V Gibanju Kričač (nekdanji VLV), Iniciativi zdravnikov ter Gibanju za dostojno delo in socialno družbo so zato prepričani, da je treba najti sistemske rešitve, in zato so se združili pri organizaciji Shoda soočenja. "Problem je v sistemu, in v takem sistemu lahko režemo glave v nedogled, ampak bo sam sistem omogočil rojevanje novih," je na konferenci za novinarje povedal predstavnik Kričača, Peter Petrovčič.
"Čez leto ali dve bodo v poslu drugi lobisti, ali celo isti. Nova stara pesem. In to vse zaradi človeške slabosti - pohlepa. To je konglomerat, v katerega je treba poseči z vsemi možnostmi, ki jih ponuja ustavna pravica slehernega državljana, seveda s pomočjo represivnih organov in sodnih oblasti," je prepričan.
"Za nas ni strani, ni levih in desnih. So samo tisti, ki imajo, in tisti, ki nimajo. Visoko pozicionirani osebki in navadni državljani," je dodal.
Na shodu nameravajo opozoriti na "resne težave v državi" in na določena vprašanja, kot je neskončna dokapitalizacija bank v državni lasti, zahtevali pa bodo tudi revolviranje vseh pogodb nadzornih svetov v času, ko so te banke ustvarjale slaba posojila, ter rekli "ne" korupciji v zdravstvu in drugih resorjih.
Trg dela kot ena največjih težav
V Gibanju za dostojno delo in socialno družbo so prepričani, da je trg dela ena ključnih težav v Sloveniji. Na shodu bodo zahtevali "prenehanje zavajanja javnosti glede realnega števila brezposelnih", kot je pojasnil Marko Funkl.
Na shodu bodo opozorili, da ministrstva nimajo sistemskega razvoja zaposlovanja v Sloveniji, izpostavili bodo tudi vprašanje novodobnega suženjstva - prekernega dela - in nove davke, kot je obdavčitev avtorskih in podjemnih pogodb ter študentskega dela.
"Za konec pa smo postavili še zahtevo, da prioriteta vlade postane človek in ne krpanje lukenj v bankah, kjer lahko direktorji po političnih lobijih financirajo svoje projekte, za to pa nihče ne odgovarja," je dodal.
"Politika naj se odmakne iz zdravstvenega sistema"
Daniel Bešič Loredan je spomnil, da je Iniciativa zdravnikov dejavno sodelovala že na shodu 25. junija, ko so opozorili na težave s korupcijo v zdravstvu, od takrat pa se kljub obljubam vlade po njegovih besedah ni zgodilo nič. "Stvari so se začele odvijati šele po preiskavah Nacionalnega preiskovalnega urada, in šele zdaj spet poslušamo zgodbe, kako je prioriteta vlade ureditev zdravstvenega sistema," je zatrdil.
"Ta shod razumemo kot soočenje s korupcijo. Ključno je, da se politika odmakne iz zdravstvenega sistema - da se sveti zavodov nadomestijo s profesionalnimi nadzorniki, da se uredi sistem vodenja bolnišnic in da se pacienta postavi v središče nekega novega javnega zdravstvenega sistema, ki bo socialno pravičen in vzdržen," je prepričan.
"Bratuškova ima kot vodja naše vlade zdaj priložnost, da pokaže, ali je tudi sama del te mafije, ki vlada v zdravstvenem sistemu, ali pa bo sama postavila ministra in obračunala z njo. Že imenovanje novega zdravstvenega ministra bo pokazalo, kam stvari gredo," dodaja Bešič Loredan.
Na shod tudi Klemenčič?
KPK-ju so organizatorji shoda danes poslali poziv, naj se ga udeleži tudi Goran Klemenčič. Odgovor še čakajo in upajo, da bo pritrdilen.
Udeležbo na januarskem shodu potrdila tudi stranka Solidarnost, ki je od danes tudi uradno registrirana. Uroš Lubej, eden od treh predsedujočih, je dodal tudi, da zdaj pripravljajo načrt, kako bodo podprli shod proti korupciji.
Glavni namen tokratnega pozivanja na shod soočenja s korupcijo je, da se na njem strnejo zahteve Gibanja Kričač, ki je poslalo ultimat Vladi RS, da do 31. 3. 2014 ta pripravi natančne ukrepe in zakonske spremembe ter jih predstavi širši javnosti.
Zahteve:
- popolno očiščenje koruptivne mafije iz javnega zdravstva, razrešitev vpletenih v koruptivna dejanja s funkcij, prekinitev delovnih razmerij in zaseg premoženja ob dokazani krivdi, konec z dvoživkami v sistemu, ustanovitev javne neodvisne komisije za vodenje javnih razpisov, nabavo zdravil in medicinskih pripomočkov neposredno pri proizvajalcih (brez posrednikov), javno in transparentno objavo vseh cen, iskanje najugodnejšega proizvajalca;
- ustanovitev javne in transparentne preiskave TEŠ 6;
- ustanovitev javne in transparentne preiskave bančne luknje;
- sprejem novele Zakona o dostopu informacij javnega značaja, ki bo omogočil razkritje svetovalnih, sponzorskih in donatorskih pogodb podjetij v državni lasti in bo stopil na rep lobistično-politično-medijsko-klientelistično organizirani mafiji;
- ustanovitev inšpekcije za področje javnih naročil z ustrezno kadrovsko strukturo izrekanja učinkovitih sankcij za kršitelje na državni in lokalni ravni;
- sprejem etičnega kodeksa za poslance državnega zbora ter funkcionarje vlade in ministrstev v smislu desetih božjih zapovedi (npr. ne kradi in ne dovoli krasti);
- sprejem zakonodaje, ki bo na podlagi sodne potrditve zlorabe položaja ali kršitve protikorupcijske zakonodaje ob zagotovljenem sodnem varstvu predvidevala sodno izvršljiv odpoklic posameznika z javne funkcije in prepoved opravljanja javne funkcije za določen ali nedoločen čas;
- očiščenje sodstva vseh skorumpiranih sodnikov;
- očiščenje organov pregona vseh skorumpiranih uslužbencev.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje