"Vsega je konec. Trdo delo, še posebej v zadnjih štirih letih, se je izplačalo," je po izjemnem uspehu povedal Toni Vodišek. Foto: Reuters
To je jubilejna 30. slovenska medalja na poletnih olimpijskih igrah, Avstrija pa se veseli že svoje 101. Največ zlatih medalj so Avstriji na poletnih igrah priborili prav jadralci – pet (ob tem pa še štiri srebrne in eno bronasto, skupaj torej deset). Foto: Reuters

Nov izjemen uspeh slovenskega jadranja in po treh medaljah Vasilija Žbogarja že četrta olimpijska medalja, tokrat v novi olimpijski disciplini formula kite! Vodišek je ves čas poudarjal, da odhaja v Pariz po medaljo, po predtekmovanju se mu je nasmihala celo zlata, toda v finalu ni bil več tako prepričljiv. Po stresnem petku, ko si je na poceni način prislužil še dve manjši kazni, je bil seveda izjemno zadovoljen tudi s srebrom. 23-letni Valentin Bontus je bil namreč v finalu razred zase in je včerajšnji zmagi dodal še dve.

Na drugi regati Vodišek padel
Na prvi petkovi regati (na pravi veter je bilo treba spet čakati precej dolgo) je bil Vodišek drugi, zmagal je Bontus, ki je bil s tem na vrhu razpredelnice že izenačen z Vodiškom. To je tudi pomenilo, da ni le Vodiška do naslova prvaka ločila zmaga na enem od preostalih plovov (predvideni so bili še štirje), ampak tudi Bontusa. Vodišku na naslednji regati, ko je šel na vse ali nič, ni šlo po željah, slabo je startal, po obratu na boji pa je padel, tako da je jadro končalo v vodi. Bontus je medtem jadral odlično in znova dobil regato, s tem pa tako želeno tretjo zmago v finalu in zlato medaljo.

Koper – športna prestolnica Slovenije
"Vsega je konec. Trdo delo, še posebej v zadnjih štirih letih, se je izplačalo. Pokazali smo, da se lahko tudi jadralci iz majhne države kosajo z velikimi. Najprej je Andreja Leški Kopru prinesla zlato medaljo, meni je uspela srebrna. Zdaj komaj čakam, da bom imel nekaj časa tudi zase, za dekle, za družino," je bil prvi odziv Vodiška za Val 202. Zmagovalec je bil prav tako presrečen: "Nimam besed. Neverjetno. Tveganje se je izplačalo, to sem spoznal že v polfinalu. Ponosen sem, z menoj pa se veselijo tudi družina, dekle in prijatelji." Tretji je bil jadralec iz Singapurja, prvi favorit Maximilian Maeder. V finalu najboljše četverice je nastopal še Italijan Riccardo Pianosi.

Srebro Tonija Vodiška v formuli kite: zaključek zadnjega plova in slavje
Podelitev srebrne kolajne Toniju Vodišku v Marseillu
Vodišek je poskrbel za drugo slovensko olimpijsko medaljo na 33. olimpijskih igrah. Obe medalji sta koprski, saj je prvo osvojila judoistka Andreja Leški. Foto: Reuters

Znova je bilo treba čakati na ugoden veter
Tekmovanje bi se moralo začeti malo po poldnevu, a se to ni zgodilo, saj so več kot dve uri (podobno kot v prejšnjih dneh) čakali na močnejši veter. Ob 14.50 se je dogajanje ob hitrosti vetra 12 vozlov le začelo, jasno pa je bilo, da bi le malo verjeten scenarij preprečil slovensko medaljo: če bi izpeljali vseh šest regat, Slovenec pa bi bil v zadnjem nastopu zadnji.

Dve poceni kazni za Vodiška
Tonija Vodiška sta, še preden je danes odšel na regatno polje, doleteli dve kazni. V prostoru, kjer morajo imeti tekmovalci dve uri pred začetkom tekmovanja opremo na vidnem mestu, da vse skupaj pregledajo sodniki, namreč ni bilo Tonijeve čelade, saj je ta ostala v sosednjem šotoru. Sledila je kazen, in sicer 0,6 točke.

Številni slovenski navijači so na prizorišču pospremili Tonijev uspeh. Foto: Reuters

Zmaga v prvem plovu ne bi veliko pomenila
Nato je od žirije dobil novo kazen, ker pri pregledu opreme ni bilo zraven nikogar iz Vodiškove ekipe. Tokrat je bila kazen 0,5 točke. Skupaj torej 1,1 točke, kar je pomenilo, da Toni Vodišek tudi ob zmagi na prvi petkovi regati še ni mogel postati prvak (ker je bil drugi, se je izkazalo, da je bila kazen nepomembna). Kazen se je po prvem plovu izbrisala.

"Ko se vrnem, bom močnejši kot kadar koli"
V četrtek, ko so tekmovanje zaradi brezvetrja prekinili, so izvedli le eno finalno regato. Dobil jo je Valentin Bontus. Vodišek je tako v današnje plove prenesel dve točki, in sicer s prvim mestom iz predtekmovanja. Singapurec Maximilian Maeder in Avstrijec Bontus sta imela po eno točko. Pravila velevajo, da zmaga tisti, ki prvi osvoji tri točke. Vodišek je priznal, da si je Bontus zaslužil olimpijski naslov: "Tako kot si je on zaslužil zlato medaljo, si je ni nihče. Privoščim mu, a napovedujem, da se bom vrnil močnejši kot kadar koli."

Pogovor s Tonijem Vodiškom v Odmevih
Posnetek prenosa na Radiu Koper: Vodišek do srebrne olimpijske medalje!
Prihod Vodiška v cilj prvega petkovega plova

Formula kite, finale, končni vrstni red:

MestoJadralecStart123456Konec
1.Valentin Bontus (Avt)0111

3
2.Toni Vodišek (Slo)2(4) - s kaznijo(4) - s kaznijo(4)

− Start: izhodiščno število točk.
− V oklepaju je samo informativno zapisano mesto v regati, šteje le 1 (torej prvo mesto).
− Finale se konča, ko en jadralec pride do treh točk (zmag) – glej stolpec konec.