Sam Bennett uživa v Franciji, kjer je na lanski Dirki po Franciji v velikem slogu osvojil zeleno majico za najboljšega sprinterja, v novi sezoni pa je dosegel že tretjo zmago. Pred dobrim tednom je 30-letni Irec dobil že dva sprinta na Dirki po Emiratih. Foto: AP
Po Stephenu Rocheju (1990) in 31 letih je Sam Bennett postal prvi Irec, ki je oblekel majico vodilnega na tej dirki. Roche in Sean Kelly sta med letoma 1981 in 1988 poskrbela za osem zaporednih irskih zmag. Foto: ASO/Fabien Boukla

Sprint na rahlem vzponu za 1. etapo je suvereno dobil Sam Bennett, ki je ukanil tudi sprinterski vlak francoskega prvaka Arnauda Demarja (Groupama FDJ). Ircu je po zmedi zaradi množičnega padca v zadnjem kilometru zadostovala samo pomoč Danca Michaela Mørkøva, nato pa je izkoristil zavetrje Francoza, ki je v nasprotnem vetru prehitro začel zaključni sprint. Tretje mesto v boju najboljših sprinterjev je osvojil svetovni prvak iz 2019 Danec Mads Pedersen (Trek Segafredo).

Bennett najhitetrejši na uvodnem šprintu dirke Pariz - Nica

"Fantje so fantastično opravili svoje delo. V zadnjih 15 kilometrih smo bili na teh ravnih cestah kar nekako zaprti, zato je bil sam finiš zelo kaotičen. Zadnjih 500 metrov tukaj je zelo varljivih in fantje so me pripeljali v res dober položaj za napad, Michael Mørkøv je bil znova tako miren, nikoli ga ne vidiš živčnega in vedno me pripelje na pravo mesto" se je serijski zmagovalec ob svoji 52. profesionalni zmagi zahvalil zlasti Dancu in ostalim sotekmovalcem v belgijski ekipi, ki že niza zmago za zmago.

Sorodna novica Prva Rogličeva dirka proti soncu in že favorit št. 1

Zaradi množičnega padca črtani dejanski zaostanki
Med nakopičenimi kolesarji po padcu v zadnjem kilometru ni bilo prvega favorita in edinega Slovenca na dirki Primoža Rogliča, ki pa ga je nesreča zadržala v ozadju. Kapetan Jumba Visme je prišel v cilj kot 45. z zaostankom 14 sekund. Zmagovalec Dirke po Italiji Tao Geohegan Hart in sokapetan Ineosa je kot 80. zaostal 40 sekund. A komisarji so nato dejanske zaostanke črtali, ker se je padec zgodil v zadnjem kilometru.

Prva etapa osemdnevne dirke Pariz–Nica je v departmaju Yvelines prinesla dva kroga dirkanja za 165,8 km in 1800 višinskih metrov, pri čemer je šlo dvakrat čez vzpona tretje kategorije, a ob prijetnem zimskem soncu in manku vetra sprinterske ekipe niso imele preveč dela pri nadzorovanju nedeljskega dirkanja.

Ponedeljkova 2. etapa na
Ponedeljkova 2. etapa na "dirki proti soncu" prinaša novo priložnost za sprinterje. Start v Oinville-sur-Montcientu, cilj pa po 188 km v mestu Amilly, trasa pa je ravninska z enim samim vzponom 3. kategorije še pred polovico etape. Foto: AP

Odstop tretjega z zadnjega Toura
Veliko več težav so prinesle nesreče. Ob kopici padcev in zapletov jo je najhuje skupil dvakratni zmagovalec dirke proti soncu Richie Porte, predvideni sokapetan Ineosa Grenadiersov. Povratnik v britansko ekipo je po grdem padcu 33 km pred ciljem v vidnih bolečinah skušal nadaljevati, a ni zmogel dokončati etape, zaradi česar je tretjeuvrščeni z zadnje Dirke po Franciji že odstopil.

Finkšt v sprintu Poreča do tretjega mesta

Kolesarska sezona se je zares začela tudi za slovenske ekipe in kolesarje na celinski ravni. Na 32. Trofeji Poreča je v sprintu 3. mesto osvojil Tilen Finkšt (Ljubljana Gusto Santic). Zmagal je Italijan Filippo Fiorelli (Bardiani CSF Faizane), drugi je bil Španec Enrique Sainz (Kern Pharma). Od Slovencev je bil v ospredju sprinta skupine 50 kolesarjev še Andi Bajc (Felbmayer Simplon Wels), ki je osvojil sedmo mesto.