Lance Armstong in Alberto Contador bosta moštvena kolega, a hkrati tudi zagrizena tekmeca. Foto: EPA
Lance Armstong in Alberto Contador bosta moštvena kolega, a hkrati tudi zagrizena tekmeca. Foto: EPA
Johan Bruyneel in Lance Armstrong
Johan Bruyneel in Lance Armstrong sta se skupaj veselila sedmih zmag na Touru. Foto: EPA
Cadel Evans, Carlos Sastre in Bernhardt Kohl
Cadel Evans, Carlos Sastre in Bernhardt Kohl so bili lani na zmagovalnem odru v Parizu. Avstrijec je bil naknadno diskvalificiran, letos pa je tudi končal kariero. Foto: EPA
Andy Schleck
Andy Schleck bo kapetan močne ekipe Saxo Bank. Foto: EPA
Denis Menčov
Denis Menčov je maja dobil Giro, dvakrat pa je bil najboljši tudi na Vuelti. Foto: EPA
Simon Špilak
Simon Špilak bo edini slovenski predstavnik na Touru. Foto: MMC RTV SLO
Mark Cavendish in Erik Zabel.
Mark Cavendish je v zadnjih dveh letih najboljši šprinter sveta, pomagal mu bo šestkratni dobitnik zelene majice Erik Zabel. Foto: EPA

37-letni Američan je na Touru prevladoval med leti od 1999 do 2005, ko je nanizal sedem zaporednih zmag, kar je absolutni rekord. Po treh letih se je vrnil na ceste in bil na Giru iz tedna v teden boljši.

Na začetku bo kapetan Španec
Športni direktor Astane Johan Bruyneel je za kapetana določil Contadorja, ki bo lahko računal tudi na pomoč Andreasa Klödna in Levija Leipheimerja. Nemec in Američan sta se že uvrstila med najboljše tri na Touru.

Mnogi primerjajo rivalstvo med Armstrongom in Contadorjem z bojem med Bernardom Hinaultom in Gregom LeMondom leta 1986. Francoz je svojega moštvenega kolega večkrat napadel, a na koncu le ni uspel priti do šeste skupne zmage.

V Andori vsi pričakujejo napad Contadorja
Contador je lani postal eden izmed petih kolesarjev, ki so uspeli zmagati na vseh treh največjih kolesarskih dirkah na svetu. Leta 2007 je dobil Tour, lani pa Giro in Vuelto. Strokovnjaki napovedujejo, da mora Španec narediti razliko v prvi polovici dirke. Predvsem sedma etapa s ciljnim vzponom na Andorro Arcalis (2.240 m), kjer je svojo edino zmago na Touru leta 1997 tlakoval Jan Ullrich, je velika priložnost zanj. Na najbolj strmih odsekih mu bo Armstong težko kos. Contador se je močno izboljšal tudi v vožnji na čas, prejšnji teden je postal tudi španski prvak v kronometru.

Tekmeca se ne poznata dobro
"Tudi če bi bil številka tri, bi še vedno prišel po skupno zmago. Odločitev Bruyneela ne pomeni še ničesar. Z Armstrongom sva se videla samo na enih pripravah, potek dirke bo povedal, kdo bo kapetan v ključnih etapah. V primerjavi z letom 2007 sem zelo napredoval, postal sem bolj vsestranski. Imamo najmočnejšo ekipo, če ne bi zmagali, bi bilo to veliko razočaranje. Vse se bo odločalo v zadnjem tednu," je povedal Contador.

Hinault našel ostre besede za Armstronga
"Počutim se zelo močnega, prepričan sem, da lahko tudi zmagam, čeprav nimam take samozavesti kot v letih 2001, 2004 in 2005. Takrat sem bil že pred dirko prepričan v zmago, " je odločen Lance, ki si je marca zlomil ključnico. Prejšnji mesec je v Nevadi dobil prvo dirko po povratku.

"Upal sem, da ga sploh ne bo. Nihče ga ni prisilil, da se vrne, lahko bi tudi ostal doma. Letos ne more dobiti Toura. Upam, da mu bo Contador odčital pravo lekcijo," je prejšnji mesec za Le Parisien izjavil Hinault. Lance nikoli ni bil preveč priljubljen v Franciji.

Evans bo napadal iz ozadja
Zelo nevaren bo Cadel Evans, ki je v zadnjih dveh letih zasedel drugo mesto. Odločen je, da bo postal prvi Avstralec z zmago na najznamenitejši kolesarski dirki sveta. "Pripravljen sem precej bolje kot v prejšnjih dveh letih. Na Dauphineju sem videl, da je Contador premagljiv. Vseskozi je le sledil, zdel se mi je nemočen. Vsi govorijo, da bo Astana močno prevladovala, Contador naj bi v Španiji potolkel vse tekmece. Nekateri mislijo, da se bomo drugi kar predali," je dejal Evans, ki je bil lani favorit za skupno zmago, tokrat pa ne bo nosil tega bremena. Zaveda se tudi moči Armstronga: "Zelo bo zanimivo videti, kaj bo naredil Lance po tako dolgem odmoru. Jaz ne bi nikoli rekel, da ne more zmagati še osmič."

Sastre spet tihi favorit
Brata Andy in Frank Schleck bosta imela v izjemni ekipi Saxo Bank (nekdanji CSC) močno podporo. Lani sta bila Luksemburžana moštvena kolega Carlosa Sastreja, ki je na vzponu na L'Alpe d'Huez v velikem slogu prišel do največje zmage v karieri. 34-letni Španec je tudi na majskem Giru z dvema etapnima zmagama v gorskih etapah dokazal, da je v vožnji navkreber težko premagljiv.

Že od leta 1998 nihče ni dobil Gira in Toura v istem letu. Tudi Denis Menčov (Rabobank) letos ni med glavnimi kandidati za skupno zmago. Alejandro Valverde, ki je dobil pripravljalno dirko Dauphine Libere, ne bo nastopil v ekipi Caisse d'Epargne. Španec je bil vpleten v afero Puerto leta 2006.

Končno Tour brez škandalov?
Prav posebno poglavje bo spet doping. Zadnji trije Touri so bili polni škandalov. Leta 2006 so diskvalificirali zmagovalca Floyda Landisa, zmaga je naknadno pripadla Oscarju Pereiru, pred dvema letoma je moral dirko predčasno končati Michael Rasmussen, lani pa sta bila ujeta Ricardo Ricco in Bernhard Kohl, ki je v Pariz pripeljal na tretjem mestu.

"Tour bo tekmovanje, kjer bomo opravili največ testov v zgodovini športa. Opravili bomo prek 500 testov, še posebej bomo pod lupo vzeli 50 kolesarjev, ki so na prejšnjih testiranjih imeli sumljive izvide. Tudi vsi najboljši v skupnem seštevku bodo večkrat testirani," je povedal predsednik Mednarodne kolesarske zveze Pat McQuaid.

Na štartu le Špilak
Slovenci letos ne bomo mogli stiskati pesti za Tadeja Valjavca in Janija Brajkoviča. Na štartu bo le Simon Špilak (Lampre), ki je pred tednom dni dopolnil šele 23 let in bo eden najmlajših udeležencev Toura. Prekmurec stavi predvsem na ravninske etape v prvem tednu, kjer bi lahko poskusil z napadi. Nastopil bo tudi koroški zamejec Peter "Paco" Wrolich, ki je bil leta 2006 drugi na eni izmed etap. To bo že peti nastop na francoskem krogu za 35-letnega kolesarja Milrama, ki bo glavni pomočnik šprinterja Gerharda Cioleka. V ravninskih etapah bo veliki favorit Mark Cavendish, ki še ni končal tritedenske dirke. Avstalec je zatrdil, da si letos zelo želi priti v Pariz, hoče pa osvojiti tudi zeleno majico.

Pireneji bodo težji od Alp
Že v soboto bodo favoriti morali prikazati pravo formo, saj se bo kronomter v Monte Carlu (15,5 km) začel s 7,5 km dolgim vzponom na Cote de Beausoleil, ki pa je seveda zelo položen. V torek bo na sporedu moštveni kronometer v Montpellierju (39 km). V Pirenejih se bo tridnevni pekel začel naslednji petek v Andori. Tri etape v Alpah letos ne bodo tako težke kot v prejšnjih letih, zato pa bo končna odločitev padla šele na mitskem vzponu v Provansi Mont Ventouxu predzadnji dan dirke.

Spored etap:
4. 7.: Monte Carlo, kronometer 15,5
5. 7.: Monaco-Brignoles 187
6. 7.: Marseille-La Grande-Motte 196
7. 7.: Montpellier, mošt. kron. 39
8. 7.: Le Cap d'Agde-Perpignan 196
9. 7.: Gerona-Barcelona 181
10. 7.: Barcelone-Andorra Arcalis 224
11. 7.: Andorra-St. Girons 176
12. 7.: Saint-Gaudens-Tarbes 160
13. 7.: prost dan
14. 7.: Limoges-Issoudun 194
15. 7.: Vatan-Saint-Fargeau 192
16. 7.: Tonnerre-Vittel 211
17. 7.: Vittel-Comlar 200
18. 7.: Colmar-Besancon 199
19. 7.: Pontarlier-Verbier 207
20. 7.: prost dan
21. 7.: Martigny-Bourg St. Maurice 159
22. 7.: Bourg Saint Maurice-Le
Grand-Bornand 169
23. 7.: Annecy, kronometer 40,5
24. 7.: Bourgoin Jallieu-Aubenas 178
25. 7.: Montelimar-Mont Ventoux 167
26. 7.: Montereau F. Yonne-Pariz 164