Redkokdo si upa spustiti v šprint s kolesarsko troživko, ki je svoj raketni pospešek dokazala ob nepozabnih zmagah na Amstel Gold Race 2019, Dirki po Flandriji 2020 in na letošnji preizkušnji Strade Bianche.
Na nedeljski 105. Dirki po Flandriji je vse kazalo, da je Mathieu van der Poel na poti k drugi zaporedni zmagi na kolesarskem spomeniku, ki je med večino kolesarjev na prvem mestu. Dirka Pariz–Roubaix je preveliko trpljenje, pravi pekel, pretežek za užitek na kolesu.
Ni presenečenje: na dirki kot četrti favorit
A kaj ko je imel nizozemski cestni prvak ob sebi danskega prvaka, ki je poskrbel samo za navidezno presenečenje. Kasper Asgreen je šel na štart dirke kot četrti favorit na stavnicah, predvsem pa je bil adut iz najmočnejše ekipe za klasike Deceuninck QuickStepa. Prejšnji petek je v Harelbekeju z napadom od daleč prišel do zmage na klasiki E3, za nameček je ekipni kolega Florian Senechel v ciljem šprintu za drugo mesto še prehitel van der Poela.
Slab začetek, odličen konec
Drugi spomenik v sezoni se je slabo začel za danskega kolesarskega prvaka: že na lepih kockah nevtraliziranega štarta v Antwerpnu je imel tehnične težave, čevlji so se mu odpenjali in glavnino je moral loviti že pred dejanskim štartom. Med dirko je Asgreen ostal ujet za množičnim padcem 70 km pred ciljem, ko se je glavnina raztrgala, a je prišel v vodilno skupino še pravočasno, preden se je odvil finale 254-km maratona z 19 flamskimi klanci in vsemi kockastimi odseki.
Ko je zaradi nenadno odkrite srčne aritmije s štartne liste odpadel češki veteran Zdenek Štybar, se je vedelo, da bo Asgreen ob svetovnemu prvaku Juliana Alaphilippu glavni adut belgijske zasedbe, ki se je za največjo enodnevno dirko preimenovala v Elegant QuickStep.
V petek so ga spomnili na njegovo najpomembnejšo željo
Na petkovem ekipnem taktičnem sestanku so Asgreena spomnili na predstavitvene besede, ki jih je izrekel, ko je komaj pred tremi leti postal član ekipe Patricka Leveferja. Zaradi poškodb so Belgijci hitro potrebovali okrepitev in jo spomladi 2018 našli v kontinentalni ekipi Virtu, katere šef je bil Bjarne Riis.
"Na našem prvem sestanku, takoj po tem, ko je bila podpisana pogodba, je rekel, da želi zmagati na Dirki po Flandriji. Belgijci, ki so sedeli okoli njega, so se ob Kasperjevih besedah samo spogledali. V petek ga je na to spomnil naš športni direktor Tom Steels," je anekdoto razkril Brian Holm, prav tako eden izmed športnih direktorjev Deceuninck QuickStepa.
Pretental MvdP-ja, da je prezgodaj začel šprint
Ko sta se van der Poel in Asgreen na Oude Kvaeremontu znebila Wouta van Aerta (na koncu je bil šesti) in sta odlično sodelovala na strmem Paterbergu, se je pričakovalo, da bo Danec kot boljši kronometrist napadel na zadnjih ravninskih kilometrih.
26-letnik je v finišu v Oudenaardu zaupal v svojo moč, tako fizično kot taktično. 250 metrov pred ciljem je nakazal šprint in van der Poel je začel šprintati, vendar si ni ustvaril prave prednosti. Asgreen je vztrajal in 50 m pred ciljem se je MvdP predal. Lani je Nizozemec prehitel van Aerta s krajšim in eksplozivnejšim šprintom, dolgim le 150 metrov.
Do spomenika tri leta po debiju med elito
"Ne morem verjeti! Dirka po Flandriji je zame najlepša dirka na svetu. Kocke in strmi klanci jo naredijo izjemno. Da sem zmagal le dve leti po tem, ko sem ob debiju že stal na zmagovalnem odru ... To je neverjetno!" se je smejalo Kasperju Asgreenu, ki je točno tri leta prej prvič dirkal za modro-belo ekipo iz Belgije.
S konja na kolo
Asgreen je odraščal v Koldingu, na zahodu polotoka Jutland, kjer je kar osem let treniral dresurno jahanje, tudi zato ker je oče učitelj jahanja. Vzporedno je kolesaril, ob premlevanju, kateri šport naj dobi prednost, pa so pretehtali stroški: lastni konj ali pa kolo v klubu.
V Kaliforniji 2019 ni zablestel samo Pogačar
Ko se je osredotočil na kolo, se je dovolj dokazal v Riisovem tretjeligaškem klubu, da je prišla ponudba iz Belgije. Kolesarski svet je nase prvič opozoril ravno na Dirki po Flandriji: ob debiju leta 2019 je že osvojil drugo mesto za takrat pa resnično presenetljivim zmagovalcem Italijanom Albertom Bettiolom.
Mesec dni zatem je sledilo prvo zmagoslavje na Dirki po Kaliforniji, kjer je v elitni svetovni seriji prvič zmagal tudi Tadej Pogačar. Asgreen je na zahtevni drugi etapi ugnal Tejaya van Garderena, Pogačar je bil četrti. Do zadnjega kilometra odločilnega vzpona na Mount Baldy je bil v igri za skupno zmago, dirko pa je končal le 17 sekund za Slovencem in sekundo za Sergiem Higuito na skupno tretjem mestu. Za nameček je osvojil še zeleno majico po točkah, in to pred Petrom Saganom.
Danskega prvaka je težko spregledati
Sledil je prvi naslov državnega prvaka v kronometru. Lani je dobil prvo klasiko na kockah, ko je otvoritveni konec tedna zmagal na Kuurne–Bruselj–Kuurne, poleti je kronometrskemu naslovu dodal še državni naslov v cestni vožnji. Zato zdaj Asgreen vedno tekmuje v od daleč prepoznavni opravi prvaka Danske: nosi rdeč dres z velikim belim križem. Ravno na veliko noč pa je potrdil biblijsko napoved: In glej, so zadnji, ki bodo prvi ...
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje