"Kot je izginila Sovjetska zveza, bo kmalu izginil tudi sionistični režim," je dejal Ahmadinedžad. V odmevnem govoru je ponovil tudi svoje prepričanje o holokavstu, ki je po njegovem mnenju postal izgovor Izraela za nasilje in grožnje državam na območju.
Holokavst - mitNemčiji in Avstriji je celo predlagal, naj, če se čutita krivi za množično pobijanje Judov med drugo svetovno vojno, sami sprejmeta judovsko državo. Ahmadinedžadove besede so delegati, med katerimi so bili tudi skrajni ortodoksni antiizraelski Judje ter zahodnjaški pisatelji, ki trdijo, da je bil holokavst izmišljen, sprejeli s toplim aplavzom.
Iranski predsednik je v svojih govorih že večkrat odkrito napadel Izrael in poboj šestih milijonov Judov s strani nacističnega režima označil za mit, s katerim so upravičili ustanovitev izraelske države, ki je Teheran ne priznava. V Iranu sicer živi okoli 25.000 Judov.
60 raziskovalcev razpravljalo o obstoju holokavsta
Na sporni teheranski dvodnevni konferenci je več kot 60 tujih in domačih raziskovalcev ugotavljalo, ali se je holokavst sploh zgodil.
Pobudo za konferenco, ki jo je organiziral v okviru zunanjega ministrstva delujoč iranski inštitut za politične in mednarodne študije, je dal Ahmadinedžad, mednarodna skupnost, zlasti Washington, pa se je nanjo odzvala kritično. Tiskovni predstavnik State Departmenta je Ahmadinedžadovo obnašanje označil za "gnusno", njegove izjave pa za "naravnost nezaslišane".
Ogorčeni odzivi po svetu
Finsko predsedstvo EU je mestem v odzivu izrazilo zaskrbljenost in obsodilo vsakršne poskuse, da bi zanikali ali postavili pod vprašaj obstoj holokavsta. Unija je ob tem še pozvala Teheran, naj okrepi boj proti rasizmu, ksenofobiji in antisemitizmu. Oglasil se je tudi direktor Unesca Koičiro Macura, ki je povzel mnenje EU in označil poskus zanikati realnost zločinov proti človečnosti, za obžalovanja vreden.
Iranski predsednik je vse obsodbe zavrnil, češ da je Iran dom vseh iskalcev svobode, kjer lahko izraziš svoje poglede in izmenjaš mnenja v "prijateljskem, bratskem in svobodnem vzdušju". Na podlagi svobode govora je pozval vse države, ki se s konferenco ne strinjajo, naj ne kaznujejo svojih državljanov, ki so se je udeležili.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje