Ta teden na podkastu Številke govorimo o finalu nogometne Lige prvakov, kjer se bosta pomerila Atletico Madrid in Real Madrid, na svoj veliki trenutek v vratih atletov pa čaka Slovenec Jan Oblak. Ob tej priložnosti smo na pogovor povabili Marka Simeunoviča.
Simeunovič član šampionske Crvene zvezde
Oblak je danes prvi vratar članske nogometne reprezentance. Prvi vratar v zgodovini samostojne Slovenije je bil Marko Simeunovič, ki je bil na neki način tudi povezan z ekipo, ki je zmagala v najmočnejšem evropskem klubskem tekmovanju. V sezoni 1989/1990 je bil namreč član Crvene zvezde, ki je takrat kar z 11 točkami osvojila naslov jugoslovanskega prvaka (v današnjem točkovnem sistemu bi razlika znašala 18 točk). Simeunovič je bil tretji vratar (prednost sta dobila Stevan Stojanović in Zvonko Milojević) in ni dobil priložnosti za nastop.
Spomin bo ostal z zlatimi črkami
Rdeče-beli so leto pozneje dobili pokal državnih prvakov, a Simke je takrat že branil za Napredak Krušovac v drugi jugoslovanski ligi. "Tega je že dolgo, a takih trenutkov ne pozabiš, čeprav nisem nastopal. Bil sem zelo mlad. Vedno sem bil rezervni vratar in podoživljal zmage pred polnimi tribunami. Seveda je popolnoma drugače igrati ali gledati s klopi. V mojem življenju bo to vedno ostalo zapisano z zlatimi črkami," se spominja Simeunovič.
Ni bilo čutiti trenj
Takratna ekipa je imela zvezdnike, nabrane iz celotne države (Dejan Savičević, Darko Pančev, Siniša Mihajlović, Robert Prosinečki ...). Čeprav se je družbenopolitično ozračje bližalo vrelišču, v ekipi ni bilo čutiti trenj na podlagi narodnega ključa. "Pri takih rezultatih, ki jih je ekipa ustvarila, je bil zagotovo v osredju le nogomet. Če nogometa ne bi bilo na prvem mestu, prav gotovo ne bi bilo uspehov."
Zdaj več priložnosti za igranje več tekem
Najmočnejše evropsko klubsko tekmovanje se je od takrat precej spremenilo, pokalnemu sistemu je dodan še ligaški sistem, iz ene države pa v njej sodeluje tudi po več klubov. Simeunovič je nad spremembami navdušen, saj so odprle vrata manjšim klubom: "Vsi t. i. manjši klubi bi morali Platiniju postaviti manjši spomenik. Prej si lahko že v prvem krogu igral proti Milanu ali Barceloni, takoj si izpadel in nisi imel na voljo novih priložnosti. Zdaj se vedno pojavlja možnost, da se kam uvrstiš, tudi v Evropsko ligo."
Maribor marsikomu odprl oči
To priložnost je Maribor izkoristil že dvakrat in v prvem primeru - leta 1999 - je med vratnicama ponosa Štajerske stal prav Simeunovič: "Prvič je vedno neki poseben dogodek, kar smo doživljali tudi sami. Jaz sem to podoživel šele pozneje. Ko smo se namreč uvrstili, za premislek ni bilo časa, bila je evforija, tekme so si sledile druga za drugo. Vsi smo v tem uživali. Vsa nogometna pravljica se je začela ravno v tistem obdobju z našo uvrstitvijo v Ligo prvakov. Marsikomu smo odprli oči, da je mogoče to ustvariti v tako majhni državi."
Katanec prinesel napadalni nogomet
Vzporedno z mariborsko zgodbo se je dogajala tudi reprezentančna pravljica, ko se je Slovenija prebila na prvi dve veliki tekmovanji. Veliko zaslug za to ima tudi selektor Srečko Katanec. "Prišel je človek, ki je imel drugačno razmišljanje z napadalnim nogometom, in ne le branjenjem. Uspeh Maribora je mogoče pokazal selektorju in nam igralcem, da je mogoče premagovati tudi močnejše tekmece."
Trenutno ima prednost Handanović
Štafeto vratarjev v slovenski reprezentanci sta začela nositi prav Simeunovič in Mladen Dabanovič. V zadnjih letih je Slovenija dobro preskrbljena z igralci na tem mestu. Naš sogovornik je v primerjavi Oblaka in Samirja Handanovića dal prednost drugemu: "Oblak je še vedno mlad, "pojavil" se je v zadnjih letih, Handanović pa je že dalj časa na zavidljivi ravni. Če primerjamo Inter in Atletico, gre za dan in noč. Handanović ima na tekmo 20 obramb, Oblak eno ali dve, zato je lažje oceniti Handanovića. Normalno je, da ne more vsega ubraniti, a naredi več obramb, zato mu dam prednost."
Oba imata mirnost in koncentracijo
Pri nogometnem razvoju ima vpliv tudi sreča. Samir Handanović pri 31 letih še ni okusil slasti igranja v Ligi prvakov niti ni osvojil nobene klubske lovorike. Na drugi strani ima osem let mlajši vratar že štiri klubske lovorike, pred njim pa je igranje na v finalu Lige prvakov. "V življenju moraš definitivno imeti srečo. Oblak je hitro dobil priložnost, prav gotovo se je dokazal tudi na treningih. Srečo je imel, a srečo je treba izkoristiti. Potrebni pa sta tudi mirnost in koncentracija, kar imata oba. Tu sta oba v samem svetovnem vrhu," se strinja Simeunovič.
Trk obrambne in napadalne igre
In kako se bo razpletel tokratni finale Lige prvakov? "To bo srečanje obrambne in napadalne igre. Na obeh straneh so vrhunski igralci. Mogoče bi celo malo več možnosti pripisal Atleticu. Če Real ne zabije gola, bo postal nervozen, kar pa igralci Atletica verjetno komaj čakajo, in mislim, da to nervozo lahko tudi izkoristijo. Zato Atleticu pripisujem malce več možnosti," je v prihodnost pogledal 57-kratni slovenski reprezentant.
Najzanimivejša je angleška liga
V zadnjih treh sezonah Španci prevladujejo v obeh evropskih pokalih, saj so prispevali kar osem finalistov, vse preostale nogometne zveze pa so v istem času dale največ enega finalista. "Sam iz svoje službe dobro vem, da je angleška liga najbolj gledana. Najzanimivejša je tudi po načinu igranja. Ko Angleži pridejo v Evropo, hitro pogorijo proti Špancem ali Italijanom, ker jim njihov sistem igre ne ustreza. Gledljivost samih tekem je zame zagotovo najboljša v angleški ligi. V Španiji je že več taktiziranja. A v tem trenutku so povozili vse klube iz drugih držav."
Izjemno rad opravlja delo na Sport klubu
Po koncu nogometne kariere je pristal v medijih, na Sport klubu je namreč direktor. "Večkrat sva omenjala srečo. Po končani karieri se je ravno ustanavljala ta televizija. V Sloveniji so potrebovali človeka, ki bi povezal stvari. Po vseh peripetijah so v meni našli človeka, ki bi popeljal televizijo prek operaterjev do ljudi. Tako sem pristal na tem položaju, kjer sem še danes. To je služba, ki jo opravljam zelo rad."
Vabljeni k poslušanju celotnega pogovora, v katerem Marko Simeunovič razmišlja še o tem, da danes vrhunske klube večinoma sestavljajo tujci, primerja slovensko reprezentanco v obeh mandatih Srečka Katanca, se spominja svojega neigranja na SP-ju do 21 let, govori o vrednotenju vratarjev, rivalstvu Maribor-Olimpija ...
Glasbeni izbor Marka Simeunoviča: Coldplay - Adventure of a Lifetime
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje