Glavni Pogačarjev cilj in celotne kolesarske odprave v Avstraliji je cestna dirka profesionalcev, ki bo na sporedu naslednjo nedeljo, 25. septembra.
Zavita, tehnična proga, ki ni predolga
"Vendar Tadej ima vsekakor možnosti že na kronometru. Ne gre za palačinko oziroma popolnomo ravninsko progo, kjer so v ogromni prednosti veliki "motorji", kot je svetovni prvak Ganna. Avstralci so pripravili zelo tehnično progo, z veliko zavoji, kar gre na roko Pogačarju, ki je tehnično izvrsten kolesar, hkrati pa ni predolg kronometer," je slovenski selektor Uroš Murn potrdil, da lahko že uvodni dan SP-ja v Wollongongu prinese v tudi že medaljo.
"Proga je razgibana, gre dejansko za mestni krog, ki bo uporabljen na vseh dirkah prvenstva. Torej bo tudi odlična priprava za cestno dirko. Bomo videli, kako visoko lahko poseže proti drugim specialistom za kronometer," je Murn še poudaril, da bo Pogačarju kronometrska izkušnja prišla zelo prav tudi za cestno dirko.
Namesto treh samo en Slovenec na startu
Tadej Pogačar bo sicer edini predstavnik Slovenije na cestni vožnji profesionalcev, četudi bi lahko startali kar trije. Dva zaradi prislužene kvote, ki pripada trenutno četrti reprezentanci z UCI-lestvice, tretje mesto pa avtomatsko dobi aktualni olimpijski prvak Primož Roglič.
"Računali smo, da če se Primož odloči za nastop na SP-ju, bi seveda nastopil na kronometru. A kar se je zgodilo na Vuelti, se je zgodilo. Sicer bi odločitev sprejel ob koncu zadnjega tedna Dirke po Španiji," je slovenski kolesarski selektor potrdil, da je bil kronometer glavni Rogličev cilj v Wollongongu.
"Pogovarjali smo se z Janom Tratnikom o nastopu, a je imel premalo namenskega treninga, da bi posegel po vidni uvrstitvi. Žal je tako, da imamo le tri konkurenčne kronometriste," je Murn obžaloval, da tudi državni prvak Jan Tratnik ni nared za nastop v vožnji na čas. Če bodo Slovenci hoteli imeti dve mesti za nastop na olimpijskem kronometru v Parizu 2024, bodo morali na naslednjem SP-ju 2023 v Glasgowu nastopiti z vsemi možnimi aduti.
Prvi nastop pripada Urški Žigart
Svetovno prvenstvo v Novem Južnem Wales se začenja z vožnjo na čas v obeh elitah: tako pri kolesarkah (1.35 po slovenskem času) kot pri kolesarjih (ob 5.40). Prvi slovenski nastop v Avstraliji tako pripada državni prvakinji Urški Žigart, kar bo njen edini nastop na SP-ju. Za njo bo nastopil njen zaročenec Tadej Pogačar, ki spada med favorite, a ne v prvo vrsto, temveč v drugi krog kandidatov za odličja. Prenos tako ženskega kot moškega kronometra na TV SLO!
Mestni krog, a brez prijetne gore
Progi za ženske in moške sta identični: dva mestna kroga po Wollongongu v dolžini 17,1 km za skupnih 34,2 km dolžine in 312 višinskih metrov kolesarjenja oziroma dobrih 9 metrov vzpona na kilometer vožnje na čas. Skoraj 30 ostrih ovinkov po mestnih ulicah, glavni izziv, ki bo razbijal ritem specialistom, pa je vzpon na Mount Ousley (53 m), ki je 600 metrov dolg vzpon s povprečnim naklonom 7,2 odstotka.
Edina razlika z mestnim krogom na cestni dirki (12 x za moške in 6 x za ženske) je, da so izpustili za naslednji nedeljo ključni vzpon na Mount Pleasant.
Nedelja v Wollongongu bo jasna, a ne pretirano topla, do 21 stopinj Celzija, pomembnejšo vlogo bo imel veter, saj je napovedan zahodnik od 25 do 35 km/h, kar bo vplivalo zlasti na zaključni del kroga, ki poteka ob morju.
Ganna ali Evenepoel?
Na papirju sta dva velika favorita: Ganna in Evenepoel. Dvakratni branilec mavrične majice Filippo Ganna se vse od Dirke po Franciji pripravlja na svetovno prvenstvo in naskok na tretjo zaporedno zlato medaljo v vožnji na čas. Za nameček je 26-letni Italijan še oznanil, da bo 8. oktobra skušal podreti svetovni rekord v vožnji na eno uro. Nedavno je novo rekordno znamko 55 kilometrov in 548 metrov v uri vožnje na stezi postavil Gannov svetovalec pri Ineosu Dan Bigham.
Remco Evenepoel je ravnokar dosegel uspeh kariere, ko je pri 22 letih v drugem poskusu že postal zmagovalec tritedenske dirke. Pot do rdeče majice Dirke po Španiji si je Belgijec tlakoval s prepričljivo zmago na posamičnem kronometru v Alicanteju, ki je bil skorajda enake dolžine, a manj razgiban in zavit.
Švicarja, veterani, mladci ...
Drugo vrsto pretedentov odpirata oba Švicarja: Stefan Küng in Stefan Bissegger. Prvi je v karieri doživel že kopico tesnih porazov na kronometrih, a lani je postal evropski prvak. Letos je Küng na EP-ju znova bil hitrejši od Ganne, a ga je za sekundo prehitel ravno Bissegger.
Ob Pogačarju bi se lahko za medalje borili še številni drugi kolesarji, ki so sposobni dobrih voženj na čas. Belgijec Yves Lampaert je dobil uvodni kronometer na letošnji Dirki po Franciji, njegov ekipni kolega pri QuickStepu Remi Cavagna je na minuli La Vuelti 22 opravljal vlogo motorja za Evenepoela.
Na stara leta je izvrsten kronometrist postal Nizozemec Bauke Mollema, močna sta tudi preostala dva Italijana Edoardo Affini in Matteo Sobrero. Ne gre pa seveda tudi brez kopice mladcev, ki želijo potrditi potencial kot so Britanec Ethan Hayter, Danec Mikkel Bjerg in Avstralec Luke Plapp.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje