Donovan Mitchell je z imenitno predstavo zasenčil najboljšega strelca Lige NBA Luko Dončića. Foto: Reuters

Luka Dončić je že na 35. zaporedni tekmi presegel mejo 20 točk in s tem postavil najdaljši niz v zgodovini Dallasa. Mark Aguirre je zdaj na drugem mestu, v sezoni 1983/84 mu je to uspelo 34-krat zapored. Na tretjem mestu te klubske lestvice je Dirk Nowitzki, ki je 20 točk in več dosegel na 31 zaporednih tekmah leta 2006.

Dončić raztresen v prvem polčasu
23-letni Ljubljančan je bil najboljši strelec Mavericksov s 30 točkami, vendar mu met ni stekel (9/23 iz igre, 2/8 za tri), izgubil pa je tudi pet žog. V prvem polčasu je deloval popolnoma raztreseno (11 točk, 4/14 iz igre) in že do odmora so si gostitelji nabrali kar 19 točk zaostanka (41:60).

Mitchell je prvih pet let kariere v Ligi NBA igral za Utah. Po porazu proti Dallasu z 2:4 v zmagah v 1. krogu končnice konec aprila (Dončić na uvodnih treh tekmah zaradi poškodbe ni igral) so se v Salt Lake Cityju odločili za prevetritev moštva. 1. septembra so v menjavi igralcev Lauri Markkanen, Collin Sexton in Ochai Agbaji okrepili Utah, Mitchell pa se je preselil v Cleveland. Foto: Reuters

Jason Kidd ni imel razigranega posameznika. Christian Wood je zbral 20 točk in 7 skokov, Reggie Bullock je zadel tri trojke iz petih poskusov, a Spencer Dinwiddie (10 točk, 4/8 iz igre) in Tim Hardaway (3 točke, 1/4 za tri) sta imela zelo slab večer.

Cavaliersi vodili od prve do zadnje minute
Cleveland, ki je vodil od prve do zadnje minute, je zanesljivo dobil skok (43:33). Mitchell je 27 od 34 točk dosegel v prvem polčasu. Zadel je šest trojk. Celotna prva peterka je bila dvomestna. Lamar Stevens se je izkazal z 18 točkami in 11 skoki.

Izjemno slab start gostiteljev
Že uvodne minute so nakazale, da čaka Maverickse zelo neugoden tekmec. Darius Garland in Evan Mobley sta hitro poskrbela za lepo prednost gostov (2:11) in Kidd je že po dveh minutah in 42 sekundah vzel prvo minuto odmora. Napake so se kar vrstile in po petih minutah je Dallas zaostajal že z 2:16. V zadnjih minutah prve četrtine so gostitelji le ujeli pravi ritem, Dončić je s košem in dodatnim prostim metom znižal na 19:26.

Mitchell poskrbel za šov v drugi četrtini
Dončić je prvih šest minut druge četrtine počival. Dorian Finney Smith in Wood sta zadela izza črte in Dallas se je približal na 25:28. Vodstva gostiteljem ni uspelo prevzeti, sredi druge četrtine tri minute in pol niso dosegli točke. Cleveland si je z delnim izidom 17:0 priigral visoko prednost po trojki Mitchlla (30:51). Zvezdnik Cavaliersov je bil neustavljiv, v drugi četrtini je nasul 17 točk, v prvem polčasu skupaj pa 27. Zgrešil je le dva meta iz igre (10/12), kar petkrat je bil natančen izza črte. Ob odmoru so imeli gostje 19 točk naskoka (41:60).

Dončić in bogati lastnik Mark Cuban sta se v tretji četrtini tudi jezila na sodnike, ki pa tokrat zares niso bili krivci za poraz Dallasa. Foto: Reuters

Dončić vlil malce upanja
Sredi tretje četrtine se je razigral Dončić. V dveh minutah in pol je dosegel kar 12 točk. S košem in dodatnim prostim metom (osebno napako je prejel Caris Levert) je znižal na 65:74. Bližje Dallasu ni uspelo priti, saj je Garland končal tretjo četrtino s petimi zaporednimi točkami, kaznoval je tudi tehnično napako Kiddu. Po 36 minutah je bilo jasno, da je malo možnosti za preobrat (68:83).

Cavaliersi zanesljivo zadržali prednost v zadnji četrtini
Sredi zadnje četrtine je Bullock znižal na 84:94, nato pa je Cleveland s sedmimi zaporednimi točkami znova ušel. Stevens je zadel trojko z desnega kota, Mobley pa je z dvema zabijanjema potrdil zmago (84:101). Že dve minuti in pol pred koncem je Kidd zamenjal celotno prvo peterko in rezervisti so končali srečanje.

