MMC se je po 2008 in 2009 še tretje leto zapored "poigral" z zaslužki slovenskih športnih junakov in sestavil novo lestvico za sezono 2009/10. Med ducatom najbolje plačanih sta izpadla le Sani Bečirovič in Primož Brezec, ki sta ju zamenjala Anže Kopitar in Boštjan Cesar.
Hokejski in košarkarski kralj bosta v letošnji sezoni za svoje športno znanje v ZDA prejela po 6 milijonov ameriških dolarjev bruto. Ameriški zvezni dacarji poberejo dva milijona, še 10 odstotkov pa pripada zvezni državi Kalifornija, ki ima enega višjih davkov "čez lužo". Na koncu tako obema slovenskima asoma ostane po 2,6 milijona evrov neto.
Plače, nagrade, davki, ... Na moški lestvici so vse vsote neto plače, saj v Evropi ostaja tradicija, da se v športu pogovarja o neto izplačilih. Pri nogometaših smo prišteli tudi nagrado za uvrstitev na SP 2010, ki bo vključno z deležem pri pokroviteljskih pogodbah, ki so dvignile toliko prahu, znašala vsaj 200 tisoč evrov neto.
Pri "Američanih" smo upoštevali zvezne in državne davke na prihodke, medtem ko se "morajo" druge davščine in prispevki izničiti z olajšavami, ter tako prišli do neto zneskov. Tečaj evro - dolar je ostal stabilen (trenutno 1 EUR = 1,36 USD; lani aprila 1 EUR = 1,34 USD), tako da ni vplival na spreminjanje lestvice.
Le tri nove pogodbe v TOP 12 Po svetu razsaja gospodarska kriza, ki je deloma vplivala tudi na lestvico, saj je lani poleti nove pogodbe sklenila trojica košarkarjev, poleg tega je Barcelona odkupila pogodbo Erazma Lorbka od CSKA-ja. Največjo spremembo pa je povzročil "Kopi", ki je že oktobra 2008 z NHL-moštvom Los Angeles Kings podpisal najdražjo pogodbo v zgodovini slovenskega športa. Po njej bo od 1. julija 2009 do 30. junija 2016 skupaj prejel kar 47,6 milijona dolarjev bruto.
Bo mundial vplival na lestvico? Deset najbolje plačanih z lestvice bo v sezoni 2009/10 skupaj zaslužilo 16,86 milijona evrov, kar je tri milijone manj kot sezono poprej, a še vedno pet milijonov več kot pred dvema letoma. Še zmeraj na lestvici z devetimi člani močno prevladujejo košarkarji, kar pa se utegne po svetovnem prvenstvu v nogometu počasi spreminjati. Za zdaj so med najbolje plačanimi le trije potniki za Južno Afriko.
Drugi svet = ženski šport Ženski vrhunski šport je dobro nagrajen skoraj izključno v individualnih športih, zato je ženska mini lestvica povsem neprimerljiva z moško. V nasprotju z moštvenimi športi tukaj ni zagotovljenih letnih plač, ni pokritih celotnih stroškov treninga, opreme in potovanj, temveč le boj za nagradne sklade in kakšno razpisano državno nagrado za izjemne uspehe na olimpijskih igrah. So pa pri posameznicah številčnejše in tudi izdatnejše pokroviteljske pogodbe, ki so razumljivo tudi varovane kot poslovne skrivnosti, s čimer je težje dobiti pravo vrednost najboljših slovenskih športnic.
Sanjski pogodbi v oblakih Slovenija? Union Olimpija je poskrbela za zgodovinsko visoke pogodbe, ki pa so se razblinile kot gradovi v oblakih, zato so glavni akterji že pobegnili v tujino, a vseeno zapišimo, kakšna je bila vsota pogodb. Sani Bečirovič bi moral za 10 mesecev prejeti pol milijona evrov, s čimer bi postal daleč najbolje plačan slovenski športnik v Sloveniji. Še 50 tisočakov več pa bi moral iztržiti Vlado Ilievski. A denarja ni bilo in zdaj je Sani v Italiji pri AJ Milano, Vlatko pa se ubada z zaostalimi izplačili tivolskega kluba.
Na lestvici so po zaslužkih razporejene tri slovenske športnice in 12 slovenskih športnikov. V prvem oklepaju je navedena lanskoletna uvrstitev, do zneskov pa smo prišli na podlagi razpoložljivih virov in informacij.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje