Vodstvo Kölna je prisluhnilo Novakoviču, ki mora zdaj kot prvi napadalec in kapetan poskrbeti tudi za uspeh na igrišču. Foto: EPA
Milivoje Novakovič
Odpisani otrok Olimpije se je do bogatega nogometnega kruha prebil prek tretje avstrijske lige in bolgarskega prvenstva. Foto: EPA
Robert Koren
Robert Koren in WBA načrtujeta hitro vrnitev med najboljše na Otoku. Foto: EPA
Mile Ačimovič
Mile Ačimovič na Dunaju v vijoličastem dresu Austrie nedvomno doživlja drugo nogometno pomlad. Foto: EPA

Poškodba, reprezentanca in primerjalno skromna plača so bile teme, ki so razburkale odnose med vodstvom kluba in prvim strelcem Kölna, ki je lani v 1. bundesligi zabil kar 16 golov. Nasprotujoče si besede in dejanja so dobile epilog v petek, ko je Nova v pisarni predsednika kluba Wolfganga Overatha podpisal izboljšano pogodbo.

Občutna povišica zavita v skrivnost
Po starem dogovoru, ki ga je Ljubljančan sklenil ob lanskem napredovanju Kölna v prvo ligo, bi slovenski napadalec za 800 tisoč evrov (bruto) letne plače ob Renu ostal vse do konca sezone 2010/11. Zdaj bo 30-letnik v Kölnu leto dlje, za kar naj bi prejemal tudi primerno plačilo, saj je bil kot prvo ime kluba dozdaj med slabše plačanimi nogometaši. Kolikšna je nova plača Novakoviča, vsaj zaenkrat ostaja skrivnost.

Čakajo na njegove gole
"Ta pogodba je poplačilo za njegov neverjeten prispevek v zadnjih dveh letih. Vsi smo veseli za njega," je novico komentiral podpredsednik Jürgen Glowacz. Navijači medtem že nestrpno pričakujejo Novakovičeve zadetke, saj prevetreni Köln z ljubljencem občinstva Lukasom Podolskim ne navdušuje. V soboto je z RheinEnergieStadiona celo kožo odnesel Eintracht, čeprav je 35 minut igral z igralcem manj, 1. FC pa je s prvo točko sezone "skočil" na 17., predzadnje, mesto.

Koren zabil za Keanov skalp
Od preostalih reprezentantov je pretekli konec tedna najbolj zaznamoval Robert Koren, ki se je vrnil v prvo postavo West Bromwich Albiona. Kapetan Slovenije je v 38. minuti tekme z Ipswichem spletel izjemno akcijo s Chrisom Woodom. Po dvojni podaji je Radeljčan po desni obšel vratarja Richarda Wrighta in s spodkopano žogo lepo zatresel mrežo za končnih 2:0 nad klubom, ki ga vodi nekdanji as Man Uniteda Roy Keane.

Mile navdušuje iz tedna v teden
Izreden teden je znova za Milenkom Ačimovičem, ki je dosegel dva nova gola. Prvi je padel po mojstrskem prostem udarcu na tekmi v Donecku proti krvniku Interblocka Metalurgu v boju za Evropsko ligo. V nedeljo pa je "Mile" odločil prvenstveno srečanje v Gradcu, v 79. minuti je z glavo matiral Sturmovo obrambo in svojo dunajsko Austrio popeljal na vrh avstrijskega prvenstva.

Šeliga ustavil Ajax
Rezervni reprezentančni vratar Aleksander Šeliga se je udomačil kot številka 1 v dresu rotterdamske Sparte, ki je v Amsterdamu tokrat igrala 0:0 s slovitim Ajaxom, velik del zaslug za osvojeno točko pa je pripadlo ravno nekdanjemu vratarju Celja. Na začetku preteklega tedna je Andrej Komac dokončno postal član Maccabija iz Tel Aviva. Po portugalskem Maritimu in švedskemu Djurgardnu je Izrael naslednja tuja postaja borbenega vezista, ki si lahko obeta ponoven vpoklic v izbrano vrsto.

Nastope slovenskih nogometašev na tujem lahko spremljate in komentirate tudi na forumu v temi Slovenci v tujih klubih, kjer uporabnik dule04 vsakodnevno osvežuje pogovor z najnovejšimi podatki.

Boštjan Cesar

Grenoble (FRA)Grenoble - Lens 1:2/izven kadra (sončarica)

Andraž KirmWisla Krakow (POL)Arka - Wisla 0:1vso tekmo
Robert Koren (c)West Bromwich (ANG)WBA - Ipswich T. 2:0do 84. minute v 38. za 2:0
Nejc PečnikNacional (POR)Porto - Nacional 0:0od 60. minute
Armin BačinovičMariborMaribor - Sparta P. 0:2 (EL);