, Portugalska, Rusija ali Grčija?
Kljub razočaranju po zmagi v San Marinu, ker zasneženi obračun v Chorzowu ni prinesel vsaj remija med Poljsko in Slovaško, ki bi na jug črne celine neposredno odpeljal Slovenijo, se je večina reprezentantov strinjala, da je Grčija najverjetneje res najboljša mogoča izbira. Kocka bo padla na dirigiranem žrebu v ponedeljek v Zürichu nekaj po 14. uri.
Dirigiran žreb pomagal le Portugalski
Veliko prahu je požela septembrska odločitev Fife, da bo postavila štiri nosilce na podlagi oktobrske reprezentančne lestvice, kar favorizira nogometne velesile, ki se niso neposredno prebile na SP. Če bi obveljali dosežki iz kvalifikacij, se sicer za Slovenijo ne bi veliko spremenilo, saj je na lestvici drugouvrščenih evropskih moštev zasedla peto mesto, med prvo četverico pa je edino Portugalska "ukradla" mesto Ukrajini. Najbolj nepredvidljiv bi bil seveda povsem odprt žreb, kar pa je bilo že pred tem malo verjetno.
MMC je v pričakovanju žreba pod lupo vzel predstave mogočih slovenskih nasprotnikov v preteklih kvalifikacijah.
FRANCIJA (6 z, 3 r, 1 p; 18 dg, 9 pg; 21 t)
"Galski petelini" kljub s talentom prenapolnjeni reprezentanci ne dosegajo potenciala, večina navijačev za to krivi selektorja Raymonda Domenecha. Ljubitelj gledališča in astrologije tretji ciklus krmari francosko barko, leta 2006 pa je izgubil šele v finalu mundiala. Za Srbijo, zmagovalko skupine 7, so Francozi zaostali le za točko, a začeli so je katastrofalno s porazom v Avstriji s 3:1. Sledila sta dva remija proti Romuniji (2:2 in 1:1), za neposredno uvrstitev v JAR pa je bil usoden beograjski remi s Srbijo (1:1). Prva violina Francije je Franck Ribery, ki mu pridno pomaga kapetan Thierry Henry (4 goli).
PORTUGALSKA (5 z, 4 r, 1 p; 17 dg, 5 pg; 19 t)
Težave za Portugalce so se začele z domačim porazom proti Danski (2:3) v sodnikovem podaljšku. Trije zaporedni remiji brez golov (dvakrat Švedska in doma z Albanijo) so "evropske Brazilce" pahnile na rob propada, spodletelo je še maščevanje v Köbenhavnu (1:1), a jim je nato igra stekla, na roko pa so jim šli še preostali izidi v skupini. Selektor Carlos Queiroz, ki mu je pred leti neslavno spodletelo pri Realu, je ob koncu tudi brez Cristiana Ronalda uspel pripeljati rojake vsaj v "play-off". CR-jevo odsotnost je najbolje izkoristil Simao Sabrosa (4 goli).
RUSIJA (7 z, 1 r, 2 p; 19 dg, 6 pg; 22 t)
Najboljša drugouvrščena reprezentanca med vsemi, dvakrat je tesno izgubila le proti zmagovalki skupine 4 Nemčiji (1:2 v gosteh in 0:1 doma). V zadnjem krogu, ko niso mogli več prehiteti "elfa" so še presenetljivo remizirali v Azerbajdžanu (1:1). Glavni adut "zbornaje komande" je nizozemski trenerski čarovnik Guus Hiddink, ki v zlato spremeni vse, česar se dotakne. Do zdaj je vse svoje reprezentance (Nizozemska, Južna Koreja in Avstralija) pripeljal vsaj v izločilne boje SP-ja. Na igrišču se vse vrti okoli virtuoza Andreja Aršavina, ki je soigralce že popeljal do polfinala Eura 2008. Najbolje razpoloženi strelec je bil Roman Pavljučenko s petimi zadetki.
GRČIJA (6 z, 2 r, 2 p; 20 dg, 10 pg; 20 t)
Evropski prvaki iz leta 2004 lovijo šele drugi nastop na svetovnem prvenstvu. Grki so dobro začeli s tremi zmagami , a nato doma izgubili s Švico (1:2), ki jih je ugnala tudi na drugi tekmi (2:0). Sledil je še remi v Izrael (1:1), za 1. mesto pa je bila usodna izguba dveh točk v Moldaviji (1:1). Grške "bogove" še naprej obvladuje Nemec Otto Rehhagel, za ustvarjanje igre skrbi kapetan Giorgos Karagounis, za zadetke pa najboljši strelec evropskih kvalifikacij Theofanis Gekas, ki je zabil kar 10 golov.
z - zmaga, r - remi, p - poraz, dg - dani goli, pg - prejeti goli, t - točke
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje