Tako slaven kolesar, kot je Johan Museeuw, še nikoli ni nastopil na Maratonu Franja, ki letos praznuje 27 let. Foto: MMC RTV SLO
Tako slaven kolesar, kot je Johan Museeuw, še nikoli ni nastopil na Maratonu Franja, ki letos praznuje 27 let. Foto: MMC RTV SLO
Johan Museeuw
Museeuw je leta 2002 zadnjič nastopil na dirki Pariz-Roubaix in zasedel 5. mesto. Foto: EPA
Johan Museeuw
Museeuw z enim od modelov svojih koles. Foto: EPA
Na Franji tudi Johan Museeuw

43-letni "flamski lev" je bil v svoji karieri med drugim svetovni prvak (1996 v Luganu), trikrat je slavil na najbolj znameniti klasični dirki na svetu Pariz-Roubaix (1996, 2000, 2002), dvakrat pa se je veselil zmage v skupnem seštevku svetovnega pokala (1995, 1996), ki ga je pred leti nadomestil ProTour. Trikrat je dobil tudi kraljico dirk v svoji domovini, Dirko po Flandriji (1993, 1995, 1998). V svoji bogati statistiki ima vpisani še dve etapni zmagi na francoskem Touru.

"Težko je izbrati med 11 zmagami na dirkah svetovnega pokala, dvema zmagama v svetovnem pokalu in enim naslovom svetovnega prvaka. Toda najljubši mi je naslov svetovnega prvaka, ker potem na naslednjih dirkah lahko nosiš lepo "mavrično" majico," je za TV Slovenija povedal Museuuw, ki je svetovni prvak postal ravno na svoj 31. rojstni dan 13. oktobra leta 1996.

Prva zmaga na eni od klasik je najlepša
V letih po tem velikem uspehu ga je spremljala smola. V hudi nesreči na dirki Pariz-Roubaix si je leta 1998 poškodoval koleno, a že dve leti pozneje se je vrnil po svojo drugo zmago na "Severnem peklu". Ob prihodu v cilj je dvignil nogo in pokazal na koleno. "To je bil znak za vse, ki so mi pomagali k vrnitvi. Prva zmaga je najlepša, ker ne veš, ali boš lahko še kdaj zmagal. Zdaj lahko rečem, da je prva zmaga na pomembni klasični dirki najlepša in zame je bila to Dirka po Flandriji leta 1993," pravi Museuuw.

Leta 2004 je kariero končal prav na dirki Pariz-Roubaix. Na njej je imel resen namen še četrtič zmagati. Bil je blizu uspeha, toda veselje mu je šest kilometrov pred ciljem preprečila počena zračnica. Poslovil se je s petim mestom in cmokom v grlu.

Dopingu tudi on ni ubežal
V zadnjih letih se je tudi nad njim zgrnila senca dopinga. Januarja leta 2007 je priznal, "da v zadnjem letu aktivne kariere ni bil popolnoma pošten, saj se je želel posloviti z dobrimi rezultati". Decembra lani ga je belgijsko sodišče po štiriletni preiskavi spoznalo za krivega sodelovanja v nečednih poslih z eritropoietinom (EPO) in mu naložilo pogojno kazen 10 mesecev zapora, plačati pa je moral še 2.500 evrov.

"V kolesarstvu je veliko denarja. Včasih kdo kaj napravi narobe. Toda največja težava je bil EPO, mislim pa, da ga zdaj ni več," je Tomažu Kovšci ob prihodu v Ljubljano dejal Museuuw. V zadnjem času ima nekaj težav v zasebnem življenju. Zapustil je ženo in dva otroka ter zdaj živi z novo prijateljico Ilse. Sicer pa se ukvarja s prodajo koles z lastno blagovno znamko (Museeuw bikes), ki jih izdelujejo na Poljskem.

M. R./T. K.

Na Franji tudi Johan Museeuw