Kimi Räikkönen je zmagal 20. v karieri, drugič v Melbournu. Foto: Reuters

V moštvu smo sestavili perfektno taktiko. Kadar koli sem lahko do konca stopil na plin, zlahka sem nadziral avto. To je bila ena mojih najlažjih zmag.

Kimi Räikkönen
Fernando Alonso
Fernando Alonso je lani na uvodni dirki sezone osvojil 5. mesto. Tokrat je bil počasnejši zgolj od Räikkönena. Foto: Reuters

Le Michael Schumacher (77) in Alain Prost (41) sta v zgodovini formule ena odpeljala več najhitrejših krogov kot Kimi Räikkönen (38).

Sebastian Vettel
Sebastian Vettel je na štartu zadržal prvo mesto, takoj za njim sta se zvrstila Felipe Massa in Fernando Alonso. Foto: Reuters
Kimi Räikkönen zmagovalec Melbourna

Fincu, ki je zmagal 20. v karieri, se je izdatno obrestovala odlično postavljena taktika. Opravil je postanek manj od svojih zasledovalcev (iz prve šesterice so jih ostali opravili po tri), vse je stavil na gume, ki so zdržale do konca, in zadržal prednost pred Alonsom, ki se je v končnici dirke trudil nadomestiti zaostanek, a je bil svetovni prvak iz leta 2007 enostavno premočan.

Razočarala sta predvsem Mark Webber in Jenson Button. Webber, ki je kvalifikacije končal na drugem mestu, enostavno ni imel svojega dne in je bil 6., Button, ki je dobil tri od zadnjih štirih dirk za VN Avstralije, pa je z McLarnom zasedel 9. mesto.

V kvalifikacijah najhitrejši Vettel

Kvalifikacije za nedeljsko dirko so zaradi preobilnega deževja iz sobote prestavili na nedeljo zjutraj po našem času. Odlično sta se odrezala oba dirkača Red Bulla, Vettel in Webber, tretji najhitrejši krog je odpeljal Lewis Hamilton. Četrta in peta sta bila dirkača Ferrarija, Felipe Massa in Alonso.

Odličen štart Masse
Dirko sta odlično začela oba dirkača Ferrarija:Massa je s 4. mesta smuknil takoj za vodilnim Vettlom, Alonso je po notranji strani prehitel Hamiltona in zapeljal na 3. mesto. Massa je v uvodnih krogih vozil sijajno, hitro je nadomestil zaostanek za svetovnim prvakom, tudi po postanku v boksih je iz kroga v krog vozil hitreje. Povsem drugače se je odrezal Sergio Perez (na koncu 11.), ki je vozil zelo počasi, kot za šalo so ga po postanku prehiteli Massa, Alonso in Räikkönen.

Sutil dolgo v vodstvu
V 15. krogu je vodstvo prevzel Adrian Sutil, ki je bil edini pri vrhu, ki še ni zapeljal v bokse. Nemec v dirkalniku Force India je vodil sedem krogov, nato je opravil postanek. Po polovici dirke, ko je začelo tudi rahlo rositi, je vodil Räikkonen, ki je šele 24 krogov pred ciljem opravil drugi postanek. Drugi je bil Hamilton, nato Alonso in Vettel, medtem sta odstopila Pastor Maldonado in Nico Rosberg.

Räikkönenove gume zdržale
V 43. krogu je vodstvo prevzel Räikkönen. Tri kroge pozneje je Alonso vendarle prehitel tretjeuvrščenega Sutila (postanek manj), ki je dirko končal na 7. mestu, tik pred moštvenim kolegom Paulom Di Resto, in začel lov na vodilnega Räikkönena. Ta je imel pred Špancem dobrih 7 sekund naskoka. Čeprav je Alonso v končnici dirke stavil vse na napad, mu zaostanka nikakor ni uspelo nadomestiiti. Še več, 'ledeno hladni Finec' je tri kroge pred koncem s precej obrabljenimi gumami odpeljal najhitrejši krog.

To je bila prva zmaga ekipe z imenom Lotus na uvodni dirki sezone po letu 1978, ko je z Lotusom zmagal Američan Mario Andretti.

Končni vrstni red:
1. K. RÄIKKÖNEN Lotus 1:30:03,225 2. F. ALONSO Ferrari +12,451 3. S. VETTEL Red B. 22,346 4. F. MASSA Ferrari 33,577 5. L. HAMILTON Mercedes 45,561 6. M. WEBBER Red Bull 46,800 7. A. SUTIL F. India 1:05,068 8. P. DI RESTA F. India 1:08,449 9. J. BUTTON McLaren 1:21,630 10. R. GROSJEAN Lotus 1:22,579 Odstop: Maldonado, Rosberg, Ricci- ardo