmerila tudi upad zaupanja v podjetja in organizacije, v katerih vprašani delujejo, prav tako ugotavlja padec zaupanja v banke in Cerkev, višje pa je zaupanje v predsednico republike, RTV Slovenija, sindikate in vojsko ter znanstvenike in novinarje, so sporočili iz družbe Valicon. Ta je zadnjo meritev izvedla med 11. in 21. oktobrom, predhodno pa konec marca 2024.

Med institucijami in organizacijami ostaja na prvem mestu po zaupanju civilna zaščita s stopnjo zaupanja 64. To je najvišji dosežek za zaupanje v civilno zaščito od vključitve v raziskavo marca 2021. Rezultat je zelo blizu najvišji izmerjeni stopnji zaupanja doslej, to je 65, kot so ga izmerili malim slovenskim podjetjem v raziskavi marca 2022. Tudi tokrat so mala slovenska podjetja na drugem mestu (stopnja zaupanja 56).

Sledijo podjetja in organizacije, v katerih vprašani delujejo, s stopnjo zaupanja 32, a že drugič zapored s padcem točk oz. izgubo nekaj zaupanja. Sledijo vojska (stopnja zaupanja 29), policija (26) in šolstvo (15), vsi z rastjo zaupanja, na sedmem mestu so velika slovenska podjetja (13).

Vse omenjene so institucije oz. organizacije, katerih stopnja zaupanja je pozitivna. To pomeni, da je bil delež pozitivnih odgovorov, kot sta "bolj zaupam" in "zelo zaupam", večji od negativnih.

Pri kom so izmerili negativno stopnjo zaupanja?

Na osmem mestu so spletne trgovine s stopnjo zaupanja minus dve, a s primerjalno rastjo za 13 točk. Spletne trgovine so z največjim skokom zaupanja v zadnjega pol leta prehitele zdravstvo (stopnja zaupanja minus štiri in padec za štiri točke), ki je po pol leta znova v območju negativnega zaupanja.

Na dnu lestvice ostajajo objave na družbenih omrežjih, na predzadnjem mestu je tokrat DZ, mesto pred njim so stranke opozicije, podobno nizko stopnjo zaupanja imajo še stranke vladne koalicije in vlada. Na mestih pred naštetimi so mediji in Cerkev, ki je po dveh zaporednih obdobjih rasti zaupanja znova nekaj izgubila.

Najvišjo rast zaupanja ima tudi RTV Slovenija

Najvišjo rast zaupanja imajo tudi spletne trgovine, predsednica republike, RTV Slovenija, sindikati in vojska. Povprečna stopnja zaupanja v institucije pa ostaja negativna, to je minus 17, kar je za točko višje kot pred pol leta. Institucija, ki ima največji delež odgovorov "zelo zaupam", ostaja civilna zaščita, institucija, ki ima največji delež odgovorov "sploh ne zaupam", ostaja predsednik vlade.

Pri zaupanju v poklice na prvem mestu ostajajo gasilci (stopnja zaupanja 90) in reševalci oz. nujna medicinska pomoč, ki dosegajo enak rezultat. Na tretjem mestu so medicinske sestre, sledijo poštarji, znanstveniki, (mali) podjetniki, dostavljavci in učitelji. Na devetem mestu so zdravniki, ki so dosegli najvišjo rast zaupanja med poklici, in vojaki.

Komu najbolj zaupajo Slovenci

Na dnu lestvice ostajajo politiki

Na dnu lestvice ostajajo "politiki na splošno", od spodaj navzgor sledijo vladni ministri, pred njimi pa so tokrat direktorji, ki so doživeli največji padec zaupanja med poklici v tokratni meritvi. Na mestih pred njimi so duhovniki, državni uradniki in sindikalisti.

Največji padec zaupanja med poklici imajo tokrat direktorji, med preostalimi poklici so padci manjši oz. jih večinoma ni.

Najvišjo rast zaupanja so tokrat dosegli zdravniki, ki so v predhodni meritvi doživeli največji padec. Zaupanje v zdravnike se je tako povrnilo in je na ravni meritev iz pomladi 2022. Med drugimi poklici sta le še dva z značilno rastjo zaupanja, to so znanstveniki in novinarji.

Povprečna stopnja zaupanja v poklice je pozitivna in za eno točko višja kot pred pol leta. Poklic, ki je imel največji delež odgovorov "zelo zaupam", so še vedno gasilci. Poklic z največjim deležem odgovorov "sploh ne zaupam" ostajajo politiki na splošno.

Raziskava Ogledalo Slovenije meri zadovoljstvo prebivalcev s "splošnim stanjem" v Sloveniji, pričakovanja o nadaljnjem razvoju dogodkov, oceno osebne sreče in osebno razpoloženje glede prihodnosti ter zaupanje v institucije in poklice. Raziskave ne financira nobeno podjetje, posameznik ali organizacija, poudarjajo pri Valiconu.