Saša Vujačić se je vrnil v Carigrad, kjer je že igral za Efes, zdaj pa je član Istanbula. V Španijo je prišel kot velika okrepitev Laboral Kutxe, a se je po zamenjavi trenerja njegova minutaža močno zmanjšala. Foto: EPA
Domen Lorbek, eden izmed ključnih mož reprezentance, je imel na začetku sezone nekaj težav s poškodbo, zdaj pa je že ujel pravo formo. Foto: Aleš Fevžer
Boštjan Nachbar
Boštjan Nachbar igra letos manj kot lani, Barceloni pa za zdaj ne gre vse po načrtih. Foto: MMC RTV SLO
Uroš Slokar se je z Estuidantesom dogovoril za podaljšanje sodelovanja in bo v Madridu ostal do konca sezone. Foto: Aleš Fevžer
Mirko Mulalić
Krka je prvo tekmo v Novem letu izgubila v Valjevu, kjer je bil močnejši Metalac. S 17 točkami se je pri Krki izkazal Mirko Mulalić. Foto: www.alesfevzer.com
Tudi Olimpija je bila nemočna na prvi tekmi v letu. Klonila je pred Zvezdo, pri zmajih pa je dobro igral Klemen Prepelič, ki je bil zelo razigran v napadu, saj je prispeval 23 točk. Foto: www.alesfevzer.com

V najmočnejših košarkarskih ligah po stari celini tudi med prazniki ni bilo premora. Podobno recimo velja tudi za prav najmočnejše tekmovanje Evroligo, kjer so bile tekme odigrane tik pred in takoj za novim letom, dejavni pa so bili tudi igralci v najboljših ligah. Status take si je v zadnjih letih po velikem denarnem vložku izborila turška. Sicer turški klubi še nikoli niso stopili prav na evropski vrh, a so v zadnjih letih že med favoriti, tudi klubi z ne tako slovitimi imeni in ki v državnem prvenstvu ne krojijo vrha, pa imajo na papirju močne zasedbe s kar nekaj zvenečimi imeni. Nekaj takega velja za Darüšafako in Istanbul BSB, ki sta že v nižjem rangu vložila v ekipo precej denarja.

Uspešen debi Vujačića
Prva, ki še naprej v prvenstvu zaseda odlično četrto mesto, igra šele v ponedeljek. Tako Gašper Vidmar ni stopil na parket, je pa Istanbul, ki se je pred kratkim okrepil s tremi novimi košarkarji, osvojil veliki skalp, saj je v gosteh ugnal slovitejšega mestnega tekmeca Galatasaray. Izkazala sta se tudi oba Slovenca v tej ekipi. Jure Balažić je bil izjemno razpoložen pri metu izza črte, saj je zadel vseh pet poskusov in tekmo končal s 17 točkami, Saša Vujačić, ki je ena izmed treh zvenečih okrepitev kluba in se je tik pred tekmo pridružil ekipi, pa jih je dal 14. Vseeno Istanbul še vedno ostaja na 14. mestu.

Tudi drugi trije Slovenci so novo leto začeli z zmago. Miha Zupan je k uspehu Ušaka na gostovanju v Bursi pri Tofašu prispeval 14 točk, prva strelca Gaziantepa pa sta bila znova Domen Lorbek in Jaka Lakovič, ki sta skupaj dala 34 točk. Vrsta Jureta Zdovca je doma ugnala Eskisehir. Gaziantep je zdaj deseti, Ušak pa 12. V vodstvu so trije carigrajski velikani – Anadolu Efes pred Bešiktašem in Fenerbahčejem.

Trije zaporedni porazi Barcelone
Po zmagi nad Realom v velikem španskem derbiju pa se je v krizi znašla Barcelona. Katalonci imajo še naprej ogromno težav s poškodbami, v preteklem tednu pa so doživeli kar tri poraze. V Berlinu so Top 16 Evrolige, kjer so blesteli lani, začeli s presenetljivim porazom proti Albi, dvakrat pa so klonili tudi v domačem prvenstvu, kjer so zdaj s petimi porazi že peti. Boštjan Nachbar še naprej pod vodstvom Xavija Pascuala, ki ga številni vidijo kot razlog, da Barca v zadnjih letih ni osvojila bistveno več, a jo vseeno vodi že šest let in je pred kratkim pogodbo podaljšal do leta 2017, ne dobiva velike minutaže.

Z dvema porazoma v zanesljivem vodstvu španske lige ostaja Unicaja. Vse bolje igra Mirza Begić, ki je na zadnjih treh tekmah skupaj dosegel 34 točk, a je Laboral dobil le eno in ostaja na skromnem desetem mestu. Ugnal je le Estudiantes, s katerim je Uroš Slokar podpisal pogodbo do konca sezone. Madridčani so 15. in se borijo za obstanek, kakor se tudi Manresa, ki je 16. Na zadnji tekmi je bil njen najboljši strelec Hasan Rizvić.

(Praga)
28 minut, 8 točk (4/8 za dve), 5 skokov, 1 podaja
(25. krog DP-ja: Opava – Praga 78:54)
33 minut, 16 točk (7/12 za dve), 6 skokov, 3 podaje

Aleksandar Ćapin (Pasta Reggia Caserta)
8 minut, (0/1 za dve, 0/1 za tri)
(14. krog DP-ja: Reggio Emila – Caserta 95:74)
20 minut, 5 točk (1/3 za dve, 1/3 za tri), 1 skok, 4 podaje
(13. krog DP-ja: Banco di Sardegna Sassari - Caserta 95:84)

NEMČIJA
Jaka Klobučar
(Ratiopharm Ulm)
28 minut, 13 točk (2/7 za dve, 1/4 za tri), 2 skoka, 5 podaj
(17. krog DP-ja: MBC – Ratipharm Ulm 82:86)
28 minut, 20 točk (3/6 za dve, 2/5 za tri), 5 podaj
(16. krog DP-ja: Bayern München - Ratiopharm Ulm 100:93)

Gregor Hrovat (Union Olimpija)
1 minuta
(16. krog Lige ABA: Union Olimpija – Crvena zvezda 81:91)
Nebojša Joksimović (Krka)
21 minut, (0/2 za dve), 1 skok
(16. krog Lige ABA: Metalac - Krka 69:67)
Erjon Kastrati (Krka)
16 minut, 4 točke (2/3 za dve, 0/2 za tri), 1 skok
Luka Lapornik (Krka)
ni igral
Blaž Mahkovic (Union Olimpija)
14 minut, 7 točk (3/5 za dve), 4 skoki
Gezim Morina (Maribor)
20 minut, 6 točk (0/3 za dve, 2/4 za tri), 4 skoki
(12. krog DP-ja: Grosbasket – Maribor 82:78)
Mirko Mulalić (Krka)
37 minut, 17 točk (2/3 za dve, 4/8 za tri), 4 skoki, 1 podaja
Dino Murić (Union Olimpija)
29 minut, 7 točk (3/8 za dve), 3 skoki, 1 podaja
Alen Omić (Union Olimpija)
21 minut, 5 točk (2/5 za dve), 6 skokov, 2 podaji
Klemen Prepelič (Union Olimpija)
31 minut, 23 točk (6/11 za tri), 1 skok, 2 podaji
Matic Rebec (Helios Suns)
poškodovan
Matej Rojc (Krka)
11 minut, 3 podaje
Luka Rupnik (Union Olimpija)
poškodovan

SRBIJA
Jaka Blažič
(Crvena zvezda)
26 minut, 11 točk (4/6 za dve, 1/2 za tri), 2 skoka, 1 podaja
20 minut, 6 točk (0/4 za dve, 2/3 za tri), 2 skoka
(1. krog Top 16 Evrolige: Crvena zvezda – Real Madrid 72:79)
Edo Murić (Partizan)
poškodovan

ŠPANIJA
Mirza Begić (Laboral Kutxa)
12 minut, 4 točke (2/2 za dve), 4 skoki, 1 podaja
(15. krog DP-ja: Laboral Kutxa – Estudiantes 94:59)
26 minut, 16 točk (6/8 za dve), 7 skokov
(1. krog Top 16 Evrolige: Laboral Kutxa – Anadolu Efes 67:72)
20 minut, 14 točk (6/7 za dve), 7 skokov, 2 podaji
(14. krog DP-ja: Zaragoza - Laboral Kutxa 105:94)
Boštjan Nachbar (Barcelona)
8 minut, 6 točk (2/2 za dve, 0/2 za tri), 1 skok, 1 podaja
(15. krog DP-ja: Bilbao – Barcelona 73:67)
5 minut
(1. krog Top 16 Evrolige: Alba Berlin – Barcelona 80:70)
v 14. krogu DP-ja ni igral
Hasan Rizvić (La Bruixa d'Or Manresa)
29 minut, 10 točk (4/7 za dve), 4 skoki
(15. krog DP-ja: Manresa – Zaragoza 57:73)
27 minut, 8 točk (3/4 za dve), 7 skokov, 1 podaja
(14. krog DP-ja: Sevilla - Manresa 72:80)
Uroš Slokar (Estudiantes)
17 minut, 6 točk (3/6 za dve)
Danijel Vujasinović (Leyma Coruna)
18 minut, 2 točki (1/2 za dve, 0/2 za tri), 1 podaja
(16. krog 2. lige: Forca Lleida – Coruna 69:65)

TURČIJA
Jure Balažić (Istanbul BSB)
24 minut, 17 točk (1/2 za dve, 5/5 za tri), 3 skoki, 1 podaja
(14. krog DP-ja: Galatasaray - Istanbul BSB 81:84)
Jaka Lakovič (Gaziantep)
28 minut, 16 točk (1/1 za dve, 3/5 za tri), 1 skok, 4 podaje
(14. krog DP-ja: Gaziantep – Eskisehir 88:80)
Domen Lorbek (Gaziantep)
26 minut, 18 točk (1/3 za dve, 4/9 za tri), 1 skok, 3 podaje
Gašper Vidmar (Darüšafaka)
Saša Vujačić (Laboral Kutxa/Istanbul BSB)
35 minut, 14 točk (4/7 za dve, 2/6 za tri), 7 skokov, 2 podaji
6 minut, 5 točk (1/1 za dve, 1/3 za tri)
(14. krog DP-ja Španije: Zaragoza - Laboral Kutxa 105:94)
Miha Zupan (Ušak)
22 minut, 14 točk (3/5 za tri), 2 skoka
(14. krog DP-ja: Tofaš - Ušak 77:80)

ZDA
Goran Dragić
(Phoenix Suns)
29 minut, 18 točk (6/8 za dve, 2/3 za tri), 6 skokov, 3 podaje
(Phoenix – Toronto 125:109)
35 minut, 10 točk (2/7 za dve, 1/6 za tri), 10 skokov, 4 podaje
(Phoenix – Philadelphia 112:96)
44 minut, 21 točk (5/7 za dve, 2/5 za tri), 8 skokov, 3 podaje
(Oklahoma City – Phoenix 137:134 – po podaljšku)
36 minut, 22 točk (9/15 za dve, 1/2 za tri), 3 skoki, 3 podaje
(New Orleans – Phoenix 110:106)
Zoran Dragić (Phoenix Suns)
3 minute, 3 točke (1/2 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 1 podaja
Beno Udrih (Memphis Grizzlies)
16 minut, 16 točk (6/7 za dve, 0/1 za tri), 1 skok, 3 podaje
(LA LAkers – Memphis 106:109)
15 minut, 3 točke (1/5 za dve, 0/1 za tri), 2 skoka, 1 podaja
(Memphis – San Antonio 95:87)