"Zdaj vidimo, če bi Poljakom odvzeli možnost nastopa, bi tokratna novoletna turneja bila izredno osiromašena. Zmagal bi nekdo drug, ne Kamil Stoch, ki je bil v tem trenutku res v najboljši formi. Kar je na koncu v Bischofshofnu na res prekrasen način, z dvema krasnima skokoma in zmago z več kot 20 točkami razlike tudi demonstriral," je razplet tradicionalne novoletne turneje štirih skakalnic dobro uro po koncu tekme povzel komentator Televizije Slovenije Aleš Potočnik. "Začelo se je turbulentno, a na koncu smo dobili pravi boj na skakalnicah in zasluženega zmagovalca."
Dolgoletni spremljevalec in komentator ter seveda tudi navdušenec nad smučarskimi skoki je bil prvi gost podkasta SOS odmev v letu 2021. Gostitelja Slavko Jerič in Toni Gruden sta televizijskega kolega v 45. oddajo povabila, da povzame novoletno turnejo in razburljive dogodke, ki so pritegnili v preteklih prazničnih dneh največ pozornosti ljubiteljev športa v Sloveniji.
Ekipa TV Slovenije kot Poljaki
Zaplet s pozitivnim testom ni ogrozil samo udeležbe Poljakov na turneji, skozi enak zaplet in na srečo tudi razplet je šla tudi ekipa TV Slovenije na prvem prizorišču v Oberstdorfu, je na začetku razkril Potočnik. "Eno izmed pravil bi morala biti zdrava pamet," se je TV-komentator še dotaknil vprašanja koronavirusa in pandemskega vpliva na karavano smučarskih skokov ter kako se lotevati primerov okužb. "Strah se vleče že od začetka sezone, če bo kdo pozitiven, to se ne bo končalo, februarja prihaja svetovno prvenstvo. Prišlo pa je do sprememb obnašanja v samih reprezentancah: tekmovalci so bolj po parih in precej manjših skupinah."
Stoch ‒ najboljši skakalec desetletja
Z zmagama v drugem ‒ avstrijskem ‒ delu turneje je do tretje zmage na novoletni turneji prišel Kamil Stoch, skakalni mojster in vneti zbiralec zmag, medalj in zlatih orlov. Potočnik ne skriva občudovanja: "Kamil Stoch je po mojem mnenju najboljši skakalec zadnjih 10 let. Imel je v tem obdobju tudi svoje težave in slabše sezone. Res je neverjeten. Star je 33 let in že več kot desetletje osvaja lovoriko za lovoriko. Trenerji se menjavajo, a nanj to ne vpliva. Jelko Gros je v prenosu poudaril, da je tekmovalec, ki posluša, ne izključuje nobenega. Od vsakega vzame nekaj najboljšega, ob svojih izkušnjah pa vse to sestavi v zmagovito celoto,"
Drugo ime šampiona ‒ Wiktor
3-kratni olimpijski prvak, 2-kratni svetovni prvak, 2-kratni zmagovalec svetovnega pokala. Po Bischofshofnu je pri 38 zmagah v svetovnem pokalu, 75-krat je stal na zmagovalnih stopničkah. Zdaj samo še za eno zmago zaostaja za legendarnim rojakom Adamom Malyszem, s katerim pa se sam Zakopančan iz spoštovanja nikakor noče primerjati in postane vidno slabše volje, če se ga sprašuje po tem. "Sam sem se kar pošalil, da bi se moral preimenovati v Viktorja Stocha, saj je Wiktor njegovo drugo uradno ime. Zelo prijazen in dosegljiv, tudi do mikrofonov TV Slovenije je vedno pristopil. Ne nazadnje tudi zdaj ob teh poljskih zapletih na začetku je stopil do Mihe Mišiča in pojasnil. Marsikdo bi se lahko učil od njega. Super človek."
Innsbruck tokrat res prelomen za turnejo
A po prvem ‒ nemškem ‒ delu turneje je vodil Halvor Egner Granerud, ki je prišel s popotnico petih zaporednih zmag. Vendar Norvežanu se je vse zalomilo v Innsbrucku. "Vedno pravimo, da ko se pride v Avstrijo in v Innsbruck, da je na vrsti prelomna tekma. In res je bil Innsbruck letos prelomen. Tudi Peter Prevc v Innsbrucku ni rad skakal. V tisti njegovi najboljši zmagoviti sezoni so Avstrijci pisali, da je Bergisel Petrova "Problemschanze", a je v tisti izjemni formi uspel preskočiti Innsbruck vse tja do zlatega orla. Velikokrat se je že zgodilo, da so vodilni v svetovnem pokalu prišli na novoletno turnejo, potem pa kot Granerud bili le četrti ali podobno. Pred leti je bil v takem položaju ne nazadnje Domen Prevc. Novoletna turneja ima še vedno svoj čar, ki prinaša pritisk. To se je poznalo pri Granerudu."
Občutki: Počasen posnetek proti prevrtavanju naprej
In smo pri famoznih smučarsko-skakalnih občutkih.
"Ti občutki v skokih ... Velikokrat se šalimo o tem novinarskem vprašanju: Kakšni so vaši občutki?, ki velikokrat zvenijo kot floskula. V skokih je ta občutek res pomemben. Težko je to razložiti že skakalcem, še ko jim gre zelo dobro, še veliko težje, ko jim ne gre. Pred leti mi je Robert Kranjec pripovedoval: ko je bil v odlični formi, je bila vožnja po zaletišču zanj kot vožnja v počasnem posnetku. Imaš čas, da vidiš mizo in si rečeš, zdaj moram odriniti in si res točen. Ko pa je bila forma slaba, je vožnja po zaletišču prevrtena naprej: hop in si zamudil odskok. Smučarski skoki so glede "občutkov" res posebna, hecna stvar. Vprašanje, ki ni nepotrebno," je na najpogostejše in najzahtevnejše vprašanje s pomočjo misli Roberta Kranjca odgovoril Potočnik.
Po aferi v Planici (tema zadnjega SOS odmeva v letu 2020) se je slovenski tabor pod vodstvom novega glavnega trenerja Roberta Hrgote pobral in začel stopnjevati nastope, pri čemer je izstopal Anže Lanišek. Na turneji je vse do Bischofshofna kazalo na zelo dobro turnejo, trije Slovenici so bili v igri za preboj med najboljših 15, Lanišek v boju za prvo peterico, s čimer bi to bila najboljša turneja za orle v zadnjih petih letih. A se je zalomilo v kvalifikacijah: Cene Prevc je bil diskvalificiran zaradi dresa, Lanišek je močno zamudil odskok in se ni uvrstil na tekmo.
Napaka Laniška v stabilnih razmerah
"Že dolgo se ne spomnim, da se skakalec iz vodilne deseterice v tako stabilnih razmerah ne bi uvrstil na tekmo. Ob tem so bili še trije skakalci diskvalificirani, eden sploh ni nastopil. Zelo težko je obrazložiti. Lanišku se dogajajo vzponi in kar grobi padci v tej sezoni. Najprej se je to kazalo z doskoki, kjer so mu v Oberstdorfu in Garmischu odvzeli veliko točk. Innsbruck je bil nato odličen, potem pa ta groba napaka v Bischofshofnu. Tudi Robert Hrgota je potem priznal, da je v sami pripravi kot trener storil napako, česar podrobneje sicer ni pojasnil," je Potočnik izpostavil, da se je s pepelom posul glavni trener, saj po kvalifikacijah ni bilo z izjemo Žige Jelarja nobenega zadovoljnega slovenskega skakalca.
Padec v Kuusamu prelomnica za P. Prevca
Na koncu je čast s skupno 9. mestom na turneji rešil Peter Prevc, ki je tako že šestič v karieri končal niz prestižnih tekem med deseterico. Ob debati o najuspešnejšem slovenskem smučarskem skakalcu so se sogovorci vrnili v dogodek na prvi tekmi po sanjski sezoni 2015/16, v kateri je Prevc z rekordnim točkovnim izkupičkom osvojil veliki kristalni globus in tudi novoletno turnejo. 25. novembra v Ruki (Kuusamu) je po prvi seriji prepričljivo vodil najstarejši izmed bratov Prevc, ki pa je nato v finalu ob pristanku grdo padel.
Potočnik je bil takrat v izteku skakalnice Rukatunturi. “Padel je nekaj metrov od novinarske mešane cone. Padec je bil velik preobrat v njegovi karieri. Ni bil nedolžen padec, ne samo psihološko, temveč tudi fizično. Odrgnine, koleno, psihološko je padec pustil veliko posledic. En velik ČE, kako bi vse teklo, če padca ne bi bilo. HItro je sledil še padec ‒ veliko manj hud ‒ v Engelbergu. Padec, ki mu je dal veliko misliti. Še vedno se Peter nekako pobira od takrat. Kljub dobrim izidom in tudi zmagam v svetovnem pokalu. Zagotovo ga je že predelal v sebi."
Voditelja podkasta SOS odmeva sta se s Potočnikom pogovarjala še o dresih in z njimi povezanih diskvalifikacijah, trenerski menjavi Bertoncelj-Hrgota v slovenskem taboru po Planici. Kaj zdaj čaka Timija Zajca, ki bo po aferi nadaljeval tekmovanja v celinskem pokalu.
Na obzorju zdaj že SP v Oberstdorfu
Pred skakalci je le dan premora, konec tedna že sledita tekmi v Titisee-Neustadtu, s čimer se bo začela druga tretjina zime 2020/21, v misli skakalcev pa bo prišel februarski SP v Oberstdorfu. Bo vodilni v svetovnem pokalu Granerud ostal osredotočen na branjenje rumene majice, ne nazadnje so veliki kristalni globusi za Norvežane redkost?
Prav ob koncu se je pogovor dotaknil drugega športa, ki ga komentira Aleš Potočnik ‒ nogomet. "Tako kot na nogomet se tudi na smučarske skoke dobro spozna ogromno Slovencev. Pri obeh mojih športih je veliko pritiska in kritik."
Padci in vzponi
Pri zanimivosti o številki 45, kot se spodobi za 45. podkast SOS odmev, pa se je Potočnik, sicer nekdanji navdušeni košarkarski novinar ŠKL-ja, dotaknil padca, ki je nekdanjega smučarskega skakalca preusmeril drugam. "V slabih stvareh vedno iščemo nekaj dobrega, ne nazadnje se je Primožu Rogliču vse dobro izteklo. Seveda z obilico trdega dela.”
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje