Fabian Cancellara je   dosegel največji uspeh v karieri. Foto: AFP
Fabian Cancellara je dosegel največji uspeh v karieri. Foto: AFP
Tom Boonen
Tom Boonen (zadnji v vrsti) je takole zapeljal mimo zapornic, ko je vlak odpeljal mimo. Foto: EPA
Fabian Cancellara
Fabian Cancellara s pokalom za najboljšega na Severnem peklu. Foto: EPA
George Hincapie
Američan George Hincapie se granitnih kock ne bo spominjal z veseljem. Foto: AFP

25-letni švicarski kolesar ekipe CSC, ki je bil v širšem krogu favoritov, je napadel 17 kilometrov pred ciljem na legendarnem kockastem odseku Carrefour de l'Arbre. Nekaj časa mu je sledil Rus Vladimir Gusev, nato pa je omagal tudi on.

V ozadju se je skupina zasledovalcev prelomila na dvoje. Belgijca Leif Hoste in Peter Van Petegem ter Gusev so prišli v cilj dobro minuto za Cancellaro, a so bili diskvalificirani, ker ob spuščenih zapornicah 10 kilometrov do konca niso počakali vlaka!

Boonen čakal
Drugi je bil tako prvi favorit dirke Tom Boonen, ki presenetljivo ni mogel odgovoriti na napad Švicarja, tretji pa Italijan Alessandro Ballan. Skupaj s četrtouvrščenim Juanom Antoniom Flecho so bili bolj disciplinirani, predvsem pa previdni kot trojica pred njimi in nekaj časa izgubili ob čakanju za zapornicami.

Cancellara je na 104. izvedbi Severnega pekla Švici privozil prvo zmago po letu 1923, ko je slavil Henri Suter.

Odločile noge in glava
"Vedel sem, da moram dirkati z glavo in napasti v pravem trenutku, če hočem zmagati. Na enem izmed tlakovanih odsekov sem videl, da Tom ni tako močan, zato sem se odločil poskusiti. Toliko kot moje noge je za slavje zaslužna moja glava," je povedal presrečni zmagovalec, ki je pred dvema letoma v Roubaix prikolesaril četrti, sicer pa je specialist za kronometre.

"10 kilometrov pred ciljem dirke, kot je Pariz-Roubaix, je bilo precej nenavadno sedeti tam in gledati, kako pelje mimo vlak ter ptice na nebu," je novinarjem razlagal Boonen, ki mu ni uspelo kot prvemu dvakrat zapored dobiti tako dirke Po Flandriji kot dirke Pariz-Roubaix. Belgijci so bili na slednji najboljši kar 51-krat.

Cancellara razred zase
Tudi brez nesrečnega dogodka z vlakom pa kapetan Quick Stepa ne bi imel možnosti za zmago. Cancellara je bil enostavno premočan, kar je priznal tudi svetovni prvak: "Ko sta Fabian in Gusev napadla, se jima nisem mogel pridružiti."

Ob diskvalifikaciji Hosteja in Guseva se je dirka slabo končala še za enega člana Discovery Channela. Lani drugi George Hincapie je zaradi zloma krmila padel in si poškodoval ključnico.

Padec je po 157 kilometrih doživel tudi edini slovenski predstavnik Uroš Murn.

Končni vrstni red:                     
 1. F. CANCELLARA     ŠVI      6:07:54 
 2. T. BOONEN         BEL        +1:49 
 3. A. BALLAN         ITA          oba 
 4. J. A. FLECHA      ŠPA     isti čas 
 5. B. EISEL          AVT         3:25 
 6. S. WESEMANN       NEM         5:35 
 7. F. GUESDON        FRA         6:31 
 8. B. ROESEMS        BEL         6:44 
 9. C. MENGIN         FRA     isti čas 
10. S. SCHEIRLINCKX   BEL         6:45
Odstop: U. Murn, G. Hincapie, T. Hushovd ...

Vrstni red po 7. dirki ProToura:
1. T. BOONEN BEL 129 točk 2. A. BALLAN ITA 105 3. F. CANCELLARA ŠVI 84 4. A. PETACCHI ITA 72 5. A. COLOM ŠPA 71 6. F. POZZATO ITA 70 7. G. HINCAPIE ZDA 60 8. S. SANCHEZ ŠPA 59 9. J.-A. GOMEZ ŠPA 53 10. F. LANDIS ZDA 52 11. T. DEKKER NIZ 51 Moštva: 1. CSC 95 2. DISCOVERY CHANNEL 93 . GEROLSTEINER 93 4. QUICK STEP 91 5. RABOBANK 85