Tadej Valjavec je Dirko po Franciji leta 2008 končal na izjemnem desetem mestu. Foto: Reuters
Tadej Valjavec je Dirko po Franciji leta 2008 končal na izjemnem desetem mestu. Foto: Reuters
Tadej Valjavec
Na Dirki po Švici leta 2009 je rumeno majico vodilnega nosil vse do kronometra zadnji dan dirke. Foto: EPA
Valjavec se je zaman pripravljal na Dirko po Turčiji
Valjavec pojasnil svojo plat zgodbe

Mednarodna kolesarska zveza (UCI) je Besničana kaznovala z dveletno prepovedjo nastopanja in plačilom 52.500 evrov. Kazen mu poteče 20. januarja 2013. Valjavec, ki je imel nepravilnosti v biološkem potnem listu, a jih je pri Nacionalni protidopinški komisiji julija lani uspešno opravičil, sicer ni bil pozitiven na nobenem testu. Za arbitre v Lozani so bili posredni dokazi iz biološkega potnega lista dovolj, da so odločili, da je Valjavec rezultate dosegel na nedovoljen način.

Pred odločitvijo je bil optimist
"Še vedno se nisem sprijaznil z odločitvijo. Še kar ne morem verjeti. Treba bo čim prej pozabiti in zaživeti na novo, drugače me bo vse skupaj uničilo. Pred odločitvijo sem bil prepričan, da bomo zmagali, saj je odvetnik s svojo ekipo odlično opravil delo. Zavlačevali so z izdajo odločbe, zato se nam je vse bolj dozdevalo, da bomo uspešni. V zadnjem času sem odlično treniral, želel sem se vrniti v čim boljši luči na Dirki po Turčiji. Na koncu je bil res to velik šok za vse nas," je povedal najboljši slovenski kolesar na največjih kolesarskih dirkah na svetu. Na Touru in Giru se je prebil med najboljših deset.

Pripravljen je bil že za polet v Turčijo
Čakanje na odločitev je bilo zelo mučno: "Ne vem, kaj je bil razlog za zavlačevanje odločitve. Vsakič sem najprej začutil ogromno bolečino, saj sem bil pripravljen, da bom izvedel takšno ali drugačno novico. Znova je bilo treba vse prestaviti, nisem vedel, ali se splača trenirati. Bil sem med dvema svetovoma še mesec dni dlje. Zelo je bilo težko. Vsi so mi govorili, da je zavlačevanje dober znak."

"Tudi zadnji dan je prišlo do zelo neodgovornega dejanja sodišča. Pričakovali smo, da bodo sami sporočili. Do 18.00 nismo dobili še nobenega odgovora. Takrat sem prvič klical odvetnika, dejal mi je, da ni še nič znano. Sami smo se morali dokopati do odgovora, saj sem imel že rezerviran let na Dirko po Turčiji naslednji dan. Vse skupaj je bilo zelo čudno," je pojasnil Valjavec, ki je zadnji dni mir poiskal na Pokljuki.

Obsodba na podlagi nekih teorij
Veliko prahu je bilo dvignjenega okoli bioloških potnih listov. "Sistem bioloških potnih listov ni nepravičen, odločitev v mojem primeru pa je bila nepravična. Sistem je dober, manjka pa še precej podrobnosti. Na podlagi tega je nemogoče nekoga obsoditi, saj nimaš nobenega dokaza. Vse je temeljilo na podlagi nekih teorij in scenarijev. Mi moramo biti vsak dan na razpolago za vse kontrole. Če oni res poznajo vse te scenarije, naj potem pridejo in nas ulovijo pri samem dejanju," je povedal Besničan, ki je začuden, da so tako malo kolesarjev kaznovali na podlagi teh dokazov: "Pred enim letom se je veliko govorilo o teh bioloških potnih listih. Zdaj se o tem nič več ne govori. Poznam očividca, ki je videl približno 20 potnih listov s podobnim profilom, kot sva ga imela s Francom Pellizottijem. Lahko se vprašamo, zakaj nihče nič ne ukrene."

Veliko korupcije v UCI-ju
Ogorčen je bil tudi nad odnosom Mednarodne kolesarke zveze. "Odnos UCI-ja do mene je bil diktatorski. Delajo vse, kar hočejo. Tudi športni direktorji ekip niso zadovoljni, postavljajo jim pravila, s katerimi ni nihče zadovoljen. Napovedujejo odhod s ProToura in osamosvojitev. Po drugi strani ima UCI pod svojim okriljem veliko ljudi tudi iz teh klubov. Če je eden proti, se sistem takoj podre. Dobro so zaščiteni, poskrbeli so za vso korupcijo. Ukiniti želijo radijske zveze in predpisati proizvajalcem, kakšna kolesa bodo lahko izdelovali. V ozadju se skrivajo velike vsote denarja," je poudaril odlični kolesar, ki se je večkrat izkazal na dveh največjih tritedenskih dirkah.

Njegovih argumentov niso obravnavali
"Vse skupaj smo zelo dobro predstavili, zadovoljni smo bili, čeprav smo vedeli, da je lahko vedno še bolje predstavljeno. Odvetnik zdaj bere dolgo odločbo. Ugotovil je, da naših argumentov sploh niso obravnavali oz. samo zelo na hitro. Obravnavali so samo argumente nasprotne strani. Razvidno je, da je bilo vse skupaj narejeno pod prisilo," je še razočarano dodal Valjavec, ki je nastopil na zadnjih trojih olimpijskih igrah. Dvakrat je bil državni prvak v cestni dirki (2003 in 2007), nastopal pa je za profesionalna moštva Fassa Bortolo (2000-03), Phonak (2004-05), Lampre Fondital (2006-07) in Ag2r-La Mondiale (od 2008 naprej).

Skušal bo zaživeti drugačno življenje
Pri 34 letih je na vidiku konec kariere. Lahko se pritoži na vrhovno sodišče v Švici, a vse skupaj bi seveda stalo več tisoč evrov. "Trenutno še ne vem, kako naprej. Vse delo bom prepustil odvetniku, ki mu res 100-odstotno zaupam. Odločil bo, kako naprej, ali se še splača izpodbijati to odločbo, kakšni so stroški. Rad bi se še vrnil, rad bi še kolesaril, čakanje pa me ubija. Najprej bom skušal zaživeti drugačno življenje, nato pa bomo videli iz dneva v dan," je sklenil Valjavec.

Valjavec se je zaman pripravljal na Dirko po Turčiji
Valjavec pojasnil svojo plat zgodbe