Bavarski premier Edmund Stoiber je v slavnostnem govoru dejal, da mora sram zaradi teh dogodkov postati del nemške nacionalne zavesti, proti drugačnim ljudem naperjene ideologije, sovraštvo do tujcev in politični ekstremizem pa v Nemčiji ne smejo več dobiti prostora.
Slovesnosti se je udeležilo okoli 1.000 preživelih taboriščnikov. Nekdanji interniranec Max Manheimer je dejal, da so preživeli in mlade generacije soodgovorni za spravo, ohranjanje spomina in graditev skupne prihodnosti v miru.
Slovensko delegacijo je vodil slovenski konzul v Münchnu Matjaž Jevšnik. Predstavnikov judovske skupnosti na prireditvi ni bilo zaradi današnjega praznika, ki judom prepoveduje potovanje.
Dachau model za ostala taborišča
Taborišče v Dachauu je že leta 1933 ustanovil kasnejši vodja SS-a Heinrich Himmler, osvobojeno pa je bilo med zadnjimi v 2. svetovni vojni. V njem je umrlo okoli 70.000 ljudi, med njimi tudi 1.602 Slovenca. Taborišče je služilo kot prototip več sto kasnejšim nacističnim taboriščem.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje