Banka BKS je oddala ponudbo v vrednosti 15 milijonov evrov, Delavska hranilnica v vrednosti pet milijonov evrov in NLB v vrednosti 50 milijonov evrov. Po razdelitvi jamstvene kvote bankam lahko zainteresirani kreditojemalci pri bankah, ki so sodelovale v jamstveni shemi, povprašajo za najem posojila za financiranje nepremičnine z jamstvom države, izhaja s spletne strani SID banke, ki za državo opravlja posle, povezane s tem zakonom.
"Tovrstne kredite, ki so ugodnejši od redne ponudbe banke, lahko mladi kreditojemalci sklenejo najpozneje do 31. januarja 2024 oz. do porabe kvote," so ob tem sporočili iz NLB-ja in dodali, da lahko pri njih mladi dobijo posojilo tako po fiksni kot tudi po variabilni obrestni meri. "Za vse zainteresirane smo oblikovali posebno namensko spletno stran, kjer lahko pridobijo vse potrebne informacije in pogoje," je dejala članica uprave NLB-ja Hedvika Usenik.
Jamstva za stanovanjska posojila so namenjena mladim do 38 let, pri čemer morajo hkrati izpolnjevati pogoj, da so člani mlade družine bodisi zaposleni za določen čas ali nedoločen čas s povprečno neto plačo v treh mesecih pred vložitvijo vloge za posojilo enako ali nižje od 1,5-kratnika povprečne mesečne neto plače v Sloveniji, njihovi skupni obdavčljivi dohodki, ki niso oproščeni plačila dohodnine, pa v letu pred najemom posojila ne bodo smeli presegati 1,5-kratnika povprečne letne neto plače v Sloveniji.
Država bo jamstvo v vrednosti 100 odstotkov obveznosti lahko izdala za posojilo v znesku največ 200.000 evrov in z ročnostjo do 30 let. Pri tem bo moral kreditojemalec posojilo zavarovati s hipoteko in zagotoviti lastno udeležbo v vrednosti vsaj 20 odstotkov glavnice posojila.
SID banka je prvo povabilo bankam objavila lansko jesen. Nanj so se odzvale banka BKS v vrednosti 15 milijonov evrov, Nova KBM in Delavska hranilnica v vrednosti po pet milijonov evrov ter SKB banka v vrednosti tri milijone evrov. Na njem je tako SID banka razdelila 28 milijonov evrov državne jamstvene kvote.
Skupni znesek državne kvote v okviru jamstvene sheme znaša 300 milijonov evrov letno in se bo letno obnavljal v tej vrednosti do konca leta 2032, določa zakon o stanovanjski jamstveni shemi za mlade, ki se je uveljavil lansko pomlad.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje