Javni izdatki za formalno izobraževanje so lani znašali 2,8 milijarde evrov ali 5,4 odstotka bruto domačega proizvoda. Na njihov obseg so tudi lani vplivali interventni ukrepi v času covida-19. V primerjavi z letom prej so bili ti izdatki nominalno višji za 10,7 odstotka. Najbolj so se povečala javna sredstva za srednješolsko in osnovnošolsko izobraževanje, in sicer nominalno za 13,4 odstotka oz. 12,5 odstotka.
Največ, 79 odstotkov vseh javnih izdatkov so znašali izdatki države na centralni ravni, 21 odstotkov pa izdatki države na lokalni ravni oz. občin. Slednje so prispevale 84,6 odstotka vseh javnih sredstev za predšolsko in 15,7 odstotka za osnovnošolsko izobraževanje. 93 odstotkov vseh javnih sredstev za formalno izobraževanje je bilo namenjenih neposredno izobraževalnim ustanovam. Obseg teh sredstev je bil nominalno večji za 10,6 odstotka.
Štirje odstotki javnih sredstev porabljeni za zasebno izobraževanje
Od skupno 2,97 milijarde evrov je bilo v lanskem letu največ sredstev, 96 odstotkov, porabljenih za javne in štiri odstotke za zasebne izobraževalne ustanove, 87,6 odstotka so predstavljali javni izdatki, 11,4 odstotka zasebni in odstotek izdatki oz. sredstva iz mednarodnih virov. Ta so se zmanjšala na vseh ravneh izobraževanja, skupno za 15,8 odstotka.
Skupni izdatki za izobraževalne ustanove so bili nominalno višji za 10,3 odstotka, na udeleženca izobraževanja pa za 8,8 odstotka (s 6426 evrov na 6990 evrov). Izdatki na udeleženca izobraževanja so lani zrasli na vseh ravneh izobraževanja, razen visokošolski, kjer so bili za dva odstotka nižji kot predhodno leto.
Struktura izdatkov za izobraževalne ustanove po ravneh izobraževanja je podobna kot v prejšnjih letih. Lani se je za 0,9 odstotne točke povečal delež izdatkov za ustanove osnovnošolskega izobraževanja, za 0,7 odstotne točke pa se je zmanjšal delež sredstev za ustanove terciarnega izobraževanja.
Tekoči izdatki v javnih in zasebnih ustanovah so znašali 2,76 milijarde evrov ali 92,5 odstotka vseh izdatkov. Največji del (81,3 odstotka) je bil namenjen plačam in drugim nadomestilom za zaposlene. Ti izdatki so se povečali nominalno za 12,3 odstotka, izdatki za blago in storitve pa za 8,2 odstotka.
Investicijski izdatki so znašali 223 milijonov evrov ali 7,5 odstotka vseh izdatkov in so bili višji za 9,2 odstotka. Največji del sredstev, in sicer 41 odstotkov, je bil porabljen za naložbe v osnovnošolskem izobraževanju.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje