Luka Dončić je navdušil predvsem v uvodni četrtini, ko je bil nerešljiva uganka za goste. V ključnih trenutkih je bil vedno zbran. S 16 skoki je postavil rekord sezone. Foto: Reuters

23-letni Ljubljančan je počival na sobotni tekmi proti Sacramentu, njegovi soigralci pa so se vrnili po zaostanku 19 točk. Tokrat je manjkal Jalen Brunson zaradi poškodbe desnega stopala. Znova sta se izkazala Spencer Dinwiddie s petimi trojkami in Dorian Finney-Smith, ki je zbral 21 točk. To je bila že peta zaporedna zmaga Dallasa, ki ima le en poraz več od Utaha. Ekipi bi se lahko srečali že v uvodnem krogu končnice.

Dončić vroč, kot da bi bil na radiatorju

Gostje iz Salt Lake Cityja niso našli pravega ritma v uvodnih treh četrtinah. Po 36 minutah so bili že v izgubljenem položaju (85:68), vendar so se v zadnji četrtini prebudili in znižali na 103:97 minuto in pol pred koncem. V ključnih trenutkih je Donovan Mitchell zgrešil dva prosta meta. Zvezdnik, ki je na prvih dveh medsebojnih tekmah v tej sezoni Dallasu nasul po 33 točk, je bil tokrat razglašen (17 točk, 5/19 iz igre, 2/9 za tri in tri izgubljene žoge). Najboljši strelec Utaha je bil Bojan Bogdanović z 21 točkami. Štirikrat je zadel izza črte, potem ko je v nedeljo v Oklahomi postavil klubski rekord z enajstimi trojkami.

Šov Dončića v uvodni četrtini
Že po minuti in pol je bilo jasno, da čaka goste težka naloga, saj je Dončić zadel prvi met po koraku nazaj. V prvi četrtini je dosegel kar 16 točk za vodstvo Dallasa s 30:24.

Ljubljančan vrgel žogo v Goberta in prejel tehnično napako
Ko je na začetku druge četrtine počival, je Dinwiddie zadel dve trojki, Finney-Smith pa je povišal na 51:36. V zadnji akciji prvega polčasa Dončić zgrešil met z desne strani, nato pa mu je Rudy Gobert nekaj pripomnil, saj je Ljubljančan vrgel žogo v Francoza in dobil tehnično napako. To je bila že njegova 13. v tej sezoni. Dallas je imel ob odmoru enajst točk naskoka (60:49).

Mavericksi so imeli vedno pravi odgovor
Sredi tretje četrtine so se gostje s sedmimi zaporednimi točkami približali na 63:57, a so Mavericksi odgovorili s štirimi zaporednimi trojkami, Dončić je bil natančen dvakrat. Po 36 minutah je kazalo, da bodo gostitelji mirno pripeljali srečanje do konca (85:68).

Mitchell v ključnih trenutkih zgrešil dva prosta meta in še izgubil žogo
Na začetku zadnje četrtine se je Utah z delnim izidom 9:2 približal na 91:81 po zabijanju Goberta. Mitchell, ki mu met nikakor ni stekel, je najprej dve minuti pred koncem zgrešil en prosti met, nato pa še enega pol minute zatem. Znižal je sicer na 103:97, vendar mu ni uspelo povečati pritiska na gostitelje. V končnici je Dončić zadel tri od štirih prostih metov, ukradel žogo Mitchellu in sijajno zaposlil Finney-Smitha, ki je z zabijanjem dvignil navijače na noge minuto pred koncem (106:97).

"Četrto mesto pomeni prednost domačega parketa in to je velika stvar v končnici. Še nikoli nismo začeli serije doma, odkar igram v Ligi NBA. Vsekakor se bomo potrudili, da nam uspe priigrati prednost domačega igrišča," je povedal Dončić.

"Na težkem gostovanju smo zaostajali že za 20 točk. Uspela nam je lepa vrnitev v zadnji četrtini. Mislim, da nismo prikazali naše najboljše predstave. Letos smo odigrali že precej boljših tekem, ne uspe pa nam povezati serije dobrih predstav," je povedal trener Utaha Quin Snyder.

Popovich s 1335. zmago ujel Nelsona na vrhu večne lestvice
Legendarni trener San Antonia Gregg Popovich se je veselil že 1335. zmage v Ligi NBA. Na prvem mestu večne lestvice je ujel Dona Nelsona. Spursi so ugnali zelo oslabljene LA Lakerse s 117:110.

V sredo bo San Antonio gostil Toronto, 73-letni Popovich pa lahko postane trener z največ zmagami v zgodovini.

Gregg Popovich že 26. sezono vodi San Antonio. Veselil se je petih naslovov prvaka (1999, 2003, 2005, 2007 in 2014). Tudi trener Lakersov Frank Vogel in njegov pomočnik David Fizdale sta mu čestitala za izjemen dosežek. Foto: AP

Lakersi, ki so na skromnem devetem mestu na Zahodu, so igrali brez LeBrona Jamesa in Anthonyja Davisa, ki je že dlje časa poškodovan. 37-letni James, ki je v soboto nasul Golden Statu 56 točk, je sedel na klopi zaradi bolečin v levem kolenu. Stanje se je v zadnjih dneh precej poslabšalo. Trener Frank Vogel vseeno upa, da bo lahko igral že v sredo v Houstonu.

Lakersi so sredi zadnje četrtine zaostajali le za tri točke (108:105). V zadnjih petih minutah so dosegli le še pet točk. Spurse je rešil avstrijski center Jakob Pöltl s sedmimi točkami v končnici. Najboljši strelec tekme je bil Dejounte Murray s 26 točkami. Na tribuni je bil tudi David Robinson, ki je bil poleg Tima Duncana najzaslužnejši za naslov prvaka leta 1999.

Uspešna vrnitev Oladipa
Miami je odpravil odpisani Houston s 123:106. Prvič po 8. aprilu lani je zaigral Victor Oladipo in navijači so bili navdušeni. Dosegel je 11 točk v 15 minutah. Miami se je utrdil na prvem mestu Vzhoda. Erik Spoelstra ima na voljo popoln kader, saj se je vrnil tudi Kyle Lowry. Blestel je Tyler Herro, ki je nasul 31 točk, zadel je šest trojk.

Nikola Jokić je v nedeljo proti New Orleansu prispeval 46 točk, 12 skokov in 11 podaj. Le 24 ur zatem je znova briljiral. Foto: Reuters

Jokić z 18. trojnim dvojčkom sezone zagotovil zmago Denverju
Nikola Jokić je že drugi večer zapored s trojnim dvojčkom zrežiral zmago Denverja. Izjemni center je prispeval 32 točk, 15 skokov in 13 podaj za zmago Nuggetsov nad Golden Statom s 131:124. To je bil že njegov 18. trojni dvojček v tej sezoni in enajsti na zadnjih 23 tekmah.

Bojevniki so zaigrali brez številnih nosilcev igre. Stephen Curry, Klay Thompson in Andrew Wiggins so počivali, Draymond Green, Andre Iguodala in Gary Payton Jr. pa so poškodovani.

Jordan Poole je dosegel 32 točk, Moses Moody pa 30, a nista uspela preprečiti petega zaporednega poraza Bojevnikov, ki na letošnjih treh tekmah proti Denverju še niso okusili slasti zmage. Spored tekem je zalo naporen, že v torek v San Francisco prihajajo LA Clippersi, v četrtek pa sledi še en obračun z Nuggetsi v Denverju. Trener Steve Kerr je poudaril, da je urnik zelo neugoden, današnja tekma je bila namreč 30. decembra preložena zaradi številnih okužb.

Embiid še poglobil krizo Chicaga
Philadelphia je ugnala Chicago s 121:106 v obračunu ekip, ki se borita za vrh Vzhoda. Joel Embiid je zbral 43 točk in 14 skokov. Sixersi še niso izgubili tekme z Jamesom Hardnom, ki je prišel sredi februarja v menjavi igralcev z Brooklynom. V soboto je počival, ko je Philadelphia izgubila v Miamiju.

Biki so izgubili že petič zapored. Zelo se je poznalo, da so poškodovani Nikola Vučević, Alex Caruso in Lonzo Ball. Zach LaVine in DeMar DeRozan nista imela dovolj razigranih soigralcev.

Tekme 7. marca:
DALLAS – UTAH
111:103 (30:24, 30:25, 25:19, 26:36)
Dončić 35 (12/23 iz igre, 5/11 za tri), 16 skokov in 7 podaj v 38 minutah, Dinwiddie 23 (5/9 za tri), Finney Smith 21 (8/14 iz igre), Powell 13, Kleber 8, Bullock 5, Green 4, Bertans 2; Bogdanović 21 (4/8 za tri), Clarkson 19, Mitchell 17 (5/19 iz igre), O'Neale 13 (3/5 za tri), Gobert 12 in 13 skokov, Gay in Whiteside po 8, Conley 3, House 2.

DETROIT – ATLANTA * 113:110
Cunningham 28 (10/25 iz igre) in 10 podaj, Grant 23 (3/7 za tri), Bagley 19 in 10 skokov, Hayes 13; Bogdanović 22 (8/19 iz igre), Collins 17 in 11 skokov, Hunter 15.