Primož Roglič se vrača na dirke in francoske ceste. Najprej generalka za Tour, kjer bo kopica gorskih etap s ciljnimi vzponi in razgiban kronometer, ki bo dal odgovor, v kakšnem stanju je novi kapetan nemške ekipe. Foto: EPA

Najbolj uveljavljena pripravljalna etapa dirke pred velikim Tourom se bo v 76. izvedbi začela v nedeljo in osem etap potekala do naslednje nedelje. Kolesarje čaka v uvodu edina ravninska etapa, nato sledijo tri razgibane etape, vmes še vožnja na čas, nato se dirka konča s tremi dnevi v gorah, pri čemer se stopnjuje vse do konca.

Začne se z ravninsko etapo v Saint-Pourcain-sur-Sioulu (172,5 km). V drugi etapi se bo karavana povzpela na prelaz Loge, ki je stopničast, a še ne preveč zahteven, vendar bodo morali biti kandidati za skupno zmago v ospredju. Hribovita bo tudi tretja etapa do Les Establesa s slabimi štirimi kilometri navkreber ob koncu etape (5,2 %).

V sredo ura resnice za Rogliča in Evenepoela

Zemljevid letošnje Dirke po Dofineji. Dauhine je zgodovinska pokrajina na jugovzhodu Francije, ki je tradicionalno pripadala francoskim prestolonaslednikom. Po drugi svetovni vojni so kolesarsko dirko poimenovali Kriterij po osvobojeni Dofineji, saj je bil ustanovitelj istoimenski časopis. Leta 2010 je dnevnik Dauphiné Libéré prodal dirko ASO-ju, s čimer se je tudi pokrajšalo tudi ime. Foto: ASO

Prvi odločilni test za favorite bo v sredo 34,4 km dolga vožnja na čas od Saint-Germain-Lavala do Neulisa. Gre za dokaj razgibano traso, a brez pravih klancev. Vseeno bo ravno kronometer dal odgovor, ali Roglič ali Remco Evenepoel merita na skupno zmago. Tako Slovenec kot Belgijec sta bila na začetku aprila vpletena v množični padec kapetanov, pri čemer jo je najhuje sicer skupil Danec Jonas Vingegaard. Dvakratni zmagovalec izpušča Dirko po Dofineji, zato pa je že na višinskih pripravah v Tignesu.

Trije zaporedni cilji na gorskih klancih

Četrtkova peta etapa je po okusu ubežnikov. Šesta etapa je uradno ravninska s ciljem na zahtevnem vzponu Le Collet d'Allevard (11,2 km z 8,1 %). Konec prihodnjega tedna je nato popolnoma gorsko obarvan. Sedma etapa se bo po 155 km končala na vzponu ekstra kategorije Samoens 1600 (10 km z 9,3 %). Zadnja, osma etapa, prinaša 160 km in nov ciljni vzpon: Plateau des Glieres (9,4 km s 7,1 %), kjer se bo ob koncu zapeljalo tudi po makadamu, kot med etapo Toura 2020 na tej planoti.

Sorodna novica Pogačar: Giro bo pri vrhu mojih zmag, a Tour je le Tour

Resen preizkus za Rogliča, Evenepoela in vse kolesarje, katerih glavni cilj sezone je največja dirka na svetu – Dirka po Franciji, ki se bo tokrat v Firencah začela 29. junija, končala pa 21. julija v Nici.

Ob Rogliču in Evenepoelu, ki sta kljub poškodbi in daljši odsotnosti prva papirnata favorita, bodo na Dirki po Dofineji visoko uvrstitev lovili še Španca Juan Ayuso, Carlos Rodriguez, Francoz David Gaudu, Rus Aleksandr Vlasov, Američana Sepp Kuss in Matteo Jorgenson, Kolumbijec Santiago Buitrago, Britanec Tao Geoghegan Hart ...

Prva favorita medtem na višinskih pripravah

Sorodna novica Vingegaard se je podal na trening v francoske Alpe

Pred dirko vseh dirk je tako veliko vprašanj o pripravljenosti vseh štirih glavnih kandidatov za zmago. Tadej Pogačar je ravnokar v velikem slogu osvojil Dirko po Italiji, Vingegaard je po hujši poškodbi na dobri poti, da bo na velikem startu v Firencah, četudi brez pripravljalne dirke.

Roglič in Evenepoel sta opravila glavni del višinskih priprav, pri čemer je 34-letni Kisovčan v primerjavi z Belgijcem izgubil še manj časa in je bil prvi nazaj na kolesu. Drugih slovenskih kolesarjev na jugovzhodu Francije ni, Roglič pa je Dofinejo osvojil leta 2022.