V okviru akcije, ki bo trajala do 23. januarja, želi agencija za varnost prometa voznike ozaveščati in informirati o tveganjih zaradi uporabe mobilnega telefona med vožnjo. Policisti bodo poleg voznikov motornih vozil pozorni tudi na druge prekrškarje, predvsem izpostavljene udeležence v prometu – pešce in kolesarje.
Mobilni telefoni so zadnje desetletje eden izmed večjih motilcev pozornosti v prometu in po podatkih agencije do 23-krat povečajo tveganje za nastanek prometnih nesreč. Agencija za varnost prometa skupaj s policijo zato poziva: "Klic, sporočilo, všeček ali objava na družbenih omrežjih naj počakajo. Za volanom ne bodite za ekranom, v prometu ne bodite na spletu!"
Agencija želi s kampanjo udeležence cestnega prometa informirati tudi o novih zakonskih določbah. Te so začele veljati sredi avgusta in so s seboj prinesle strožje kazni. Za uporabo mobilnega telefona med vožnjo je za voznike motornih vozil predpisana kazen 250 evrov in tri kazenske točke. Za udeležence v prometu, ki ne potrebujejo vozniškega dovoljenja, torej kolesa, električni skiroji in ostala lahka motorna vozila, pa kazen znaša 120 evrov.
Zakon sicer dovoljuje uporabo naprave za prostoročno telefoniranje (npr. bluetooth slušalke), ki pa jo policija in agencija odsvetujeta, saj odvrača pozornost voznika. "Med vožnjo ne upravljajte telefona, ne pregledujte družbenih omrežij, si ne zapisujte opomnikov, ne brskajte po spletnih straneh, ne fotografirajte ali snemajte, saj je vožnja dejavnost, ki ji moramo posvetiti vso pozornost! V primeru nujne uporabe mobilnega telefona se ustavite na primernem mestu zunaj vozišča in pot nadaljujte šele, ko končate pogovor," svetujeta.
V letu 2021 upad kršitev glede uporabe telefona med vožnjo
Poleg poostrene zakonodaje imata tudi ozaveščanje skozi leto in nadzor policije pozitiven učinek na prometno varnost, menijo na agenciji. V letu 2020 je policija ugotovila 33.254 primerov uporabe mobilnega telefona ali drugih naprav med vožnjo, lani je bilo takih kršitev 36.771, kar pomeni 10-odstotni upad.
V času kampanje bo Agencija za varnost prometa po Sloveniji in za potrebe sodelavcev iz 74 občinskih svetov za preventivo razdelila 15.000 letakov in 900 plakatov za ozaveščanje ter 2500 dišavnikov za avtomobile, ki jih bodo razdeljevali kandidatom v izpitnih centrih po Sloveniji, prek občinskih svetov za preventivo in vzgojo v cestnem prometu, policija pa ob nadzoru voznikov.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje