Nasmejani Primož Roglič na startu letošnjega Kriterija po Dofineji. Pred dvema letoma je osvojil to prestižno enotedensko dirko, ki velja za osrednjo generalko pred Dirko po Franciji. Foto: ASO/Billy Ceusters

Pretežno ravninska uvodna etapa se je odvila na skrajnem zahodu zgodovinske francoske pokrajine Dofineje v okolici mesta Saint-Pourcain-sur-Sioule. Po 172,5 km na krožni trasi je sledil pričakovani obračun sprinterjev. Za zmago sta se udarila prva favorita Mads Pedersen (Lidl-Trek) in Sam Bennett (Decathlon AG2R).

Pedersen premočen za Bennetta

Danec je bil v neposrednem dvoboju premočen za Irca, četudi je Pedersen začel zaključni sprint pred Bennettom. Tretji je bil Francoz Hugo Page (Intermarche Wanty).

Osma zmaga v sezoni za Madsa Pedersena, skupno 42. v karieri 28-letnika, ki julija odkrito meri na zeleno majico na Dirki po Franciji, nakar bo kapetan Danske na olimpijski cestni dirki.

"Ves dan smo morali nadzirati, kar ni bilo lahko. Alex Kirsch je ohranjal nadzor. Toms Skujins in Ryan Gibbons sta vložila vate, da sta me spustila v pravem trenutku. Opravila sta neverjetno delo, danes je bilo skoraj popolno," je bil nad svojo podporno zasedbo pri ameriški ekipi navdušen Pedersen.

Roglič mirno sredi glavnine na 72. mestu

Vsi kapetani in kandidati za skupno zmago so brez težav prestali sicer bolj zgodnjepomladanski dan. Nemška ekipa je vseskozi dobro skrbela za kapetana in Primož Roglič je v cilj prišel sredi glavnine, na 72. mestu.

Remco Evenepoel je prvo etapo končal na 98. mestu. Prav vseh 152 kolesarjev je prišlo v času zmagovalca, sta pa zaradi posledic padca odstopila dva Avstralca. Foto: ASO/Billy Ceusters

Močna konkurenca za končno zmago

Sorodna novica Močno razgibana Dofineja resen test pripravljenosti za Rogliča

Sledile bodo tri razgibane etape, vmes (v sredo) še vožnja na čas, nato pa se bo dirka končala s tremi dnevi v gorah. Ob odsotnosti Pogačarja in Vingegaarda sta prva favorita za končno zmago Primož Roglič in Remco Evenepoel, ki se vračata po poškodbah na Dirki po Baskiji.

Slovenec in Belgijec sta opravila glavni del višinskih priprav in bosta v tem tednu iskala nekatere odgovore. Rogliču bodo pri ekipi Bora Hansgrohe pomagali Denz, Haller, Hindley, Jungels, Sobrero in Vlasov.

Sledi prvi cilj na klancu

Že ponedeljkova druga etapa se bo končala s ciljem na klancu, na prelazu Loge. Dejansko je to tristopenjski vzpon s klancem druge (prelaz Saint-Georges-en-Couzana; 7 km s 5,8 %) in nato tretje kategorije (prelaz Croix Ladre; 3,1 km s 6,1 %), medtem ko sam ciljni vzpon ni uradno kategoriziran. Prvi odgovor o pripravljenosti Rogliča, Evenepoela in preostalih kandidatov za vrh bo že lahko podan.