V nedeljo je bila na sporedu 276 kilometrov dolga cestna dirka, po prihodu v Bergen so tekmovalci najprej opravili nekaj krajši krog, zatem pa 11 polnih. Pred zadnjim krogom so bili vsi ubežniki ujeti, vse se je začelo praktično znova.
V zadnjih 500 metrih sta se za zmago udarila Sagan in Alexander Kristoff, potem ko sta ujela italijansko reprezentanco in njenega aduta Mattea Trentina. Prvi je šprint začel Kristoff, vendar malce prezgodaj. Sagan je pametno počakal na pravi trenutek, smuknil je iz zavetrja in v silovitem finišu prehitel Norvežana.
Slovak je bil prepričan, da je ciljno črto prečkal prvi, njegovo zmago je potrdil fotofiniš, ki je pokazal, da je bil za polovico kolesarskega obroča hitrejši od Kristoffa. Sagan je tako postal prvi kolesar v zgodovini, ki je tretjič zapored osvojil naslov svetovnega prvaka. Tretji je bil Avstralec Michael Matthews.
Poleg Sagana imajo po tri zmage na cestnih dirkah svetovnega prvenstva sicer še Italijan Alfredo Binda, Belgijec Rik Van Steenbergen, Španec Oscar Freire in Belgijec Eddy Merckx.
Saganu žal, da je premagal Kristoffa
"V zadnjih petih kilometrih sem mislil, da je boja za naslov prvaka že konec. Vseeno mi je na koncu uspelo zasesti dober položaj za ciljni šprint - in uspelo mi je. Žal mi je, ker sem premagal Kristoffa, saj je tekmoval pred domačimi navijači, a tako pač je," je po dirki povedal do ušes nasmejani, a vidno utrujeni Sagan. Nadaljeval je: "Ta zmaga je zagotovo nekaj posebnega. Ne spreminja ničesar, a meni veliko pomeni in je nekaj zelo lepega. Dirka je bila težka. Kolesarji smo se razbili na tri skupine, iz ozadja smo potem lovili ubežnike, nikoli ne veš, kaj se bo zgodilo. Če bi bil nekdo spredaj dovolj močan, bi lahko zmagal. Tu bi se rad zahvalil vsem reprezentančnim kolegom in preostalim prijateljem iz skupine."
Slovak je nato izjemen dosežek posvetil dvema osebama. "Zmago bi rad posvetil Micheleju Scarponiju, ki bi imel jutri rojstni dan. Prav tako zmago posvečam ženi, s katero pričakujem otroka. Uspel mi je lep zaključek sezone, zelo sem vesel," je sklenil 27-letnik iz Žiline.
Pibernik najboljši od Slovencev, Mezgec omagal
Od Slovencev se je najbolje odrezal Luka Pibernik, ki je dirko končal na 43. mestu. Pibernik je bil najboljši Slovenec na svetovnem prvenstvu tudi pred dvema letoma, ko je zasedel 47. mesto. Lani je slovenska reprezentanca ostala brez uvrstitve. Pibernik je sicer celotno dirko opravljal odlično delo za kapetana Luko Mezgeca, ki pa je na koncu povsem omagal in je zasedel šele 93. mesto. Jan Polanc je bil 62., Matej Mohorič 91., Primož Roglič 122. Jan Tratnik je odstopil.
Pibernik je moral stopiti s kolesa
"Do zadnjega klanca smo dirkali perfektno, tudi Luka je govoril, da se dobro počuti. Žal ga je zmanjkalo v zadnjem krogu. Pred mano so nato padli in sem moral stopiti s kolesa. Izgubil sem 100 metrov. Na zadnjem klancu je bilo to nemogoče zakrpati. Ob pomoči Jana Polanca sem iztisnil, kolikor se je pač dalo," je črto pod svetovno prvenstvo potegnil Pibernik. Mezgec je na koncu športno priznal, da ga je zadnji klanec izločil iz igre za višja mesta. "Kot ekipa nismo naredili nobene taktične napake, vedno smo se vozili na dobri poziciji, prvi del skušali prihraniti energijo. Na koncu je bil zame en klanec preveč," je dejal Mezgec in dodal: "Škoda, da nismo prej vedeli, kakšne noge ima Pibernik, mogoče bi ga lahko prihranili za zadnje kroge in bi kdo drug naredil njegove naloge. Po bitki je lahko biti general."
Svetovno prvenstvo v kolesarstvu, Bergen
Cestna dirka (M), 267,5 km: 1. P. SAGAN SLK 6:28:11 2. A. KRISTOFF NOR vsi 3. M. MATTHEWS AVS 4. M. TRENTIN ITA 5. B. SWIFT VB 6. G. VAN AVERMAET BEL isti 7. M. ALBASINI ŠVI 8. F. GAVIRIA RENDON KOL 9. A. LUCENKO KAZ 10. J. ALAPHILIPPE FRA čas ... 43. L. PIBERNIK SLO 2:32 62. J. POLANC SLO isti čas 92. M. MOHORIČ SLO 5:49 93. L. MEZGEC SLO isti čas 122. P. ROGLIČ SLO 10:21 Jan Tratnik je odstopil.
Svetovni prvaki od leta 1996 dalje:
1996: Johan Museeuw (Bel)
1997: Laurent Brochard (Fra)
1998: Oscar Camenzind Švi)
1999: Oscar Freire (Špa)
2000: Romans Vainsteins (Lat)
2001: Oscar Freire (Špa)
2002: Mario Cipollini (Ita)
2003: Igor Astarloa (Špa)
2004: Oscar Freire (Špa)
2005: Tom Boonen (Bel)
2006: Paolo Bettini (Ita)
2007: Paolo Bettini (Ita)
2008: Alessandro Ballan (Ita)
2009: Cadel Evans (Avs)
2010: Thor Hushovd (Nor)
2011: Mark Cavendish (VB)
2012: Philippe Gilbert (Bel)
2013: Rui Costa (Por)
2014: Michal Kwiatkowski (Pol)
2015: Peter Sagan (Slk)
2016: Peter Sagan (Slk)
2017: Peter Sagan (Slk)
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje