Ricardo Ricco je že na prvi gorski etapi dokazal svojo moč. V skupnem seštevku še vedno močno zaostaja, a že v Pirenejih obljublja nov napad. Foto: EPA
Kim Kirchen
Kim Kirchen je prvi Luksemburžan po 50 letih z rumeno majico. Zadnji jo je nosil Charly Gaul leta 1958. Foto: Reuters
Ricco dobil prvo težjo etapo

11 km dolg vzpon do zimsko-športnega središča Super Besse je postregel s prvim pravim testom za glavne favorite. Vzpon druge kategorije je bil dokaj položen, še najstrmejši je bil v zadnjem kilometru. Italijan, ki je bil na Giru drugi, je za sekundo prehitel Alejandra Valverdeja, treji pa je bil prvi favorit Cadel Evans.

Schumacher res ni imel sreče
Kirchen je na 5. mestu zaostal štiri sekunde in prevzel skupno vodstvo. Luksemburžan je imel pred etapo 12 sekund zaostanka za Schumacherjem, Nemec se je sijajno držal, potem pa je 500 metrov pred ciljem padel in do cilja izgubil 32 sekund. V skupnem seštevku je padel na tretje mesto, zaostaja 16 sekund.

Valjavec tik za glavnimi favoriti
Tadej Valjavec se je zelo dobro odrezal in končal na 20. mestu, izgubil je le 23 sekund. Njegov moštveni kolega Vladimir Jefimkin je sredi vzpona močno potegnil, a ga je glavnina ujela. Rus je na cilju izgubil še štiri sekunde več od Valjavca, ki tako ostaja najbolje uvrščeni kolesr ekipe AG2R - La Mondiale. Besničan je na 22. mestu, zaostaja pa dve minuti in 19 sekund.

Pikčasta majica nagrada za trud Chavanela
Znova so etapo zaznmovali francoski kolesarji, ki so pobegnili že po šestih kilometrih. Sylvain Chavanel, Freddy Bichot in Benoit Vaugrenard so si privozili pet minut naskoka. Na zadnjem vzponu so bili 8 km pred ciljem vsi ujeti. Chavanel je na koncu precej zaostal, a s 16 točkami na gorskih ciljih je oblekel prestižno pikčasto majico.

V karavani ostaja 176 kolesarjev, Francoz Aurelian Passeron, ki se je v sredo zaletel v gledalko ob cesti, ni startal zaradi zlomljenega vretenca.

Brajkovič in Golčer še vedno med deseterico
Nemec Andre Greipel je v šprintu dobil četrto etapo kolesarske Dirke po Avstriji od Lienza do Wolfsberga (213 km). Avstrijec Thomas Rohregger je zadržal rumeno majico. Jani Brajkovič in Jure Golčer sta etapo končala v času zmagovalca. V skupnem seštevku je Brajkovič osmi (+2:58), Golčer pa deveti (+ 3:25).