31-letni Matija Pleško je bil najboljši igralec zaključnega turnirja Pokala Top Teams. Foto: RTV SLO

Pogledal sem okrog, opazoval soigralce. Toliko mirnih ljudi okrog sebe že dolgo nisem videl.

Blejski odbojkarji so premagali udeleženca Lige prvakov.
Čeprav ima Modena desetkrat višji proračun, je morala v dramatičnem finalu priznati premoč Autocommerca. Foto: RTV SLO
Trenutek na katerega pred začetkom sezone ni računal prav nihče - Autocommerce Bled je osvojil Pokal Top teams.
Blejskim odbojkarjem se po neverjetnem uspehu celo nasmiha igranje v Ligi prvakov. Foto: RTV SLO

Zvezdniška zasedba in bogat proračun Modene nista ustrahovala blejskih odbojkarjev. Še več, v odločilnem nizu finala evropskega pokala Top Teams so se roke tresle italijanskim asom. Slovenski prvaki so zmagali s 3:2 in po košarkarjih Olimpije in rokometaših Celja postali tretji slovenski klub z eno izmed evropskih lovorik. Zanimivo, kapetan Autocommerca je že pred začetkom turnirja Final Four napovedal končno zmago, a takrat še sam tega ni mislil resno.

Mitja ali Matija? Pojavljata se obe različici!
Vseeno. Matija uradno, Mitja za družino in kolege. Večinoma sem že od malega Mitja.

Vas že kličejo tuji klubi?
Saj so že prej. Pustimo zdaj to. Prvenstvo je treba odigrati do konca. O selitvi še ne razmišljam.

Kolikokrat več bi zaslužili, če bi igrali v Italiji?
Ne vem. Ti fantje, ki smo jih premagali v finalu, igrajo za pol milijona evrov letno in več. Niso to megalomanske številke kot pri nogometu.

Bo kakšna posebna nagrada za osvojitev pokala Top Teams?
To ima vsak določeno v pogodbi. Verjamem, da bodo poskrbeli za kakšen dodatek. Pustimo se presenetiti.

Ko ste na novinarski konferenci izjavili, da ste prišli zmagat, so se vam skoraj posmehovali. Ste mislili resno?
Resno novinarsko konferenco sem hotel obrniti na hec. Pred menoj je kapetan ruske ekipe Abramov rekel: "Mi bomo odnesli pokal." Potem sem bil na vrsti jaz, potrepljal sem ga po levi rami in rekel: "Sorry, we're gonna take the cup." (Oprosti, mi bomo odnesli pokal). Prav po rusko je bil nato tih in resen, preostali pa so se malo nasmehnili. Mišljeno je bilo kot hec, a v vsakem hecu je malo resnice. S tem sem pač hotel povedati, da nismo avtsajderji.

Mislite, da vas je Modena podcenjevala?
Na začetku zagotovo. Vsaj podzavestno. Enostavno niso poznali nikogar iz naše ekipe, oni pa so svetovne zvezde, ki so odnesle z velikih tekmovanj že vse. Ko so enkrat zabredli, je bilo prepozno. Mi smo bili sproščeni, oni pa pod vedno večjim pritiskom.

Ste bili res sproščeni? Po vodstvu z 2:0 so vas ujeli. Se vam niso tresle roke?
Pogledal sem okrog, opazoval soigralce. Toliko mirnih ljudi okrog sebe že dolgo nisem videl. Ko imaš sredi Modene proti takšni ekipi izid 2:2, ne moreš ničesar izgubiti. Tudi če bi nas po pol ure odpihnili s 3:0, bi svoje naredili. Dobili bi pokal za 2. mesto. Videlo se pa je, da so oni živčni.

Kako so sprejeli vašo zmago?
Že na prvi tiskovni konferenci sem videl, da novinarje zanima le prvi dvoboj med Rusi in Modeno. Mi smo tiho čakali in si mislili: pogovarjali se bomo na terenu. Logično je, da nas niso jemali resno. Proračun ruske ekipe je 15 milijonov evrov, italijanske od 7 do 8 milijonov ...

Pa vaš, 750.000 evrov?
Menda, z vsemi selekcijami vred. Ne vem točno. Po tekmi nam nekateri igralci Modene niso čestitali, so se kar obrnili. Prevelik šok je bil to zanje. Najbrž so šli pogledat v bilten, kdo jih je sploh premagal.

Boste naslednjo sezono igrali v Ligi prvakov?
To sezono smo slovenski klubi zbrali dovolj točk za eno mesto v sezoni 2008/2009. Žal se je pred to sezono spremenilo pravilo, da imajo najboljši štirje v pokalu Top Teams zagotovljeno udeležbo v Ligi prvakov že v naslednji sezoni. Če se bo Liga prvakov razširila s 24 na 28 ekip, mislim, da bi Slovenija morala dobiti eno mesto.

Pri odbojki, v nasprotju z drugimi moštvenimi športi, ni stika z nasprotniki. Kaj pa besedni dvoboji?
So, ampak to ne šteje. Jaz lahko rečem marsikaj, pa če mi nasprotni zabije žogo čez blok, je naredil veliko več. Tega pri odbojki ni veliko, bolj se ustrahuje s potezami!

Pri mreži se pa le srečate. Se zgodi, da kdo koga prime, oprostite izrazu, 'za jajca'?
Poznam enega, nekoč je bil moj soigralec, ki to zelo rad dela, pa ga ne bom imenoval, saj se bo sam spoznal. Jaz sicer nisem pristaš tega.