Po poročanju BBC-ja skoraj petina Američanov državi dolguje manj kot 10.000 dolarjev študentskega posojila. Foto: Reuters
Po poročanju BBC-ja skoraj petina Američanov državi dolguje manj kot 10.000 dolarjev študentskega posojila. Foto: Reuters

Kot je dejal, se skuša s tem njegova administracija spopasti z več desetletji trajajočimi težavami na področju zadolženosti ameriških diplomantov.

"V skladu z obljubo moja administracija objavlja načrt, zaradi katerega bo srednji razred lažje zadihal," je še poudaril Biden.

Predlagana razbremenitev dolga je daleč od želja nekaterih demokratov, ki si prizadevajo za popoln odpis dolga. Med najvidnejšimi demokrati, ki zagovarjajo ta ukrep, sta Chuck Schumer in Elizabeth Warren, piše BBC.

Vsakršnemu odpisu dolgov pa ostro nasprotujejo republikanci, ki trdijo, da bi bil kakršen koli odpis dolgov nepravičen do tistih, ki so pred tem leta odplačevali svoje dolgove. Republikanci poleg tega opozarjajo, da bo ukrep še zvišal inflacijo.

Povprečen dolg znaša 25.000 dolarjev

Ameriške univerze za študij pogosto zaračunajo zneske od 10.000 do 70.000 dolarjev na leto, zaradi česar imajo diplomanti ob vstopu na trg delovne sile ogromne dolgove. Po ocenah administracije je povprečni dolg ameriških študentov ob koncu študija znašal 25.000 dolarjev na osebo, številni pa svoje dolgove odplačujejo več let ali celo desetletij.

Po podatkih Bele hiše približno 45 milijonov posojilojemalcev po vsej državi skupno dolguje več kot 1600 milijard dolarjev.

V skladu z načrtom olajšav bo 10.000 dolarjev namenjenih za odplačevanje študentskih dolgov tistim, ki zaslužijo manj kot 125.000 dolarjev na leto. Za nekdanje študente, ki so študirali z državno pomočjo, znano kot štipendije Pell, bo olajšava znašala 20.000 dolarjev. Za ta ukrep bo Washington namenil 300 milijard dolarjev.

Medtem bo moratorij za odplačevanje posojil, ki so ga uvedli med pandemijo covida-19, podaljšan do konca leta.

Biden obljublja odpis študentskih dolgov v višini 10 tisoč dolarjev