Američan je na ciljni črti prehitel Nemca Andreasa Klödna, ki se je od peterice kolesarjev, v kateri so bili še Jan Ullrich, Italijan Ivan Basso in Armstrongov moštveni kolega Floyd Landis - skupaj je prevozila zadnji spust - odlepil 600 metrov pred koncem.
Kavboj je slavil jubilejno 20. posamično etapno zmago na Touru (dvakrat je bil z US Postalom najboljši še v ekipnem kronometru), po tretji zaporedni zmagi pa ima zdaj v skupnem seštevku že več kot štiri minute prednosti pred Bassom.
"Letos ne podarjam etapnih zmag, saj je dirka preveč posebna zame. Moja forma je izjemna in kot je vsak lahko videl, so bili danes neverjetni tudi moji pomočniki. Vse so nadzorovali, tako da nisem imel težav," je v cilju povedal Armstrong, ki je s tretjo zmago v Alpah izenačil dosežek Italijana Gina Bartalija iz leta 1948.
Pet tisoč evrov Simoniju, pikčasta majica Virenquu
Kolesarji so na 79 kilometrih prečkali najvišjo točko letošnje dirke, 2.000 metrov visoki Col de la Madeleine, na katerem je bil najhitrejši Italijan Gilberto Simoni in pobral nagrado 5.000 evrov. Skupaj s štirimi sotrpini je pobegnil že kmalu po štartu.
V ozadju sta napad na omenjenem prelazu izvedla še Francoza Richard Virenque in Christophe Moreau, prvi pa si je na naslednjem klancu tudi teoretično že priboril rekordno sedmo zmago v točkovanju za najboljšega hribolazca. Šestkrat sta pikčasto majico na koncu dirke imela oblečeno še Španec Federico Bahamontes in Belgijec Lucien Van Impe.
Ubežnike je skupina z rumeno majico ujela sredi zadnjega vzpona na 1.477 metrov visoki Col de la Croix Fry. Tam je poskušal uiti Španec Carlos Sastre, vendar so ga zasledovalci še pred vrhom ujeli.
Sledil je 13-kilometrski spust do cilja, v katerem je imel, kot že rečeno, največ moči nesporni kralj letošnjega in petih prejšnjih Tourov Armstrong. V zadnjem kilometru je sicer najprej potegnil Landis, ki bi mu Teksačan rade volje prepustil zmago, tega pa pač ni storil, potem ko se je v dir pognal Ullrichov kolega Klöden.
Armstrong: O končni zmagi še ne razmišljam
"To je bila taktična dirka. Ko sem se pognal za Klödnom, nisem bil prepričan, da mi bo uspelo, ampak izšlo se je po načrtih. Floyd je hiter na spustih. Ko skupaj trenirava, mi pobegne na 15 sekund in ga ne morem ujeti. Žal pa mu tokrat ni uspelo, saj je bil Ullrich takoj zraven. T-Mobile je danes znova poskušal diktirati svoj ritem, vendar je bilo naše moštvo spet močnejše. O končni zmagi še ne razmišljam, pustimo še kakšen dan ali dva, da vidimo, kako se bodo stvari odvijale," je še povedal Armstrong.
Do njegovega vnovičnega kronanja na Elizejskih poljanah je le še nekaj lažjih petkovih klancev, sobotni kronometer v Besanconu in nedeljski izlet v Pariz.
17. etapa, Bourg d'Oisans-Le Grand Bornand, 204 km: 1. L. ARMSTRONG ZDA 6:11:52 2. A. KLÖDEN NEM isti čas 3. J. ULLRICH NEM + 0:01 4. I. BASSO ITA isti čas 5. F. LANDIS ZDA 0:13 6. A. MERCKX BEL 1:01 7. L. LEIPHEIMER ZDA isti čas 8. C. SASTRE ŠPA 1:02 9. M. RASMUSSEN DAN oba 10. G. TOTSCHNIG AVT isti čas ... 17. R. VIRENQUE FRA 2:05 22. T. VÖCKLER FRA 4:48Skupni vrstni red po 17. etapi:
1. L. ARMSTRONG ZDA 74:04:56 2. I. BASSO ITA + 4:09 3. A. KLÖDEN NEM 5:11 4. J. ULLRICH NEM 8:08 5. J. AZEVEDO POR 10:41 6. F. MANCEBO ŠPA 11:45 7. G. TOTSCHNIG AVT 12:56 8. C. SASTRE ŠPA 15:14 9. L. LEIPHEIMER ZDA 16:25 10. P. CAUCCHIOLI ITA 16:33
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje