37-letnik se je povsem posvetil maratonskemu teku pred štirimi leti. Glavni cilj je izpolnitev norme za olimpijske igre v Rio de Janeiru leta 2016, ki jo bo lovil prihodnje leto. Njegov najboljši čas je dve uri in 16 minut, dobre štiri minute slabši od državnega rekorda njegovega trenerja Romana Kejžarja. Seveda teče tudi na krajših razdaljah. Polmaraton je najhitreje pretekel v času 1:04:57.
Koliko pravih maratonov imate letos že za seboj?
Najprej sem načrtoval aprila v Milanu doseči normo za svetovno prvenstvo, vendar mi ni uspelo in sem odstopil. Za seboj imam tako dva maratona, majskega v Radencih in septembrskega v Ulmu, kjer sem zmagal s časom 2:20.
Trening maratona poteka vsak dan, vse leto. Beležite vse kilometre, ki jih pretečete?
Sam jih ne beležim, se pa držim načrta, ki mi ga da trener. Čez leto pretečem približno med 20 in 25 kilometrov na dan. Za Ulm sem se, denimo, pripravljal tri mesece in pretekel 2.600 kilometrov.
Na koliko časa menjate superge?
Približno na en mesec, največ na dva.
Lovite normo za olimpijske igre v Riu. Je Ljubljanski maraton prava priložnost za to?
Zdaj zagotovo ne. Prava priložnost bo naslednje leto. Tudi letošnje trase Ljubljanskega maratona ne poznam dobro, ker je spremenjena. Na hitro sem jo preletel in mislim, da bo hitrejša. Lažje bo tudi psihološko, saj je letos en sam krog.
Ljubljanski maraton bi se rad postavil ob bok največjim svetovnim. Kako realne so takšne primerjave?
So kar realne. Res je, da nisem še bil na maratonih v Berlinu ali New Yorku, toda če primerjam z Milanom, je vse primerljivo in ni praktično nobene razlike.
Za nedeljo je napovedana temperatura okoli 10 stopinj Celzija. Ali so to idealni pogoji za maratonski tek?
Vreme se je med tednom spremenilo na boljše. Če ne bo v nedeljo premrzlo, nekje tam okoli ničle, bo super. Če bo temperatura med 10 in 15 stopinjami, bo idealno.
Kdaj je dozorela odločitev, da postanete poklicni maratonec?
Za to sem se odločil pred štirimi leti. Takrat se je moj trener Roman Kejžar odločil, da konča kariero. Ponudila se mi je priložnost, da ga nasledim. Tedaj sem tudi začel loviti norme za velika tekmovanja.
Ste edini poklicni maratonec v Sloveniji?
Ne, kot vem, sta poklicna maratonca še Primož Kobe in Mitja Kosovelj.
Se da živeti samo od maratona?
Samo od maratona ne morem živeti. Če bi hotel živeti od maratona, bi moral biti v svetovnem vrhu. Sem še mizar, ukvarjam se z restavratorstvom starega pohištva.
Kakšni so stroški poklicnega maratonca?
Če bi šel na vse priprave, bi letno zneslo okoli 15.000 evrov. Plačujem tudi trenerja, menedžerja pa odvisno od uspehov. Po navadi je to 10 odstotkov od nagrade.
Dobivate tudi štartnine ali so denarne nagrade odvisne le od končne uvrstitve? Štartnine so redke. Če pa jih dobim, so nekje med 200 in 400 evri. Dobil jo bom tudi letos na Ljubljanskem maratonu, ker sem med povabljenimi tekači.
Iz izkušenj - kakšne napake največkrat delajo rekreativni tekači?
V zadnjih dneh bi morali intenziteto treninga zmanjšati. Po domače povedano, ko bi morali počivati, tečejo na vso moč.
Kako pomembna je hrana za maratonca?
Prav posebnega jedilnika nimam. Izogibam se sladkarijam in mastnim stvarem. Pred maratonom imam nekakšno mini dieto, črtam ogljikove hidrate, zadnje tri dni pa ravno obratno, skušam jih zaužiti čim več.
Ultramaratonec Dušan Mravlje je dejal, da je 80 % uspeha v glavi. Se strinjate z njim?
Ne vem, če ravno 80 odstotkov, ampak zelo veliko pa je.
Poslušate glasbo med tekom?
Ne, nikoli. Glasba me v bistvu moti. Ko tečem, se sproščam in potrebujem tišino.
Kolikokrat med maratonom pogledate na uro? Po vsakem kilometru in potem glede na čas tempirate tek?
Maraton skušam preteči čim bolj enakomerno. Na uro pogledam vsakih pet kilometrov. Imam občutek, kako hitro teči. Najbolj pomembno zame je, da ne začnem prehitro, ker potem plačaš davek.
Koliko regeneracije potrebuje tekač po maratonskem teku?
Približno en mesec. Sam tečem vsak dan, tudi dan po maratonu. Seveda je intenziteta manjša, ker si popolnoma prazen, ampak 20 minut vsak dan v prvem tednu po maratonu vseeno naredim.
Državni rekord vašega trenerja Romana Kejžarja 2:11:50 je star že 14 let. Kakšne so realne možnosti, da ga v prihodnosti izboljšate?
Roman je bil v osnovi precej hitrejši tekač. Vzdržljivost se da natrenirati, hitrost pa je prirojena. Za njim zaostajam tudi na 1.500 in 5.000 metrov. Rad bi izboljšal rekord, ampak verjetno ga ne bom.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje