Najuspešnejša kolesarska zgodba se je začela že leta 1993, ko je takrat še ne 22-letni Lance poslal sporočilo v svet in z naslovom svetovnega prvaka napovedal briljantno kariero. Istega leta je dobil prvo etapo na Dirki po Franciji, bil pa je tudi ameriški kolesarski prvak. Sanje vsakega kolesarja pa so se mu kmalu razblinile, saj so mu zdravniki tri leta pozneje odkrili raka na modih. Lanceu se je svet obrnil na glavo.
Nikoli se ni predal
Rak se mu je hitro razširil na pljuča, želodec in možgane, zdravniki pa so mu poleg kemoterapije predlagali tudi alternativno medicino. Rojeni zmagovalec se ni predal, z dolgoletno spremljevalko Kristin Richards sta se podala v največji boj Lanceevega življenja in uspelo jima je zmanjšati strupe v pljučih ter z operacijo pozdraviti možganski tumor. Ko je uspevala tudi kemoterapija, se je Lance še istega leta znova rodil in osvajal nove mejnike v življenju.
Rak najboljša stvar, ki se mu je zgodila v življenju
Čeprav je preživel grenko izkušnjo, pa je vedno tudi trdil: "To je bila najboljša stvar, ki se mi je zgodila v življenju, saj sem začel razmišljati o svetu zunaj kolesarstva in se osredotočiti na dolg, ki ga moram vrniti skupnosti." Ustanovil je Fundacijo Lancea Armstronga za boj proti raku, ki pomaga znova zaživeti tudi drugim ljudem obolelim za to smrtonosno boleznijo.
Kdo lovi moža v rumenem?
Vrnil se je leta 1998, ko je na Dirki po Španiji osvojil četrto mesto, leto pozneje pa začel pisati zgodovino. S slabimi osmimi minutami prednosti pred Alexom Züllejem je osvojil prvi Tour de France, na katerem je rumeno majico nosil še nadaljnjih šest let. Bil je nezaustavljiv, tekmeci so ga neuspešno lovili, še najbližje pa mu je bil Nemec Jan Ulrich, ki je leta 2003 dirko končal le minuto in sekudno za danes 37-letnim kolesarjem Astane, ki je v svojih zlatih časih tekmoval za ameriško ekipo U.S. Postal, oziroma Discovery Channel, kot se je imenovala pozneje.
Telo ustvarjeno za vrhunskega športnika
Skrivnost Lanceovega velikega uspeha pa niso le trdo delo, odločnost in vztrajnost, temveč tudi sposobnost njegovega telesa. Količina kisika, ki jo uporablja pri vadbi, je skoraj dvakrat večja kot pri navadnem človeku, njegovo srce je za 30 odstotkov večje od običajnega, količina soli mlečne kisline (laktata) v Američanovih mišicah pa je bil veliko manjša od drugih kolesarjev (povprečen kolesar: 12-20 μL/kg, Armstrong le 6 μL/kg).
Lance se bo na stare tirnice vrnil kmalu, saj bo znova nastopil na Dirki po Franciji, še prej pa se bo na kolo zavihtel na Dirki po Teksasu, ki mu bo služila kot priprava na najtežjo dirko sveta, kjer se bo preizkusil prvič po štirih letih. Maja po prvič v karieri pedala vrtel tudi na Giru d'Italia.
Lance Edward Gunderson se je rodil 18. septembra 1971 v Texasu, tri leta pozneje pa ga je posvojil drugi mož matere Linde Terry Keith Armstrong, po katerem tudi nosi priimek. V svoji karieri je poleg že omenjenih uspehov osvojil še bronasto medaljo na OI-ju v Sydneyju in slavil še na manjših dirkah po Evropi. Življenje mu razveseljujejo tudi trije otroci s prejšnjega zakona, četrti pa je že na poti. Na svet bo privekal junija, mesec dni pred Dirko po Franciji. In osmim uspehom?
A. B.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje