Drugi majski konec tedna je v Ljubljani že tradicionalno zaseden za prireditev, nekoč znano kot Pohod po poteh spominov in tovarištva, ki v zadnjem desetletju doživlja vnovičen preporod s skupnim imenom Pohod - Pot ob žici. Letošnja tridnevna prireditev, ki bo potekala v skladu z že zdavnaj uveljavljenim in dobro utečenim sporedom, bo v četrtek in petek, 7. in 8. maja, s sobotnim vrhuncem 9. maja, ki bo še toliko slovesnejši, saj bo takrat od 13. ure na Trgu republike vse v znamenju 70. obletnice osvoboditve Ljubljane.
Prireditev vsako leto tradicionalno odprejo otroci iz ljubljanskih vrtcev. V petek se nadaljuje s pohodi šolarjev iz osnovnih šol in dijakov srednjih šol, v soboto pa pot napolnijo ljubitelji pohodništva in tekači teka trojk. Sobotni del pohoda je namenjen tako manj kot bolje pripravljenim pohodnikom, saj lahko traso izberejo v dolžini od 3 do 35 kilometrov in si torej razdaljo prilagodijo glede na svoje sposobnosti in kondicijo. Predprijava na pohod ni potrebna. Vsak udeleženec se lahko od 6. ure dalje registrira na vhodnih nadzornih točkah (Vič, Šiška, Bežigrad, Jarše, Polje, Fužine, Rudnik in Livada), kjer dobi kontrolni kartonček, s katerim pri nadaljnjih točkah zbira žige. Cilji so odprti do 17. ure. Vsak prehodi, kolikor želi, tisti, ki prehodijo celotno pot, 35 km, pa dobijo posebno medaljo.
Tek trojk edinstvena tekaška prireditev
Sobotni del prireditve je tudi tek trojk na 12,5 ali 29 kilometrov v članski in veteranski kategoriji ter na 3000 metrov za osnovne in srednje šole. Gre za edinstveno tekaško prireditev, kjer mora trojka ves čas teči skupaj, v cilju pa velja čas tistega, ki zadnji preteče ciljno črto. To je tudi rezultat, ki se upošteva kot rezultat trojke. S takšnim načinom tekmovanja želi organizator spodbujati tekače k medsebojni pomoči in solidarnosti, saj šteje čas, ki ga doseže najšibkejši člen trojke, zato mu morata morebiti bolje pripravljena člana ekipe pomagati, ga bodriti in motivirati.
Pohod po poti ob žici je bil prvič organiziran leta 1957. Pohod poteka po skoraj 35 km dolgi poti okoli Ljubljane, kjer je med 2. svetovno vojno stala žičnata ograja italijanskih in pozneje nemških okupatorjev in je zato dobila ime Pot ob žici. Poleg spomina na osvoboditev Ljubljane, 9. maja 1945, je prireditev že s prvo izvedbo želela spodbujati gibanje in zdrav način življenja, kar je njen glavni cilj tudi danes.
V zadnjih letih se število udeležencev povečuje
Predvsem v zadnjem desetletju se število rekreativcev in rekreativk, ki se odločijo bodisi za pohod ali tek trojk, vsako leto povečuje. Prireditev je vsako leto organizirana na začetku maja, ob koncu tedna, ki je najbližje 9. maju, ko Mestna občina Ljubljana praznuje dan miru, nekoč dan zmage, od vstopa v Evropsko unijo pa na isti dan praznujemo tudi dan Evrope. Pot je pohodnikom na voljo skozi vse leto, v sklopu dogodka pa drugi konec tedna v maju.
Gre za eno izmed najbolj množičnih športno-rekreativnih prireditev pri nas. Kot je na današnji novinarski konferenci dejal vodja organizacije Gojko Zalokar, sicer tudi vodja Ljubljanskega maratona, se udeležba iz leto povečuje. Mejnik 30.000 udeležencev so že presegli, lani so našteli 35.720 udeležencev, letos bi bila lahko ta številka še večja, vse je odvisno seveda tudi od vremena.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje