Igralski popravki tokrat ne bodo tako drastični, vseeno pa v zasedbi slovenskega košarkarskega prvaka prihaja do številnih sprememb. Prva je (predčasna) trenerska menjava. Kaplja čez rob je bil visok poraz v nedeljo v Zadru (81:59), ko je obubožana domača ekipa, ki več mesecev za svoje delo ni prejela izplačil, odčitala pravo lekcijo košarke Ljubljančanom, ki imajo bistveno višji proračun in nekatere posameznike s pogodbami, ki so za dalmatinski kolektiv popolnoma nedosegljive.
Tekma v Zadru prelomna
Slabi rezultati cele sezone so s trenerskega mesta odnesli Jurico Golemca, ki je zmaje vodil dobra tri leta. Direktor Cedevite Olimpije Davor Užbinec je še v sredo, ko je stopil pred medije po neuspehu proti Lietkabelisu, ko so Ljubljančani prikovani na dno skupine A ostali brez možnosti za napredovanje v izločilne boje Evropskega pokala, zatrdil, da bo Golemac ostal do konca sezone, ko mu tudi poteče pogodba, toda po njegovih zdajšnjih besedah je bila tekma v Zadru prelomna.
Kot je povedal, so rezultati v zadnjem času prisilili vodstvo kluba v reakcijo. Dodal je, da se tako preprosto niso mogli več predstavljati, občutek po porazu v dvorani, ki nosi ime po ljubljencu predsednika Cedevite Olimpije Emila Tedeschija Krešimirju Ćosiću, pa ni bilo le nezadovoljstvo, ampak kar osramočenost. Užbinec je pristavil, da je bila podoba na parketu nedopustna, saj so vedno poudarjali, da želijo, da je ljubljanska ekipa znana kot borbena zasedba, ki se ne predaja. Za razprodajo ugleda v Dalmaciji jasno ni bil odgovoren le trener, ampak tudi košarkarji, ker pa so prestopni roki že pretekli, menjave v igralskem kadru niso mogoče.
Lani odlična druga polovica sezone
Pred štirimi leti sta se združila ljubljanski in zagrebški klub, ob zagonu projekta pa so bile predstavljene tudi velike ambicije z igranjem na najvišji evropski ravni ter naskokom na vrh območja. Razvoj je vmes ustavil covid, druga polovica lanske sezone pa je nakazala na uresničevanje zastavljenih načrtov. Serija zmag, ki se je začela februarja, je v Ljubljani zagnala košarkarsko evforijo in po več kot desetih letih se je na klubski ravni napolnila stoženska dvorana. Čeprav je bila priložnost za rezultatski presežek res lepa, pa je lanska sezona lahko ocenjena zelo pozitivno, saj so slovenski prvaki stopili korak naprej. Nesrečno so zmaji v četrtfinalu Evropskega pokala izgubili proti Bursasporju, ko je bila trojka Jacoba Pullna za las prepozna, dobro pa so se upirali v polfinalu Lige ABA Crveni zvezdi, ki je serijo, potem ko je izgubila v slovenski prestolnici, dobila z 2:1.
Rdeče-bela beograjska vrsta je bila po proračunu že lani korak pred Cedevito Olimpijo. Letos se ji je pridružil tudi Partizan, tako da je več kot polfinale regije realno nedosegljivo. Črno-beli srbski velikan je krepko svoje finančne zmogljivosti dvignil z lansko sezono, letos, ko se je vrnil v Evroligo, pa je proračun še nadgradil. Evroliga je sicer lani poleti med kandidate za pridobitev posebnega vabila Cedevito Olimpijo postavila višje kot Partizana, toda v Ljubljani niso mogli zagotoviti tako zajetnega proračuna, kot ga igranje med elito stare celine zahteva, in vstopnico je prejela vrsta Željka Obradovića.
Se je pa pričakovalo, da bo letošnja sezona nadgradnja uspehov lanske. V Ljubljani so napovedovali sestavo močnejše, raznovrstnejše ekipe z večjo širino, ki bo pripravljena narediti nov korak, s katerim naj bi poskušala naskočiti vrh Evropskega pokala in v regiji ogroziti status favoritov obeh srbskih velikanov. Zdravstvene težave so brez dvoma velik objektivni razlog, da se sezona ni izšla po ljubljanskih načrtih. Že z EuroBasketa so trije, na katere je Golemac resno računal, prišli poškodovani. Zoran Dragić in Karlo Matković naj bi bila med nosilci igre, a sta bila odsotna dlje časa.
Celo sezono iste napake
Zmaji so se znašli v začaranem krogu, ko je sestavo ekipe ne le za tekme, ampak tudi za treninge, krojil zdravstveni karton, vse skupaj pa je imelo posledice v rezultatu.
Porazi so se nabirali in predvsem izločilni boji Evropskega pokala so se začeli hitro oddaljevati. Medtem so v Ligi ABA Ljubljančani ostali med prvimi štirimi, saj je vendarle ekipa kakovostno močnejša od klubov, ki so na lestvici slabši. Toda v zadnjem obdobju je tudi v jadranskem tekmovanju vknjižila nekaj nenadejanih porazov, blamaža pa je bila zadnja predstava v Zadru. Vodstvo kluba je pričakovalo, da bo slika po februarskem premoru za reprezentančne kvalifikacije, ko so se v ekipo vrnili vsi pomembni igralci, boljša oziroma drugačna, pa se stanje ni prav nič popravilo.
Ponavljajo se napake cele sezone. Cedevita Olimpija igra zelo slabo v obrambi, v napadu, ki je bistveno počasnejši od lanskega, ko so zmaji tekmecem težave povzročali s hitro tranzicijo, pa v oči bode nepovezanost moštva. Potrditev individualnih akcij, ki so značilnost že vso sezono, so bile le štiri (!) asistence proti Zadru. Kljub vsem težavam bi ekipa morala vseeno pokazati nekaj napredka, se pa zdi, da stagnira oziroma celo nazaduje.
Poleti niso pripeljali zamenjave za Blažiča
Zdaj je jasno, da selekcija ne premore toliko individualne kakovosti, kot je je lanska. Že med preteklo sezono je bilo slišati, da odnosi v garderobi na relaciji igralskega kadra in strokovnega štaba niso bili rožnati, toda po kadrovskih menjavah so sestavili igralski mozaik, ki je na parketu našel zmagovito formulo. Po neuspešnem poletnem kadrovanju so omenjene spremembe prinesle rezultat. Kljub poškodbam, ki so vplivale na vse skupaj, pa se tudi pred letošnjo sezono sestavljanje igralskega kadra, kot kaže potek sezone, ni posrečilo.
Niso našli zamenjave za najboljšega igralca lanske sezone Jako Blažiča, še drugič zaporedoma pa so zgrešili pri izbiri ključnega nosilca. V pretekli sezoni so se nato hitro razšli z Marcusom Keenom, ki bi moral biti glavna violina ob Blažiču, a se na tej ravni ni znašel. Veliko razočaranje je letos podobno Josh Adams, ki naj bi bil ob Yogiju Ferrelu glavna napadalna moč Cedevite Olimpije in ima zato tudi primerno zelo visoko pogodbo. Izkušeni Američan je sicer drugi strelec ekipe, toda v njegovih igrah je ogromno nihanj in številnih napak tako v obrambi kot v napadu, kjer prednjačijo samostojne akcije. Pod pričakovanji z redkimi izjemami igrajo praktično vsi zmaji. Užbinec je v torek dejal, da si z načinom igre in pristopom nekateri niso zaslužili, da v mestu zmaja ostanejo do konca sezone, imajo pa zdaj priložnost, da slab vtis popravijo.
Bečirović odhaja v Atene
Do preklica bo zmaje vodil dozdajšnji pomočnik Miro Alilović, ki je prevzel mesto glavnega trenerja tudi pred 12 leti, ko je tedaj odstopil Jure Zdovc. V kratkem se bo vodstvo odločilo, ali bo morda Alilović trener celo do konca sezone, ali bo že zdaj pripeljalo nov obraz na mesto vodje strokovnega štaba. Če je Marino Baždarić iz Cedevite Juniorja kandidat za mesto športnega direktorja, pa za zdaj trener bratskega razvojnega kluba iz Zagreba, nekdanji hrvaški selektor Damir Mulaomerić, ki se je, kot je razkril Užbinec, pojavil v pogovorih, (za zdaj) ni kandidat za prevzem vodenja strokovnega štaba. V košarkarskih krogih je zaokrožilo slovito ime, Dejan Radonjić, ki je znan po dobri obrambni taktiki. Črnogorski strokovnjak, ki je petkrat z Zvezdo osvojil Ligo ABA, je februarja zapustil Panathinaikos, predtem pa je vodil tudi Bayern in Budućnost.
Trener ne bo edina novost v zmajevem gnezdu, saj bo v prihodnji sezoni nov tudi športni direktor, kajti Sani Bečirović, ki je bil skupaj s trenerjem glavni kadrovik igralske zasedbe, odhaja v Atene, kjer je pri Pau že deloval kot igralec in pomočnik trenerja, zdaj pa bo prevzel vlogo, ki jo je imel zadnje štiri sezone v Ljubljani. Pri Cedeviti Olimpiji bo ostal do konca sezone, je bil pa medtem že na tekmah grškega velikana.
Jedro igralcev imajo v Stožicah za prihodnjo sezono praktično sestavljeno. Pod pogodbo je trio izkušenih domačih košarkarjev – Zoran Dragić, Edo Murić, Alen Omić –, kot so večkrat poudarili v vodstvu kluba pa resno računajo tudi na mlade Slovence, s katerimi jih tudi še vežejo dogovori. Ključni bo torej izbor tujcev, ki morajo predstavljati dodano vrednost, kar pa za marsikaterega v zadnjih dveh sezonah težko rečemo. Kot je v sredo po obračunu z Lietkabeliosm dejal Užbinec, bo pri odločitvi glede trenerja za prihajajočo sezono tudi pomembno, kdo zna delati z nadarjenimi igralci. Ob tem je še dodal, da bo proračun primerljiv z letošnjim, čeprav bo tudi s tega vidika poletje v Stožicah zanimivo, saj so zagrebški meceni pričakovali večji vložek slovenskih pokroviteljev, kot ga ti trenutno namenjajo najuspešnejšemu košarkarskemu kolektivu južne strani Alp.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje