Merklovi se zdijo Rajoyevi argumenti logični. Foto: EPA
Merklovi se zdijo Rajoyevi argumenti logični. Foto: EPA
Katalonska regionalna vlada je za referendum o neodvisnosti določila 9. november. Foto: EPA

Ob tem je sicer dejala, da je referendum, ki ga nameravajo v Kataloniji izvesti 9. novembra, predvsem notranja zadeva Španije. Rajoy je napovedal, da bo katalonske načrte predal ustavnemu sodišču. Meni namreč, da bi morala o morebitni razdelitvi Španije odločati vsa država, ne samo Katalonija.

Na skupni novinarski konferenci po srečanju z nemško kanclerko v Santiago de Composteli v Galiciji je načrte o odcepitvi Katalonije od Španije označil za "nesmisel". "To bo zelo negativno vplivalo na vse prebivalce Katalonije in zelo negativno tudi na vse Špance," je dejal. "Ravno sva govorila o bančni uniji, o fiskalni uniji in o enotnem evropskem trgu. To je pot, po kateri gre svet proti večji uniji in integraciji," je še dejal Rajoy.

Merkel: Gre za notranjo zadevo Španije
Merkel je na vprašanje novinarjev, kakšno je njeno stališče, odgovorila, da je to predvsem "notranja zadeva" Španije. Zatem pa je vseeno podprla Rajoyeva stališča. "Lahko povem, da mi je vse, kar je že povedal doslej in kar ponavlja zdaj, zelo logično in je nekaj, kar bi bilo treba podpreti," je dejala.

Glede na zadnje neodvisne javnomnenjske raziskave iz aprila neodvisnost Katalonije podpira okoli 45 odstotkov volivcev. Podobni so tudi zadnji rezultati anket, ki jih je opravila katalonska regionalna vlada, poroča francoska tiskovna AFP.

Članstvo v EU-ju pomembno
Podpora je sicer manjša, če se Katalonce vpraša, ali bi podprli ločitev od Španije, če bi zato morali zapustiti Evropsko unijo. Tako EU kot zveza Nato sta namreč že opozorila, da Katalonija ne bi kar samodejno postala članica obeh zvez, če bi se odcepila od Španije.