Dončić: Sploh nismo igrali obrambe
"Imajo zelo dobro ekipo. Pod košem imajo dva visoka igralca. V napadu pa sta odlična Darius Garland in Donovan Mitchell. So zelo velika in res dobra ekipa.. Spet je imel Mitchell svoj večer. Je odličen strelec. Zelo je hiter in zna dobro predreti obrambo. Zna zadevati. Res je dober košarkar. Bolj se moramo potruditi za zmago. Sploh nismo igrali obrambe. V napadu smo bili slabi. Zgrešili smo tudi nekaj polaganj, tudi jaz. Še posebej v prvem polčasu. Moram biti precej boljši. Moramo se pobrati," je dejal Dončić.

Mitchell: Hvaležen sem, da sem lahko v klubu, kjer zares uživam
"Poraz v lanski končnici proti Dallasu je glavni razlog, da sem v Clevelandu. Hvaležen sem, da sem lahko v klubu, kjer zares uživam," je povedal 26-letni Mitchell.

Trener J. B. Bickerstaff je bil zelo jezen po porazu v San Antoniu v ponedeljek, tokrat pa je bil seveda precej boljše volje: "Obramba je bila ključ do uspeha. Če smo pravi v obrambi, bo napad samodejno stekel. Ko delamo eno stvar odlično, potem celotna igra steče."

Že v soboto novo srečanje Dončića in Mitchlla
Cavaliersi so že 30. novembra lani zanesljivo ugnali Dallas v American Airlines Centru (96:114). Druga in hkrati zadnja tekma v letošnji sezoni bo že v soboto v Clevelandu.

New York v podaljšku strl Chicago za peto zaporedno zmago
Precej bolj napeto je bil v United Centru, kjer je Chicago izgubil proti New Yorku s 120:128 po podaljšku.

Jalen Brunson je potrdil novo zmago Knicksov. Foto: Reuters

Najbolj sta se izkazala Julius Randle z 31 in Jalen Brunson s 30 točkami. To je bila že peta zaporedna zmaga Knicksov, ki so zadeli kar 18 trojk iz 34 poskusov. Meti izza črte niso njihova specialnost, saj so najslabši v ligi v tej sezoni (31 odstotkov).

Pri gostiteljih je bil prvi strelec DeMar DeRozan z 32 točkami, Dragić pa je v desetih minutah na parketu zbral sedem točk in eno podajo.

DeRozan je s štirimi točkami v zadnji minuti rednega dela izsilil podaljšek (117:117), potem ko je Randle popolnoma zgrešil met za zmago z desne strani. Minuto pred koncem podaljška je izza črte zadel Quentin Grimes, nato pa je trojko po koraku nazaj zadel še Brunson 28 sekund pred koncem.

Izjemna predstava Jokića
Nikola Jokić je bil razred zase v Ball Areni. Srb je s 43 točkami (rekord sezone), 14 skoki in osmimi podajami zagotovil Denverju zmago nad Washingtonom s 141:128.

"Danes mi je res šlo vse od rok. Fantje so mi podajali, jaz sem zadeval," je po tekmi dejal Jokić, ki je zgrešil le tri mete iz igre (17/20).

Vlatko Čančar je odigral le dve minuti tekme, v tem času pa je naredil eno osebno napako in izgubil eno žogo.

Pri Washingtonu se je zelo poznalo, da sta manjkala ključna igralca. Bradley Beal je izpustil že peto tekmo zapored, Kristaps Porzingis pa je manjkal zaradi bolečin v hrbtu.

Stephen Curry je v velikih bolečinah zapustil parket še pred koncem tretje četrtine. Foto: Reuters

Nov poraz Bojevnikov na gostovanju in poškodba Curryja
Indiana je premagala Golden State s 125:119. Bojevniki so izgubili že na 13. od 15 gostovanj in so zdaj v skrbeh tudi za MVP-ja junijskega finala Stephena Curryja. Zaradi poškodbe levega ramena Curry namreč ni mogel končati tekme. Zdaj ga čaka preiskava z magnetno resonanco, ki bo razkrila, za kako resno poškodbo gre.

Curry je dosegel 38 točk, a dve minuti pred koncem tretje četrtine se je poškodoval, ko je skušal ustaviti Jalna Smitha. Klay Thompson in Andrew Wiggins sta počivala zaradi lažjih poškodb, potem ko so prvaki v torek izgubili v Milwaukeeju,

Indiana je drugo četrtino dobila kar s 47:28 in na odmor je odšla z visoko prednostjo (74:54).

Tekme 14. decembra:
DALLAS − CLEVELAND
90:105 (19:26, 22:34, 27:23, 22:22)
Dončić 30 (9/23 iz igre, 2/8 za tri, prosti meti 10/11), 6 podaj in 5 skokov v 39 minutah, Wood 20 (4/7 za tri), Bullock 12 (3/5 za tri), Dinwiddie 10, Finney Smith 7, Powell 4, Hardaway 3, Bertans in Pinson po 2; Mitchell 34 (13/20 iz igre, 6/9 za tri), Stevens 18 in 11 skokov, Mobley in Allen (6/7 iz igre) po 14, Garland 12, LeVert 11, Okoro 2.

CHARLOTTE − DETROIT * 134:141
Oubre 28 (10/27 iz igre, 5/13 za tri), Rozier 25 (2/13 za tri), Ball 23 (5/13 za tri) in 11 podaj, McDaniels 21 (3/3 za tri); Burks 27 (4/6 za tri), Hayes 25 (5/11 za tri), Bogdanović 24, Stewart 19 in 11 skokov, Knox 17.
* - po podaljšku

INDIANA − GOLDEN STATE 125:119
Haliburton 29 (5/10 za tri), Mathurin 24 (4/7 za tri), Turner 21 (8/11 iz igre), Hield 17; Curry 38 (11/19 iz igre, 5/10 za tri, prosti meti 11/11), Poole 20, J. Green 15 (3/3 iz igre, Thompson ni igral.

ORLANDO − ATLANTA 135:124
F. Wagner 24 (7/17 iz igre, 3/6 za tri), Bol 21 (3/4 za tri), Banchero 20; Hunter 25 (4/9 za tri), Young 19 (6/15 iz igre) in 16 podaj, Bogdanović 17.

TORONTO − SACRAMENTO 123:124
VanVleet 39 (13/2 iz igre), Barnes 27 in 10 podaj, Siakam 19; Fox 27 (4/8 z atri) in 10 podaj, Monk 24 (5/10 za tri), Sabonis 21 (10/13 iz igre), 20 skokov in 7 podaj, Davis 19 (5/12 za tri).

CHICAGO − NEW YORK * 120:128
DeRozan 32 (8/18 iz igrte, prosti meti 16/17), LaVine 25 (11/23 iz igre), Vučević 19 ... Dragić 7 (3/5 iz igre, 1/3 za tri, prosti meti 0/1) in 1 podaja v 10 minutah; Randle 31 (8/19 iz igre, 3/7 za tri, prosti meti 12/15), 13 skokov in 7 podaj, Brunson 30 (11/21 iz igre, 3/6 za tri), Barrett 22 (4/7 za tri), Grimes 14 (4/7 za tri).

OKLAHOMA CITY − MIAMI 108:110
Gilgeous Alexader 27 (10/20 iz igre), Giddey 19 in 11 skokov, Dort 18 (4/7 za tri); Herro 35 (12/23 iz igre, 9/17 za tri), Adebayo 15 in 13 skokov, Robinson in Lowry po 14, Butler ni igral.

SAN ANTONIO − PORTLAND 112:128
K. Johnson 25 (10/16 iz igre), McDermott 14; Lillard 37 (14/23 iz igre, 7/14 za tri), Simons 23 (5/9 za tri), Grant 18, Nurkić 15.

DENVER − WASHINGTON 141:128
Jokić 43 (17/20 iz igre), 14 skokov in 8 podaj, Hyland 23 (8/11 iz igre), Gordon 22, Brown 13 ... Čančar 0 v 2 minutah; Kuzma 24 (9/16 iz igre, 4/8 za tri), Barton 22 (4/8 za tri), Morris 20 (4/7 za tri), Kispert 16 (4/6 za tri), Porzingis in Beal nista igrala.

LA CLIPPERS − MINNESOTA 99:88
Leonard 19 (7/18 iz igre, 1/6 za tri) in 8 skokov, George 17 (4/13 iz igre, 2/7 za tri), 11 skokov in 11 podaj, Kennard 16 (4/7 za tri), Batum 13; Edwards 19 (6/14 iz igre), Nowell in Anderson po 13, Gobert 11 in 13 skokov.