Zagovornik je ministrstvo za okolje, prostor in energijo, ki je pristojno za javni medkrajevni avtobusni prevoz, že v posebnem poročilu o nedostopnosti javnega avtobusnega prevoza ljudem s senzornimi oviranostmi iz novembra 2023 opozoril na to, da se potnikom s psom vodnikom otežuje prevoz z avtobusi. Novo priporočilo za ukrepanje pa je podal ob vnovičnem medijskem poročanju in opozorilu Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije ministrstvom, da se ljudem z invalidnostmi še vedno otežuje ali onemogoča potovanje z avtobusi, če imajo psa vodnika.
Glede na omenjeno posebno poročilo javni medkrajevni avtobusni prevoz večinoma ni prilagojen senzorno oviranim potnikom. Med drugim je opozorilo na navedbe nevladnih organizacij, da osebje na avtobusih še vedno odklanja vožnjo potnikom s psom vodnikom ali pa želi za prevoz psa dodatno zaračunati.
Na podlagi teh ugotovitev je Zagovornik ministrstvu v sklopu posebnega poročila denimo priporočil, naj v javne razpise kot pogoj za podelitev koncesije izvajalcem za izvajanje gospodarske javne službe javnega linijskega prevoza potnikov doda, da morajo vozniki poznati pravico ljudi z invalidnostmi do vstopa v vozilo s psom vodnikom.
Ministrstvo: Pravica je že uzakonjena
Ministrstvo je odgovorilo, da za to ni potrebe, saj je pravica do uporabe pripomočkov za premagovanje ovir že uzakonjena tudi za senzorno ovirane, ki za premikanje uporabljajo pomoč psa vodnika.
A iz medijskih objav v zadnjih dneh in iz pisma NSIOS po ugotovitvah Zagovornika izhaja, da imajo ljudje z invalidnostmi še vedno težave pri uporabi avtobusnih prevozov, če imajo psa vodnika oziroma psa pomočnika ali terapevtskega psa. "Nekateri vozniki avtobusov očitno ne poznajo zakonodaje in posledično otežujejo potnikom vstop v avtobus," je navedel. S tem je po njegovem pojasnilu ljudem z invalidnostmi "oteženo uresničevanje pravice do enake obravnave".
Pri NSIOS so v teh dneh na ministrstvo, Zagovornika in Družbo za upravljanje javnega potniškega prometa poslali poziv o doslednem upoštevanju pravic, ki jih imajo ljudje z oviranostmi v javnem potniškem prometu, če imajo s seboj psa vodnika ali psa spremljevalca, so povedali za STA.
Po njihovem pojasnilu 13. člen zakona o zaščiti živali jasno opredeljuje, da imajo psi vodiči slepih, psi pomočniki invalidov in terapevtski psi skupaj s svojim skrbnikom vstop na vsa javna mesta in sredstva javnega prevoza brez uporabe nagobčnika. Predpogoj pa je, da so psi jasno označeni z vidno oprsnico, s katero izkazujejo svoj status. Hkrati morajo skrbniki psov ob sebi vedno nositi izkaznico, s katero dokazujejo, kakšno vlogo ima njihov pes, so objavili na družbenih omrežjih.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje