Nejc Pečnik igra iz tedna v teden več in bolje ter širi konkurenco v konici slovenskega napada. Foto: EPA
Nejc Pečnik in Rene Krhin
Nejc Pečnik in Rene Krhin sta najmlajša člana izbrane vrste Matjaža Keka, ki se bo 14. in 18. novembra z Rusi pomerila za uvrstitev na SP 2010. Foto: Marko Kovič
Branko Ilič
Branko Ilič v Moskvi igra kot posojeni nogometaš seviljskega Betisa. Odhod v Rusijo počasi postaja zadetek v polno, tako za Iliča kot reprezentanco. Foto: MMC RTV SLO
Sašo Fornezzi
26-letni Sašo Fornezzi , ki je nekajkrat že bil vpoklican v reprezentanco kot rezervni vratar, je bil pred dvema letoma že tudi član dunajske Austrie. Foto: Reuters

Pečnik, ki je za Nacional iz Madeire že zadel v pokalnem tekmovanju, je po blamaži otoškega kluba pri Benfici (1:6) pred tednom dni tokrat začel v prvi enajsterici. Odločitev se je trenerju Manuelu Machadu več kot obrestovala, saj je 23-letni Dravograjčan najprej izenačil v sodnikovem podaljšku prvega polčasa, nato pa je pet minut pred koncem še zrežiral odločilni gol Edgarja za 2:1. Nacional, ki ga sredi tedna čaka ključna tekma v Evropski ligi proti Athletic Bilbau, po 9. krogih zaseda visoko peto mesto.

Kirm s spodkopano žogo do gola
Po 12. krogih poljskega prvenstva je prišel čas tudi za gol Andraža Kirma. Slovenski vezist si je z igrami pridobil status enega najboljših tujcev na Poljskem, za katerega pa je bila mreža kot zakleta. V 31. minuti tekme med Kielcami in Wislo je bilo tega konec - s Pawlom Brožekom sta si izmenjala dvojno podajo, Kirm pa je mirno spodkopal žogo in dosegel prvi gol v dresu Wisle. Na koncu je bilo 3:2 za poljske prvake, ki imajo na 1. mestu že šet točk naskoka pred Ruchom.

Krhin prvič od prve minute
Od preostalih reprezentantov si bo prejšnji konec tedna najbolje zapomnil najmlajši Rene Krhin. Mladenič iz Jakobskega dola je prvič začel tekmo v začetni enajsterici Interja. Krhin se je izkazal z mirnostjo in zrelo igro ter s hitro podajo poskrbel za najbolj nevarno akcijo italijanskih prvakov v prvem polčasu tekme v Livornu. Ob polčasu je bil 19-letni Slovenec žrtve spremembe taktike, Jose Mourinho se je odločil za napadalnejšo postavitev in Krhina je zamenjal Samuel Eto'o, nato je Inter slavil z 2:0.

Cesar le poraz oddaljen od rekorda Man Uniteda
Slabše volje je Robert Koren, saj v letošnji sezoni ni več standardni član prve enajsterice West Bromwicha. Še lani najboljši "baggie" je tokrat le s klopi opazoval zmago nad Watfordom (5:0). Od 15 prvenstvenih tekem je le trikrat začel od prve minute, petkrat pa je vstopil kot rezervist. Drugačno in večjo težavo ima Boštjan Cesar - njegov Grenoble je doživel že enajsti poraz in ga samo še en neuspeh loči od najslabšega štarta v zgodovini petih najmočnejših lig v Evropi. Leta 1930/31 je Manchester United izgubil 12 uvodnih tekem angleškega prvenstva!

Vas zanima kako in koliko so igrali preostali slovenski "legionarji"? Spremljajte in sodelujte na Mojem spletu v rubriki "Slovenci v tujih klubih", za katero vestno skrbi uporabnik dule04.

Pozabljeni Halilovič odločil, Ilič v igri za LP
Tudi izven reprezentančnega nabora slovenskih nogometašev je bil pester teden. V Rusiji se je vezist Denis Halilovič (igralec Rudarja, Celja in nazadnje Drave) po aprilu vrnil v postavo moskovskega Saturna in takoj odločil tekmo. V 49. minuti je bil po kotu najvišji in dosegel edini gol na tekmi s Himkijem. Saturn je pet krogov pred koncem prvenstva na 7. mestu, še bolje pa gre FC Moskvi reprezentanta Branka Iliča, ki je že tretja. V neposrednem obračunu za mesto, ki vodi v kvalifikacije za Ligo prvakov, je Moskva z 1:0 premagala Zenit iz St. Peterburga, Ilič pa je brez napak odigral vso tekmo.

Nova mojstrovina Ačimoviča ni pomagala
"Slovenski" obračun med Milenkom Ačimovičem in Sašom Fornezzijem v avstrijski ligi se je končal z mešanimi občutki za oba. "Mile" je s prekrasnim prostim strelom ukanil rojaka v vratih Magne iz Dunajskega Novega mesta, a se je zadnji veselil zmage nad dunajsko Austrio s 4:3.

Med tednom je v romunskem pokalnem tekmovanju za Timisoaro zadel Dare Vršič, ki dokazuje, da je neupravičeno na stranskem tiru pri romunskih podprvakih. Timisoara je na koncu po 11-m izgubila z Astro, Vršič pa je kot rezervist v podaljšku izenačil na 2:2, nato pa še zadel svojo enajstmetrovko.

Prvi gol Andraža Kirma v dres poljske Wisle iz Krakova

Pečnikov gol z glavo za izenačenje tik pred odmorom

Haliloviča uspešna vrnitev v postavo Saturna (od 2:40)

Ačimovič s prostega strela premagal Fornezzija (od 3:56)

vso tekmo
Anton ŽlogarOmonia (CIP)Omonia - Olympiakos 5:1 (P)
/
Nejc PečnikNacional (POR)Nacional - V. Setubal 2:1vso tekmo v 45' za 1:1 in podal za 2:1