Na Dirki po Avstraliji nastopa tudi Lance Armstrong, kar še dodaja težo začetku nove kolesarske sezone 'tam doli'. Foto: EPA
Na Dirki po Avstraliji nastopa tudi Lance Armstrong, kar še dodaja težo začetku nove kolesarske sezone 'tam doli'. Foto: EPA
Andre Greipel
Prvo etapo je v ciljnem šprintu dobil Nemec Andre Greipel. Foto: EPA
Cadel Evans
Med žrtvami padca na začetku etape je bil tudi svetovni prvak Avstralec Cadel Evans. Foto: EPA
Lance Armstrong
Glavna kolesarska zanimivost dirke je že drugo leto zapored legendarni Lance Armstrong. Foto: EPA

Kolesarstvo že dolgo ni zgolj šport toplejših dni. Kolesarji, predvsem tisti v najboljših moštvih, so med tistimi športniki, ki imajo vse leto največ delovnih dni. Priprave na sezono, ki poteka vse koledarsko leto, se začenjajo že v zadnjem mesecu prejšnje sezone. Večinoma pa kolesarji skoraj ne poznajo počitka v pravem pomenu besede, saj nastope končajo v prvem jesenskem mrazu sredi oktobra. V začetku decembra pa si v toplejših krajih poiščejo možnost za prvi trening tudi na kolesu.

Koren stopa po Štangljevih stopinjah
To velja tako za tiste v najboljših moštvih z dovolilnico Pro Toura kot - denimo - tudi za naša moštva, ki vsako po svojih močeh poskuša slediti razvoju svetovnega kolesarstva.
Avstralska dirka nam je prolog ponudila v nedeljo, od danes do nedelje pa se bosta v karavani potila tudi najbolj izkušen slovenski kolesar Gorazd Štangelj in novinec v krutem svetu vrhunskega kolesarstva Kristjan Koren. Zanimivo je, da je slednji v dresu italijanskega Liquigasa, kjer je v zadnjih sezonah vozil tudi Novomeščan.

Astana ujela Štanglja
Ob koncu lanskega leta pa kljub odlični Štangljevi predstavi na svetovnem prvenstvu v Švici slednji z Italijani ni našel skupnega jezika. Celo več, stari delodajalci so bili pretirano nespretni, predvsem pa so bili prepričani, da Štangelj v zrelih športnih letih ne bo menjal moštva. Da pa je prav Gorazd Štangelj v svetu elitnega kolesarstva še vedno zelo cenjen pomočnik v vsakem moštvu, so vedeli pri kazahstanski Astani, v kateri so ob številnem osipu Dolenjcu ponudili pogodbo ki bi jo kjerkoli drugje težko dobil. Je pa res, da Primorec Koren zdaj v italijanskem moštvu nima svojega zaščitnika in se bo enostavno moral uveljaviti sam.

Bole in Špilak ostala doma
Ob Korenu se je v Pro Tour letos odpravil tudi Grega Bole, slovenski kolesar z največ zmagami. Precej se je zataknilo pri njegovem Lampreju, kjer je tudi Simon Špilak, saj Italijani nikakor ne morejo dobiti dovolilnice mednarodne zveze za nastopanje med najboljšimi. Tako sta oba že pripravljeno prtljago za Avstralijo, kjer bo oktobra tudi svetovno prvenstvo, lahko le pospravila nazaj v omare. Pa to ni najhujše, precej več težav povzroča dejstvo, da sta ostala brez pomembnih tekmovalnih kilometrov in da dvomita, ali sta izbrala pravšnje moštvo.

Božič ostaja zunaj ProToura
Skoraj prepričani pa smo, da bo Lampre stvari rešil, saj jim mednarodna zveza najbolj zameri pretirano novačenje v zadnjem obdobju kaznovanih kolesarjev, na čelu z odličnim sprinterjem Alessandrom Pettachijem. Sicer pa je ločnica med Pro tourom in drugimi moštvi vse manjša. To nam kažejo tudi lanski dosežki najboljšega slovenskega kolesarja Boruta Božiča, ki še naprej vztraja med moštvi svetovne druge lige.

In ko smo ravno pri kolesarstvu, tudi letos se bo na prve domače tekme čakalo še dolgo v pomlad. Še dobro, da vztrajajo v zamejstvu in da bomo že čez dober mesec v Lonjerju videli tudi vse znane obraze fantov, ki bodo večinoma zaznamovali sezono tudi na domačih cestah.

DIRKA PO AVSTRALIJI 
1. etapa: 
1. Andre Greipel (Nem/HTC-Columbia) 3:15:30
2. Gert Steegmans (Bel/RadioShack)
3. Jurgen Roelandts (Bel/Omega Pharma-Lotto)
4. Danilo Wyss (Švi/BMC)
5. Greg Henderson (NZl/Sky)
6. Baden Cooke (Avs/Saxo Bank)
7. Graeme Brown (Avs/Rabobank)
8. Robbie McEwen (Avs/Katjuša)
9. Jose Rojas (Špa/Caisse d'Epargne)
10. Valerij Dmitrijev (Kaz/Astana)
...
29. Gorazd Štangelj (Slo/Astana) isti čas
106. Kristijan Koren (Slo/Liquigas-Doimo) + 8:22