Denis Menčov je imel v ciljnem šprintu največ moči in je slavil prvo etapno zmago na dirki vseh dirk. Foto: Reuters
Floyd Landis
Ni lepšega, kot obleči rumeno majico na Touru. Foto: Reuters
David de la Fuente
David de la Fuente (v sredini) je sicer na koncu zaostal 14 minut, a vseeno spada med junake 11. etape. Foto: Reuters

Rus, ki je lani po diskvalifikaciji Roberta Herasa dobil Vuelto, je bil najboljši v šprintu trojice, poleg Landisa (na Dirki po Franciji še nikdar ni oblekel rumene majice) pa je ugnal še enega Američana - Levija Leipheimerja.

Pred praznikom ob majico
Domači junak Cyril Dessel se je odlično držal, vendar je moral sleči rumeno majico. Res nesrečno - v petek bo Francija praznovala dan neodvisnosti in kaj bi bilo lepšega kot paradirati v tako cenjeni majici. V skupini z njim je s 4:45 zaostanka v cilj prišel tudi odlični Tadej Valjavec (20.), ki je skupno zdaj 24.: "Etapa je bila ena najtežjih, kar sem jih vozil, predvsem zaradi vročine - kot bi se vozil v savni. Pa tudi ritem je bil ves dan izjemno visok," je Besničan povedal za MMC.

Menčov je imel odlična pomočnika
Karavana je morala na pet gorskih prelazov (prvi na 2115 metrov visoki Col du Tourmalet sodi v posebno kategorijo). Bitka za etapno zmago se je odločila na zadnjem, 1860 metrov visokem Pla-de-Beretu. Menčov je imel sijajno pomoč v kolegih iz Rabobanka Michaelu Boogerdu (z ostrim ritmom je naredil odločilno selekcijo) in Mickaelom Rasmussenom. Menčov, skupno tretji, je prepričan, da je prvi favorit za končno zmago Landis.

Valjavec dokazal, zakaj je kapetan
Na gorskih ciljih je točke pobiral Španec David de la Fuente. Nagrada: pikčasta majica, ki jo lahko nosi vse do vzpona na Alpe d'Huez. Naporna etapa z visokimi temperaturami je terjala davek med nekaterimi velikimi imeni. Jaroslav Popovič (njegovo moštvo Discovery na splošno sodi med velika razočaranja) je zaostal šest minut in pol, Valjavčev moštveni kolega pri Lampreju Damiano Cunego deset minut, George Hincapie in Paolo Savoldelli več kot dvajset minut, še v torek rumeni Sergej Gončar dobre pol ure, medtem ko je Iban Mayo odstopil.

11. etapa, Pla-de-Beret, 206 km:
1. D. MENČOV RUS 6:06:25 2. L. LEIPHEIMER ZDA isti 3. F. LANDIS ZDA čas 4. C. EVANS AVS +0:17 5. C. SASTRE ŠPA isti čas 6. M. BOOGERD NIZ 1:04 7. H. ZUBELDIA ŠPA 1:31 8. F. SCHLECK LUK isti čas 9. A. KLÖDEN NEM 1:31 10. C. MOREAU FRA 2:29 ... 18. C. DESSEL FRA 4:45 20. T. VALJEVEC SLO 4:45