Predlogi
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Ni najdenih zadetkov.
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Rezultati iskanja
Radovednost ga je gnala, da je že kot otrok začel eksperimentirati in spoznavati zakone narave. Čeprav skoraj ni poznal biologije, ga je prav žilica radovednosti pripeljala do tega, da je postal prvi človek, ki je vgradil laser v celico.
Metoda ustvarjalnega giba ni edina zunaj ustaljenega načina razmišljanja, ki otrokom pomaga pri usvajanju znanja. Izjemno zanimiva je tudi metoda učenja in poučevanja z lutkami, ki ima številne prednosti.
Metoda ustvarjalnega giba zagovarja integracijo gibanja v učne procese. Raziskave kažejo, da ima tovrstno učenje tudi zaradi lastne udeležbe in izkustva pozitiven vpliv na dolgoročno znanje učencev.
"Včasih se zgodi tista čarobna atmosfera, ko se ti zdi, da publika tvoj humor popolnoma zapopade in se smeh ne dogaja ritmično, ampak preveva cel prostor," o odnosu med komikom in občinstvom razmišlja Perica Jerković.
Perica Jerković je v filmu Leto pokazal marsikatero dejstvo o komikih, ki ga ne vidimo na odru: od težavnega iskanja idej in piljenja materiala do neprijetnih stikov z naključnimi obiskovalci. Zdaj je prišel čas, da stopi na veliki oder.
Nekaterim je gostovanje v Številkah za nekaj časa obrnilo življenje na glavo, nekaterim poslušalcem je oddaja pomagala premagati strah pred številkami in statistiko, nekatere pa vas oddaja spremlja pri večjih življenjskih prelomnicah.
Podkast Številke je prav danes dopolnil desetletje obstoja, predstavili smo vam 260 epizod, v katerih smo gostili svetovne prvake in slehernike, ki iščejo svoje mesto in vlogo v družbi in vesolju.
Inštitut za slovenski jezik Frana Ramovša ZRC SAZU je še deveto leto zapored izpeljal akcijo beseda leta, po vašem izboru je beseda leta 2024 genocid.
Ta mesec bo minilo 10 let od nastanka podkasta Številke, v tem času je izšlo točno 260 epizod, ki so prinesle več kot 200 ur pogovorov z gosti iz najrazličnejših področij.
Čeprav Boštjan Gombač igra na številne instrumente, ima najraje zvok tišine: "Absolutna sicer ne obstaja. Kot je pred leti lepo povedal John Cage, da lahko, tudi ko si sam v tišini, še vedno slišiš zvoke v svojem telesu, utrip srca in pretakanje tekočin."
Igra na približno 400 instrumentov, tudi na takega, ki se ga pri izvabljanju zvoka sploh ne dotika. Zelo pozoren je na zvok v vseh oblikah in hvaležen za zaposlene na kliničnem oddelku za neonatologijo, ki pomagajo pri čudežih življenja. Boštjan Gombač.
"Brez sreče po mojem mnenju sploh ni literarne kariere. Lahko si še tako izvrstna avtorica, vendar na kakšno posebej stabilno pot, če se ne pojaviš na pravem kraju ob pravem času, ne moreš zares računati," razmišlja pisateljica Ana Schnabl.
Znanih je 11 besed finalistk za besedo leta 2024, ki ga tradicionalno organizira ZRC SAZU v sodelovanju z našo spletno stranjo. Beseda leta bo razglašena 7. januarja, lepo vabljeni h glasovanju.
"Mit genialnosti umetnika je star 200 let, govori o tem, da umetniki cele dneve ležimo na blazinah, ko nas nenadoma udari muza, začnemo ustvarjati, po pol ure pa se spet uležemo nazaj," je v svojem slogu ironična pisateljica Ana Schnabl.
ZRC SAZU tudi letos v sodelovanju z MMC-jem vodi izbor za besedo leta. V tem procesu lahko s svojimi predlogi sodelujete tudi vi.
"Predvsem bi lahko upoštevali spoznanja o razlogih, zaradi katerih so nekatere družbe doletele katastrofe, razpad sorazmerno uspešne družbenopolitične organizacije in upad prebivalstva," o lekcijah iz preteklosti razmišlja arheolog Ivan Šprajc.
Maji je kolektivno ime za ljudstva, ki niso bila nikoli povezana v eni sami državi. "To je bila cela vrsta večjih in manjših držav, ki so bile med sabo povezane z zavezništvi, lahko pa so si bile tudi sovražne," vzrok razlik pojasni arheolog Ivan Šprajc.
"Med prehodom iz amaterskega v profesionalni boks sem imela celo nekaj borb v kikboksu. Nato sem se morala odločiti za eno panogo, brez pomisleka sem izbrala boks," se je na svoje športno križišče spomnila svetovna prvakinja Ema Kozin.
"V profesionalnem boksu mi ustreza veliko število rund. Ogrejem se počasi, nato pa stopnjujem, zadnje runde so vedno boljše kot prve," o svoji telesni pripravljenosti pripoveduje večkratna svetovna prvakinja in matematičarka Ema Kozin.
"Medicinske fakultete so vse bolj usmerjene v memoriranje podatkov in veliko balasta, ki ne daje dodane vrednosti v odnos med bolnikom in zdravnikom," o morebitnem pomanjkanju empatije v zdravstvu razmišlja Uroš Ahčan.
Neveljaven email naslov