Olimpija je bila slabša skoraj v vseh statističnih kategorijah, razen pri izgubljenih žogah (12 - 16) in pri uspešnosti prostih metov (66% - 50%). Foto: alesfevzer.com
Aron Baynes
Aron Baynes je nadaljeval dobre predstave v dresu Olimpije, a kaj, ko si je znova prehitro nabiral osebne napake, zaradi katerih je igral manj časa, kot bi lahko. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Jaka Blažič (Union Olimpija)
Ljubljanski "zeleno-beli" so vse preveč poskušali z meti za tri točke: 3/16, pri čemer je Jaka Blažič zgrešil vse tri poskuse. Grški "zeleno-beli" so iz 23 metov dosegli devet trojk. Foto: alesfevzer.com
Olimpijina obramba zlasti v drugi četrtini (27 dobljenih točk) ni dobro delovala. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer
Obračun Olimpija - Panathinaikos si je v ljubljanski dvorani Stožice ogledalo 7.900 navijačev. Foto: MMC RTV SLO/Sandi Fišer

Navdihnjena predstava pri Cantuju in boj do zadnjega proti Fenerbahčeju sta le še prijeten spomin na začetek letošnje Evrolige. Gostovanje Panathinaikosa v Stožicah je razkrilo, da je Olimpija močno podhranjeno moštvo, ki ga je odsotnost Sasuja Salina iztirila pri bistveni prvini - obrambi.

Usodna aduta iz ozadja
Tekma je bila tako odločena že v 1. polčasu, ko je PAO tudi zadeval kot za stavo. Igralec tekme ni bil Dimitris Diamantidis ali Sofoklis Schortsanitis, temveč Mačiulis, ki je bil z 18 točkami najboljši strelec, ob tem je zbral še pet podaj in štiri skoke v obrambi.

Viden delež k več kot zasluženi zmago gostov je dodal Hrvat Roko Ukić (14, pet skokov in tri podaje). Pri Olimpiji je bil najučinkovitejši Aron Baynes s 16 točkami, nekaj prebliskov je pokazal Klemen Prepelič (11 točk).

Brez obrambe, brez aplavza
Druga zmaga Atenčanov ni bila vprašljiva že od prvih minut, prednost pa je naraščala vse do 3. četrtine, ko je bilo +19 za šestkratne evropske prvake, ki so poleti doživeli popolno prenovo, po kateri naj ne bi več kotirali tako visoko kot v času vladanja Željka Obradovića. Ljubljančanom ob koncu v Stožicah ni uspelo zvabiti aplavza 7.900 navijačev, ki so se spraševali, ali sta bila Cantu in Fener le prebliska mladcev Saša Filipovskega.

Union Olimpijo v prihodnjem tednu čakata dve zahtevni gostovanji, v ponedeljek pri vodilni in še neporaženi Igokei v Ligi ABA, čez sedem dni pa v Moskvi proti Himkiju.

1. četrtina (19:23): Namesto izenačenja minus štiri
Prva žoga je pripadla Olimpiji, ki pa je nato zapravila prva dva napada, v tretjem poskusu pa je Baynes zadel prvi koš na tekmi. Nato so gostje hitro prevzeli pobudo in povedli s 3:7, medtem ko so "zmaji" s točkami Pagea in Watersa obdržali stik. Ob izteku prve četrtine je Baynes pri 19:21 ukradel žogo, a jo je nato slabo podal in namesto izenačenja je sledil lahek koš Diamantidisa.

2. četrtina (19:27): PAO pobegnil ob mehki obrambi
Odprta košarka in vse natančnejši grški strelci so bili voda na gostujoči mlin. PAO se je korak za korakom oddaljeval, s koši Maciulisa in Ukića se je prednost dvigala na +7, v 17. minuti že na +11. Porozna obramba Olimpije ni resnejša ovira za Panathinaikos, ki ima v trenutku najvišje prednosti kar 83-odstotni met za dve točki (15/18)! Nekaj uspešnih skokov ni obrnilo poteka srečanja, nova napaka v končnici četrtine se je končala s trojko Giannopoulosa, s čimer so gostje prav v zadnjih sekundah prišli do največje prednosti 12 točk. Prav toliko točk je dal prvi igralec polčasa Jonas Maciulis, ki je bil tako rekoč nezaustavljiv.

3. četrtina (12:19): Brez popuščanja kljub visoki prednosti
PAO ne popušča, Olimpija pa je daleč od predstave v Cantuju ali boja proti Fenerbahčeju. V tem delu je neki presežek pri gostiteljih pokazal Prepelič, a kaj, ko "zeleno-beli" nikakor niso mogli znižati zaostanka pod 10 točk. Nasprotno - Atenčani so premoč na tekmi še stopnjevali, Maciulis je dodal še šest novih točk.

4. četrtina (17:16): Gostje rutinirano do zmage
Tekma je bila že odločena in PAO je zanesljivo ubranil tako rekoč vso prednost. Ljubljančani so se zatekli k posamičnim akcijam, ki pa niso spremenile vtisa tekme - premalo energije v obrambi, kjer ni bilo Salina. Nekaj igralcev je izboljšalo svojo statistiko, v zaključku pa so Atenčani stopili s plina in Olimpija je za uteho dobila zadnjo četrtino za točko.