Podoben predlog bo kmalu potrdil še senat in nevarnost bankrota ZDA bo odpravljena do sredine marca 2015.
Ameriški zakon določa, da lahko le kongres poviša dovoljeno mejo javnega dolga, ki je trenutno pri približno 17.300 milijardah dolarjev. V preteklosti je bilo poviševanje dovoljene meje zadolževanja stvar rutine, odkar pa so v predstavniškem domu na oblasti republikanci, pa skorajda ni šlo brez drame, ki je sicer škodovala ugledu ZDA, hujših posledic pa ni bilo.
Republikanci le popustili
Republikanci tako vse od leta 2011 redno izsiljujejo manjšo proračunsko porabo od demokratov in predsednika Baracka Obame, oktobra lani pa je zavrelo. Demokrati so vztrajno zavračali odpravo izjemno nepopularne zdravstvene reforme v zameno za nadaljevanje financiranja zvezne vlade in hkrati vztrajali, da ne bo več izsiljevanja pri meji javnega dolga.
Zaradi hudega padca javne podpore se je vodstvo republikancev v kongresu odločilo, da popusti. Sprejet je bil dogovor o proračunski porabi, kakor tudi o začasni odpravi zakonskega določila o tem, da kongres postavlja dovoljeno mejo javnega dolga.
Proračunski primanjkljaj se je prepolovil
Predsednik predstavniškega doma John Boehner iz Ohia je skušal poenotiti republikanske vrste s predlogom, da se meja dolga poviša, če demokrati privolijo v hitrejšo rast vojaških pokojnin. Demokrati so vztrajali, da ne bo nobenih pogojev, Boehner pa je ugotovil, da ima v lastnih vrstah veliko takih, ki ne bodi nikoli glasovali za povišanje meje javnega dolga, ne glede na koncesije z druge strani.
Zato je dal na glasovanje "čisti" predlog, kar je bila za njegovo stranko pred novembrskimi kongresnimi volitvami najbolj modra poteza. Za predlog so večinoma glasovali demokrati, torej lahko republikanski kandidati na volitvah še vedno trdijo, da so za visok dolg krivi demokrati. Republikanci so se izognili nevarnosti, da jih javnost obdolži stečaja ZDA, in imajo proste roke, da do volitev kritizirajo neuspelo zdravstveno reformo, s čimer se zdaj vse bolj strinjajo tudi demokratski volivci.
Obenem pa so s pogajanji glede proračunske porabe dosegli veliko. Proračunski primanjkljaj se je lani prepolovil in prvič, odkar je na oblasti Obama, padel pod mejo 1.000 milijard dolarjev. Če bi porabo in s tem primanjkljaj do volitev še bolj zmanjšali, ne bi imeli več česa kritizirati.
Komentarji so trenutno privzeto izklopljeni. V nastavitvah si jih lahko omogočite. Za prikaz možnosti nastavitev kliknite na ikono vašega profila v zgornjem desnem kotu zaslona.
Prikaži komentarje