Chicago je v tretji četrtini, ki jo je dobil s 33:17, preobrnil potek srečanja. Foto: AP

Zaradi težav s prstom je Luka Dončić počival v nedeljo na dvoboju proti Timberwolvesom, ki so ga Mavsi dobili na krilih Kristapsa Porzingisa. Dončić se je v ponedeljek vrnil v postavo, Latvijec je izpustil gostovanje v United Centru, je bil pa medtem izbran za igralca tedna na Zahodu. Postal je 14. košarkar Dallasa s to nagrado, z Lukom pa sta prvi dvojec teksaške franšize s tem nazivom v isti sezoni po Dirku Nowitzkem in Montaju Ellisu leta 2014. Na Vzhodu je bil za igralca tedna izbran Giannis Antetokounmpo. Chicago, ki je igral brez prvih dveh strelcev Zacha LaVina in Laurija Markkanena, je na 61. tekmi vpisal 21. zmago, nekoliko pa je popravil vtis skromnega zadnjega obdobja, v katerem je na 11 tekmah nanizal kar deset porazov. Pri Dallasu je manjkal tudi Seth Curry.

Dončić je zadel svoj prvi met na tekmi, ko je bil z zanj značilnim metom po koraku nazaj uspešen izza črte, po tej trojki, ki je bila iz osmih poskusov tudi edina Lukova na obračunu v vetrovnem mestu, pa je v drugi minuti srečanja Dallas povedel s 7:0. V osmi minuti so gostje prvič vodili z dvomestno razliko (13:23), po prvi četrtini, ki jo je 21-letni Ljubljančan zaključil z desetimi točkami, petimi skoki in štirimi podajami, pa je bil izid 19:29.

Le dobri dve minuti so v drugi četrtini Biki potrebovali za serijo 10:2. Nalet je za kratko ustavil Michael Kidd-Gilchrist, nekaj več kot minuto pozneje pa je povratnik po poškodbi Otto Porter – nazadnje je igral novembra – s košem in zadetim prostim metom izenačil na 34:34. V naslednjem napadu Chicaga je bil za prvo domače vodstvo na tekmi uspešen Denzel Valentine. Rick Carlisle je posredoval s 'timeoutom', v igro pa je vrnil Dončića, ki je takoj po prihodu na parketu vpisal podajo za koš Tima Hardawaya. Pod Lukovo dirigentsko palico so Mavsi kmalu spet prevzeli pobudo. V tej četrtini je slovenski zvezdnik prispeval pet točk in dodal še tri podaje, ko je bil on na parketu, pa je bil Dallas skupaj v prvem polčasu boljši kar za 22 točk. Na odmor je odšel z devetimi točkami naskoka, v zadnji akciji je Dončić čvrsto šel v prodor in nato izvedel še dodaten prosti met.

Podobno kot drugo je Chicago tudi tretjo četrtino začel odlično. V minuti in 35 sekundah je naredil delni izid 7:0, ki ga je prekinil Dončić s košem in uspešno izvedenim prostim metom. Toda Bullsi so nadaljevali v visokem ritmu v napadu, vse boljši in agresivnejši pa so bili tudi defenzivno. Predvsem nad Dončićem so ves čas vršili visok pritisk in slovenski košarkar je imel veliko težav, ko si je skušal izboriti met oziroma iti v prodor. Veliko je iskal proste soigralce, med katerimi pa tokrat ni bilo zares razigranega posameznika.

V zadnjo četrtino je domača vrsta vstopila s šestimi točkami naskoka, štiri minute do konca pa je po 'alley-oopu' s Tomašem Satoranskym Daniel Gafford zabil, z dodatnim prostim metom pa zagotovil prednost devetih točk. Z zaostankom za šest so Mavsi vstopili v zadnjo minuto, ko je nato trojko zgrešil Dončić, obenem pa jim ni uspelo unovčiti dveh zaporednih izgubljenih žog Bikov. 26 sekund pred koncem se je že zdelo, da je dvoboj odločen, ko je Coby White položil za 107:99.

Toda Bullsi so v vsega šestih sekundah nespametno zapravili dve žogi, Maxi Kleber in Dorian Finney-Smith s trojko pa sta poskrbela za dramatičen zaključek. Thaddeus Young je po zgrešenem prvem prostem metu srečno v drugem poskusu, ko se je žoga kar šestkrat odbila od obroča, le zadel. Dončić je zatem našel Finneyja-Smitha, ki je bil natančen izza črte za 108:107. Tudi Wendellu Carterju se je prvič na črti prostih metov roka zatresla, drugič pa je zadel. Ostalo je še 2,6 sekunde, ko je Dončić dobil žogo na sredini igrišča, vrgel, a zadel le obroč.

S 26 točkami je bil prvi strelec tekme Hardaway, Dončić jih je dodal 23, ob tem pa je v statistiko vpisal še pet skokov in devet podaj. White je bil z 19 točkami najboljši pri Bikih.

Miami je še drugič v tej sezoni premagal Milwaukee. Foto: Reuters

Bucksi – vodilna ekipa lige – so prišli v American Airlines Areno na krilih šestih zaporednih zmag in 20 na zadnjih 22 obračunih. Toda v Miamiju so naleteli na izjemno odločne in čvrste nasprotnike, ki so na 30. domači tekmi sezone slavili 26. Milwaukeeju so zadali deveti poraz v sezoni, šestega na gostovanjih, obenem pa so postali edini, ki so v tej sezoni vrsto Mika Budenholzerja na kolena spravili dvakrat, saj so dobili že prvi medsebojni obračun v Wisconsinu.

Ob oktobrski zmagi je blestel Goran Dragić s 25 točkami, še uspešnejši pa je bil na drugi strani Giannis Antetokoumpo. Grški zvezdnik je ob nedeljskem uspehu nad Charlottom vpisal kar 40 točk in 20 skokov, košarkarji Miamija pa so ga imenitno zaustavljali in ustavili pri le 13 točkah. Ves čas so ga agresivno pokrivali, podvajali in mu zapirali prostor. "Miami je ekipa, ki igra zelo agresivno. Ni težko le zame, ampak za vse košarkarje. V njihovi igri žoga lepo kroži, dobro se gibljejo, nasploh pa igrajo zelo čvrsto košarko," je povedal Giannis.

Brook Lopez je bil tako z 21 točkami prvi gostujoči strelec, pri Miamiju pa sta bila s po 18 točkami najuspešnejša Jimmy Butler in Jae Crowder. Po neučinkovitem prvem polčasu je Dragić vseh 15 točk dal v drugem delu, v statistiko pa je vpisal še po štiri skoke in podaje.

Že v prvi četrtini se je Vročica izkazala z obrambo in jo dobila z 31:26. Kendrick Nunn in Butler sta v tem delu igre prispevala vsak po osem točk, Dragiću pa po prihodu v igro met ni stekel in je zgrešil vse štiri poskuse v prvi četrtini. 14. minuta je tekla, ko je Kelly Olynyk s trojko z velike razdalje priboril Miamiju dvomestno razliko (37:26), v dveh minutah in pol pa so Bucksi nato z delnim izidom 12:0 ujeli gostitelje na 40. Crowder je s štirimi trojkami v drugi četrtini držal Miami v igri, toda na odmor so s točko prednosti odšli gostje.

Tretjo četrtino so varovanci Erika Spoelstre dobili za deset, že začeli pa so jo odlično. Z dvema trojkama v uvodnih minutah je Duncan Robinson poskrbel za vodstvo za sedem. V osmi minuti drugega polčasa je Butler najprej lepo našel Derricka Jonesa, ki je silovito zabil, nato dobro odigral v obrambi proti Giannisu in zatem še zaključil napad za 72:64. Manj kot tri minute pred koncem tretje četrtine se je s sedmim metom na tekmi Dragić vendarle vpisal med strelce. Izza črte je zadel za 75:64.

Potem se mu je odprlo in je dobro minuto pozneje zadel še eno trojko, v zadnji sekundi četrtine pa je bil prek Georgea Hilla za tri uspešen še tretjič v nizu, s čimer je Miami povedel z 81:70. Letos je 33-letni Ljubljančan zadel že 112 trojk, tako mu jih le še deset manjka do osebnega rekorda ene sezone. V zadnji četrtini je Miami rutinirano ohranil prednost, ki se je praktično ves čas gibala okoli desetih točk. Dragić je dobrih pet minut pred koncem izsilil osebno napako, po kateri je z dvema prostima metoma Miamiju priigral do tedaj najvišjo prednost (92:79), ki sta jo nato na 17 povišala Crowder in Butler, na koncu pa je znašala 16 točk.

Tekme 2. marca:
MIAMI ‒ MILWAUKEE
105:89 (31:26, 22:26, 28:18, 24:19)
Butler in Crowder po 18, Dragić 15 (2/8 za dve, 3/7 za tri), 4 skoki in 4 podaje v 29 minutah, Adebayo 14 in 13 skokov, Nunn 13, Olynyk 11; B. Lopez 21, G. Antetokounmpo 13 in 15 skokov, Middleton in Hill po 12, DiVincenzo 11.

CHICAGO ‒ DALLAS
109:107 (19:29, 29:29, 33:17, 28:32)
White 19, Porter 18, Valentine 17, Young 12, Satoransky 11, Arcidiacono 10; Hardaway 26, Dončić 23 (7/12 za dve, 1/8 za tri), 5 skokov in 9 podaj v 38 minutah, Finney-Smith 18, Marjanović 14 in 12 skokov, Kleber 13 in 10 skokov.

CLEVELAND ‒ UTAH 113:126
Sexton 32 (11/17 iz igre), Love 22, Nance in Porter po 16, Osman 14; Bogdanović 28, Gobert 20, Mitchell 19, Conley 15, Clarkson 13, O'Neale 12.

NEW YORK ‒ HOUSTON 125:123
Barrett 27, Randle 16 in 16 skokov, Portis in Ellington po 15, Robinson 12, Harkless in Ntilikina po 11; Harden 35 (8/22 iz igre), Westbrook 24, Covington (13 skokov) in House po 20, Gordon 11.

ORLANDO ‒ PORTLAND 107:130
Vučević 30 (12/24 iz igre), in 11 skokov, Ross 23, Fournier 13, Ennis 10.; McCollum 41 (14/24 iz igre), Trent 24, Whiteside 16 in 13 skokov, Ariza 11, Anthony in Hezonja po 10.

ATLANTA ‒ MEMPHIS 88:127
Young 19, Huerter 13, Collins in Teague po 12; Dieg 17 in 10 skokov, Jackson 16, Valančiunas (15 skokov) in Jones po 15, Morant in Brooks po 13, Tolliver 12, Melton 11, Konchar 10.

SAN ANTONIO ‒ INDIANA 111:116
Mills 24, Lyles 20, Forbes 14, Gay 13,Murray 11, DeRozan in Walker po 10; Brogdon 26, Warren 23, Turner 17, Sabonis (11 skokov) in McDermott po 14, J. Holiday 11.